location
 تهران ، خیابان شریعتی خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى
location
تلفن تماس 021-22621553
location
ساعت کار از 8 صبح تا 8 شب

جرم گیری (بروساژ) دندان برای درمان جرم و پلاک دندان:هزینه
jermgiri

مزایای حفظ مناسب بهداشت دندان چیزی نیست که قبلاً نشنیده باشید؛ مسواک زدن بطور منظم، نخ دندان کشیدن، شستن دهان و مراجعه به دندانپزشک اقدامات ضروری برای دستیابی به هدف حفظ بهداشت دهان و دندان می‌باشد. جرم‌گیری دندان و ریشه دندان (تسطیح ریشه) بخش مهمی از معاینات دوره‌ای بوده و برای بهداشت دهان بسیار مفید می‌باشد. جرم گیری دندان یک روش کامل تمیز کردن سطوح ریشه دندان جهت از بین بردن پلاک و جرم از اطراف دندان‌ها و پاکت‌های پریودنتال در لثه‌ها و از بین بردن سموم باکتریایی از ریشه‌های دندان‌ها می‌باشد. تسطیح ریشه دندان شامل جرم‌گیری سطح ریشه به منظور کاهش التهاب بافت لثه است. دندانپزشک سطح ریشه را جرم‌گیری می‌کند تا پلاک‌ها و بیوفیلم‌ها (زیست‌لایه‌ها) از بین بروند.

دلیل اصلی بیماری لثه این است که پلاک‌های باکتریایی به یک ماده سخت و متخلخل تبدیل می‌شوند و از خود مواد سمی آزاد می‌کنند. در صورت عدم درمان، پاکت‌ها عمیق‌تر شده و موجب تخریب استخوان نگهدارنده‌ی دندان و در نهایت افتادن دندان می‌گردد. مراجعه منظم به دندانپزشک بخشی مهم و موثری در هر رژیم بهداشت دهان و دندان است، زیرا وی می‌تواند بخش‌هایی از دهان که خارج از دسترسی شما می‌باشند را تمیز کنند و چیزهایی را ببینند که شما قادر به دیدن آنها نیستید. همچنین دندانپزشک با در اختیار داشتن ابزار و تجهیزات تخصصی که موجب تسهیل درمان دندان‌ها می‌گردد، می‌تواند ریشه‌ی اصلی هر مشکلی را پیدا کند.

دلیل انجام جر‌م‌گیری


جرم‌گیری دندان و ریشه در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح بطور روزانه در درمان التهاب لثه که مرحله اول بیماری لثه است موثر می‌باشد. جرم‌گیری همچنین روشی مقرون به صرفه، با حداقل تهاجم و غیر جراحی جهت پیشگیری و یا درمان نوع جدی‌تر بیماری لثه به نام پریودنتیت است.

جرم‌گیری توسط چه کسی انجام می‌شود؟


photo_2017-02-20_14-32-58

شدت پیشروی التهاب و بیماری لثه و نحوه واکنش به درمان، تعیین‌کننده‌ی نوع درمان و شخصی که قادر به انجام آن است می‌باشد. دندانپزشک عمل جرم‌گیری پیشگیرانه و یا درمان مراحل اولیه بیماری لثه را انجام می‌دهد. به منظور درمان موارد پیشرفته و پیچیده‌تر نیاز به تخصص بیشتر می‌باشد. در این شرایط پزشک عمومی ممکن است شما را به یک متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) ارجاع دهد که در زمینه تشخیص،‌ پیشگیری و درمان بیماری‌های لثه تخصص دارد. برای مثال در موارد شدیدتر، پریودنتیست می‌تواند عمل‌های جراحی مانند ایجاد برش‌هایی در لثه‌ها جهت برداشتن رسوبات سخت‌شده‌ی پلاک و ترمیم استخوان آسیب‌دیده را انجام دهد.

فرایند درمان


در حین معاینه اولیه، دندانپزشک رسوبات پلاک را ارزیابی کرده و احتمال بروز مشکلات لثه را بررسی می‌کند. عمق فضاهای بین دندان‌ها و لثه‌ها (سالکوس) با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پروب لثه، اندازه گرفته می‌شود.

jermgiri2

بافت سالم لثه در لبه‌ی خط لثه یک سالکوس ایجاد می‌کند که بصورت یک شیار v شکل در بین دندان و لثه‌ها است. عمق معمول این شیار ۳ میلی‌متر یا کمتر است. در صورت بروز بیماری لثه، این شیار عریض شده و یک پاکت عمیق‌تر با عمق بیشتر از ۳ میلی‌متر شکل می‌گیرد که منجر به تجمع پلاک‌های مضر شده که بدون درمان حرفه‌ای دندان قابل برطرف شدن نمی‌باشند. جرم‌گیری زمانی انجام می‌شود که پاکت‌ها بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر باشند. جرم‌گیری موجب از بین رفتن پلاک و جرم در بالا و پایین خط لثه می‌گردد. بسته به میزان تجمع پلاک و جرم و شدت حساسیت دندان، ممکن است جرم‌گیری دردناک باشد؛ یا با معایب جرم گیری دندان همراه باشد ، معمولاً برای کم کردن درد از ژل بی‌حس‌کننده یا تزریق ماده بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود.

