انواع روش های رفع زردی دندان برای داشتن دندان های سفید

بهترین روش برای داشتن لبخندی سالم و دندان‌های زیبا مراقبت از لثه و دندان است اما گاهی اوقات ممکن است که شما به کمک دندان پزشک نیاز داشته باشید. اگر شما سیگار می‌کشید یا قهوه و چای زیاد مصرف می‌کنید احتمال تشکیل اینکه روی دندان‌های شما وجود دارد همچنین با بالا رفتن سن احتمال کاهش سفیدی دندان‌ها مطرح می‌‌شود. خوشبختانه می‌توان به کمک روش‌های درمانی تخصصی از قبیل بلیچینگ دندان به اصلاح رنگ دندان‌ها پرداخت بدون آنکه به مینای دندان یا سایر نقاط آن آسیب وارد شود.

 ۶ مورد از دلایل زرد شدن رنگ دندان


۶ مورد از دلایل زرد شدن رنگ دندان-compressed

 آیا تا به حال برای شما پیش آمده که به آینه نگاه کنید و از زرد شدن رنگ دندان‌های خود تعجب نمایید؟ تعداد زیادی از ما چنین وضعیتی را تجربه کرده ‌ایم. از آنجایی که دندان‌ها به تدریج زرد می‌شوند به راحتی باعث جلب توجه نخواهد شد. خوشبختانه زرد شدن رنگ دندان نشانه یک مشکل جدی نیست ولی باعث ناراحتی شما می‌شود و حتی بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر خواهد گذاشت چرا که شما لبخند زیبا و جذاب خود را از دست می‌دهید اما نگران نباشید چرا که می‌توانید دوباره لبخند زیبای خود را به دست بیاورید. اجازه بدهید برای شروع به بررسی علل زرد شدن رنگ دندان بپردازیم و راه‌های جلوگیری از زرد شدن دندان را توضیح دهیم:

 بالا رفتن سن  

 با بالا رفتن سن دندان‌های شما به طور طبیعی دستخوش تغییر می‌‌شوند و شروع به زرد شدن خواهند کرد. علت بروز این مشکل این است که لایه محافظ و قوی و سفید دندان که مینای دندان ندارد با گذر زمان از بین می‌رود و رنگ دندان زرد خواهد شد.

 سیگار کشیدن 

 محصولات حاوی تنباکو از سیگار گرفته تا قلیان باعث تشکیل لکه روی دندان خواهد شد. اگر شما سیگاری هستید باید بدانید که به تدریج رنگ دندان‌های شما تیره خواهد شد.

 عدم رعایت بهداشت 

 اگر شما به طور مداوم دندان‌های خود را مسواک نمی‌زنید و از نخ دندان و دهان شویه برای برطرف کردن جرم و پلاک استفاده نمی‌کنید این موارد باعث می‌شود که سرعت تغییر رنگ دندان‌های شما افزایش پیدا کند.

 مصرف برخی داروها  

 مصرف برخی داروها از قبیل آنتی بیوتیک‌هایی نظیر داکسی سایکلین و تتراسایکلین باعث می‌شود که رنگ دندان کودکان زیر ۸ سال زرد شود. برخی از انواع آنتی هیستامین، داروهای مخصوص فشار خون بالا و داروی ضد افسردگی باعث تغییر رنگ دندان بزرگسالان خواهد شد. در صورتی که از این داروها استفاده می‌‌کنید یا قصد استفاده از آنها را دارید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

 بیماری  

 یکی از دلایل زرد شدن رنگ دندان که شروع چندانی ندارد می‌‌تواند وجود یک بیماری باشد که بر مینای دندان تاثیر می‌گذارد. روش‌هایی که برای درمان برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از قبیل شیمی درمانی یا پرتو درمانی که برای درمان سرطان کاربرد دارند باعث تغییر رنگ دندان خواهد شد. در این حالت دندان بیشتر به رنگ قهوه‌ ای دیده می‌شود.

 فاکتورهای ژنتیکی  

 یکی از دلایل زرد شدن رنگ دندان می‌تواند به عوامل ارثی ارتباط داشته باشد یعنی رنگ دندان‌های شما زردتر از افراد عادی باشد. اگر احساس می‌کنید که رنگ دندان‌های شما زرد تر از حالت طبیعی است می‌توانید به کمک روش‌هایی که برای سفید کردن دندان وجود دارد از قبیل استفاده از خمیر دندان و دهان شویه به بهبود رنگ آن بپردازید.

 مشاوره با دندان پزشک 


 هر روشی که دندان پزشک برای سفید کردن دندان‌ها به شما پیشنهاد می‌‌دهد بدون شک بهترین و ایمن ترین روش خواهد بود. به علاوه شما با دندان پزشک خود یک جلسه مشاوره خواهید داشت که به بررسی موارد زیر خواهد پرداخت:

 • بررسی دندان‌ها و لثه برای اطمینان از سلامت و مناسب بودن آنها برای سفید کردن
 • توضیح دادن بهترین روش برای سفید کردن دندان
 • نشان دادن طیف رنگ سفید روی جدول برای کسب نتایج دلخواه و ظاهری طبیعی
 • توضیح دادن میزان ماندگاری سفید ‌کردن ‌دندان بر اساس فرایند درمان و زمان لازم برای سفید کردن دندان‌ها

 راه‌های رفع زردی دندان


راه_های رفع زردی دندان -compressed

 محصولات و روش‌های متعددی وجود دارد که افرادی که قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارند و می‌‌خواهند لبخندی جذاب داشته باشند از آن استفاده خواهند کرد. بهترین روش برای انتخاب یک روش مناسب به منظور سفید کردن دندان‌ها برنامه ریزی برای مشاوره با دندان پزشک است تا روش‌های موجود برای رفع زردی دندان را برای شما توضیح دهد و تفاوت سفید کردن دندان در منزل و مطلب را شرح دهد.

 سفید کردن دندان در مطب دندان پزشک 

سفید کردن دندان در مطب دندان پزشک-compressed

 سفید کردن دندان در مطب دندان پزشک اولین اقدام تخصصی محسوب می‌‌شود که توسط یک دندان پزشک با تجربه انجام خواهد شد. در مطب، دندان پزشک از یک ژل مخصوص سفید کننده دندان استفاده می‌‌کند و آن را روی سطح دندان شما می‌زند. درد کل فرایند درمان و سفید کردن دندان‌ها حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد و شما می‌توانید شاهد نتایج حاصل از درمان باشید.

 سفید کننده دندان مبتنی بر تری 

 سفید کردن دندان توسط تری یک روش تخصصی است که از تری مخصوص شما و ژل سفید کننده استفاده می‌شود و فقط در آن توسط دندان پزشک انجام خواهد شد. ژل سفید کننده دندان درون تری مخصوص شما قرار می‌گیرد که به خوبی روی دندان‌های شما می‌نشیند. به محض آنکه پروکساید موجود در ژل تجزیه می‌‌شود رادیکال‌های هیدروکسی به سفید کردن لکه‌های روی دندان کمک خواهند کرد. این روش باعث سفید شدن همه دندان‌های طبیعی شما خواهد شد ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که نتایج بسیار خوبی را برای شما به وجود می‌‌آورد. سفید کننده‌های تخصصی خانگی مبتنی بر تری معمولاً باید به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز مصرف شوند و شما طی مدت ۳ تا ۵ روز به تدریج شاهد تاثیرات آن خواهید بود.