پس از بی‌حسی، متخصص از ابزاری به نام اسکیلر یا یک پاک‌کننده‌ی اولتراسونیک و یا هر دو جهت از بین بردن کامل پلاک و جرم از انتهای هر پاکت لثه استفاده می‌کند. سطوح دندان‌ها صیقل داده می‌شوند که این کار موجب پیشگیری از تجمع پلاک در امتداد سطوح ریشه شده و امکان بهبودی بافت لثه را فراهم می‌کند.

jermgiri3

بسته به وضعیت دندان‌ها، جرم‌گیری ممکن است برای راحتی بیشتر به صورت ربع به ربع انجام شود. معمولاً ربع بالا و پایین در یک طرف صورت در یک جلسه درمان می‌شود و ربع بالا و پایین در سمت دیگر در جلسه دوم جرم‌گیری می‌شود. در جلسه‌ی درمان، ممکن است دندانپزشک برای کنترل عفونت یا درد و تسریع روند بهبودی از آنتی‌بیوتیک، آنتی‌میکروبیال و سایر داروهای موضعی مستقیماً بر روی پاکت‌های پریودنتال استفاده کند. درمان بیماری لثه در مرحله ابتدایی ممکن است شامل جرم‌گیری دندان در فواصل سه ماهه و نیز استفاده از دهان‌شویه دارویی و نخ دندان کشیدن بصورت روزانه باشد. درمان بیماری لثه در مرحله آخر احتمالاً شامل جرم‌گیری عمیق، جراحی پریودنتال و جراحی با لیزر می‌باشد.

لیزر دندانپزشکی برای جرم‌گیری دندان و ریشه


jermgiri4

استفاده از لیزرهای دندانپزشکی در حین درمان لثه معمولاً موجب خونریزی، تورم و درد کمتر در طول جراحی می‌گردد. هر چند ممکن است در صورت استفاده از طول موج‌های نامناسب لیزر و یا به کار بردن میزان توان نامناسب در طول درمان، آسیب بافت لثه رخ دهد. بنابراین بسیار مهم است که تنها متخصصین آموزش‌دیده و مجرب در زمینه استفاده‌ی بی‌خطر از لیزر این درمان لیزری کمکی را انجام دهند.

مراقبت پس از درمان و بهبودی


در روزهای اول پس از جرم‌گیری ممکن است مقداری خونریزی مشاهده شود که به تدریج برطرف خواهد شد. در جلسه‌ی بعدی دندانپزشک میزان بهبودی لثه را ارزیابی کرده و کاهش اندازه‌ی پاکت‌های پریودنتال را تایید می‌کند. اگر پاکت‌های بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر همچنان پس از درمان اولیه وجود داشته باشند، ممکن است درمان اضافه توصیه شود.

انجام اقدامات مناسب بهداشت دهان و دندان و معاینه مداوم و طولانی مدت توسط دندانپزشک برای پیشگیری از پیشرفت بیماری‌های لثه به شرایط مزمن و جدی‌تر که ممکن است مستلزم انجام جراحی باشند، ضروری است. این امر بویژه با توجه به شواهد بالینی مبنی بر ارتباط قوی بین بیماری پریودنتال و بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های قلبی عروقی، وزن کم فرزند در هنگام زایمان و زایمان پیش از موعد از اهمیت زیادی برخوردار است.

ملاحظات اضافی


برای آموزش و محافظت از بیمار توجه به برخی تفاوت‌ها مهم است. پولیش دندان شامل صیقل دادن سطح دندان است؛ در حالیکه پاکسازی دندان شامل از بین بردن ضایعات و سایر ذرات خارجی از دندان‌ها می‌باشد. پیشگیری یا پروفیلاکسی (پیشگیری دارویی) برای دهان و دندان اغلب به عنوان حذف پلاک، جرم و لکه‌ها از سطوح نمایان و غیر نمایان دندان از طریق جرم‌گیری و پولیش تعریف می‌شود. فرایند پیشگیری برای یک دهان سالم جهت جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه می‌باشد. درمان‌هایی که فقط شامل پولیش هستند، روش‌های زیبایی بوده و ارزش درمانی ندارند. با اینکه ممکن است بسیاری از بیماران پولیش را با پروفیلاکسی دهان و دندان یکسان در نظر بگیرند، اما این که فرض شود پولیش دندان به تنهایی موجب حفظ بهداشت دهان و دندان می‌گردد، اشتباه است.

هزینه‌


عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌ی درمان بیماری لثه از جمله جرم‌گیری دندان و ریشه شامل تکنولوژی مورد استفاده در این درمان، محل دندانپزشک، نوع بیمه، نوع و تعداد دفعات درمان و مراقبت پس از درمان و نوع و تعداد متخصین دخیل در برنامه‌ی درمانی می‌باشد. برای مثال ممکن است دندانپزشک عمومی تشخیص اولیه و بخشی از درمان را انجام دهد اما در نهایت احتمال دارد شما را به یک متخصص بیماری‌های لثه که در انجام عمل‌های جراحی پیشرفته ماهر است، ارجاع دهد. پیش از انجام درمان بیماری لثه، با شرکت بیمه‌کننده‌ی خود صحبت کنید تا تعیین شود که کدام درمان‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند. با این حال قرار داشتن یا نداشتن تحت پوشش بیمه نیاز به درمان را منتفی نمی‌کند.

insat