 

 سفید کننده‌های پوشاننده 

 روش‌های متداول برای سفید کردن دندان وجود دارد و یکی از آنها استفاده از محصولات آماده سفید کردن دندان است که از آن تحت عنوان سفید کننده پوشاننده یاد می‌‌شود که قیمت آنها ارزان است و در داروخانه‌ها قابل خریداری است ولی در مقایسه با روش‌های تخصصی سفید کردن دندان یا نوارهای سفید کننده کارایی کمتری دارند. این نوع سفید کننده‌ها حاوی یک نوع ژل هستند که به کمک یک مسواک کوچک روی دندان قرار داده می‌شوند و به سطح دندان می‌چسبند و در دهان حل خواهد شد. در این روش نیز بهتر است همانند همه روش‌های سفید کننده دندان با دندان پزشک خود مشورت کنید.

 نوارهای سفید کننده دندان 

 نوارهای سفید کننده دندان نوارهای نازک و انعطاف پذیر پلاستیکی هستند که در یک طرف از آنها فیلم هیدروژن پروکساید وجود دارد. کیت‌های نواری سفیدکننده دندان در دو نوع وجود دارد نوارهای سفید کننده مخصوص دندان بالا و نوارهای سفید کننده مخصوص دندان پایین. با قرار دادن این نوارها روی دندان‌ها و فشار دادن آنها به آرامی و اطمینان از چسبیدن آنها روی سطح دندان ماده سفید کننده دندان فعال می‌شود. نوارهای سفید کننده دندان معمولاً باید دو بار در روز و به مدت ۳۰ دقیقه روی دندان قرار بگیرند. زمان لازم برای درمان در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

 دهان شویه و خمیر دندان سفید کننده 

 ارزان قیمت ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها استفاده از دهان شویه و خمیر دندان سفید کننده است که دارای قابلیت سفید کنندگی دندان هستند و به رفع لکه‌هایی که روی سطح دندان قرار دارند می‌پردازند. این محصولات بر خلاف موادی که در روش‌های تخصصی سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث سفید شدن کامل دندان نخواهد شد. خمیر دندان‌های سفید کننده بر لکه‌هایی که روی سطح دندان وجود دارند تاثیر می‌گذارند و در کمرنگ شدن آنها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی سفید کردن دندان خود باشد؟


 • برای سفید کردن دندان شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید البته این مسئله به شرایط خاص شما بستگی دارد.
 • باید دندان و لثه شما سالم باشد و دندان پزشک این مساله را بررسی خواهد کرد.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید بهتر است تا پایان این دوران سفید کردن دندان‌های خود را به تعویق بیندازید زیرا نمی‌‌دانیم که آیا محصولات سفید کننده دندان بر روی کودک تاثیر دارند یا خیر.
 • محصولات سفید کننده نمی‌توانند به سفید کردن تاج دندانی، پل دندان مصنوعی یا روکش بپردازند.

 در صورتی که دندان پزشک به این نتیجه برسد که شما متقاضی مناسبی برای سفید کردن دندان نیستید می‌توانید برای پوشاندن دندان‌های زرد یا آسیب دیده خود از ونیر یا تاج دندان استفاده کنید.

 سفید کننده داخل دندانی چیست؟


 اگر پس از درمان کانال ریشه، دندان شما تیره شده است ممکن است دندان پزشک سفید کردن داخل دندان‌ها را به شما پیشنهاد دهد. این امر به معنای باز کردن سوراخ از که درد دندان شما ایجاد شده بود و دندان پزشک محلول سفید کننده را در آن قرار می‌‌دهد و سپس سوراخ دندان را با یک فیلینگ موقت می‌بندد. ممکن است لازم باشد این کار دو یا سه بار تکرار شود و حدود یک هفته فاصله زمانی بین آنها وجود داشته باشد. پس از اتمام کار دندان پزشک سوراخ دندان را به صورت دائمی توسط فیلینگ که به رنگ دندان است پر می‌کند.

 مراقبت‌های بعد از رفع زردی دندان


مراقبت_های بعد از رفع زردی دندان-compressed

 از رژیم غذایی سفید پیروی کنید 

 پس از سفید کردن دندان منافذ مینای دندان باز هستند و این امر باعث می‌شود که ریسک تشکیل لکه روی دندان افزایش پیدا کند و می‌تواند تاثیرات حاصل از درمان را از بین ببرد. ۲۴ تا ۴۸ ساعت از سفید کردن دندان از رژیم غذایی سفید پیروی کنید. پس از آن که منافذ دندان بسته شده حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد شما می‌توانید رژیم غذایی معمولی خود را شروع کنید. قانونی که باید به خاطر داشته باشید این است که از مصرف هر چیزی که باعث می‌شود روی دندان شما لکه تشکیل شود پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه میزان رنگ موجود در یک ماده غذایی بیشتر باشد ریسک زرد شدن دندان‌های شما افزایش خواهد یافت. توجه کردن به آنچه که مصرف می‌کنید باعث می‌شود لبخندی زیبا و دندان‌های سالم تر داشته باشید.

 نوشیدنی‌هایی که فاقد رنگ هستند  

 • آب
 • شیر
 • آب بدون رنگ

 

 نوشیدنی‌هایی که رنگ دارند  

 • انواع آبمیوه
 • چای و قهوه
 • نوشیدنی‌های انرژی زا
 • انواع نوشابه و کولا

 غذاهایی که می‌توانید مصرف کنید  

 • مرغ
 • بوقلمون
 • ماهی سفید
 • برنج سفید
 • پاستای سفید
 • سس سفید
 • پنیر سفید
 • سیب زمینی بدون پوست
 • موز
 • گل کلم
 • سیب بدون پوست
 • شکلات سفید

 غذاهایی که نباید مصرف کنید  

 از مصرف غذاهایی که رنگ دارند خودداری کنید زیرا غذاهایی که حاوی رنگ هستند باعث تشکیل لکه روی دندان شما خواهد شد. برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • میوه و سبزیجات رنگی، هویج، میوه و سبزیجات نارنجی، فلفل قرمز
 • کلم بروکلی، اسفناج و سبزیجات برگ سبز
 • شکلات شیری و تلخ
 • نان سیاه و گندم سیاه
 • کاری و سرکه
 • گوجه فرنگی و سس قرمز مانند سس اسپاگتی
 • انواع توت
 • کره و مارگارین
 • لبو

 سایر نکات مهم  

 از مصرف مایعات خیلی سرد یا خیلی داغ خودداری کنید زیرا برای دندان شما ضرر دارد و باعث تغییر دمای دندان خواهد شد و تغییر دمای دندان باعث بسته شدن و منقبض شدن دندان می‌شود و لکه‌ها به درون دندان نفوذ خواهند کرد. سعی کنید از مصرف برخی از نوشیدنی‌ها از قبیل قهوه و چای خودداری کنید یا آنها را با نی بخورید تا زمان تماس آنها با دندان‌های شما به حداقل برسد. از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید زیرا باعث باز شدن منافذ مینای دندان می‌شوند و به این ترتیب لکه‌ها به راحتی به درون دندان نفوذ خواهد کرد. سعی کنید از نی استفاده نمایید تا سطح تماس آنها با دندان‌های شما کاهش پیدا کند. از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان می‌شود. اگر نمی‌توانید سیگار خود را ترک کنید حداقل از تعداد دفعات سیگار کشیدن خود بکاهید. از رژ لبی استفاده کنید که به علت برخورد لب با دندان به آن نمی‌چسبد زیرا استفاده مداوم از رژ لب و چسبیدن آن به دندان باعث تغییر رنگ دندان خواهد شد. در صورت تمایل می‌‌توانید پس از ۴ ماه به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی نماید. به خاطر داشته باشید که هر چه در فواصل زمانی منظم برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام کنید سفید شدن دندان‌های شما خیلی قابل تشخیص نخواهد بود زیرا لکه زیادی روی آن وجود ندارد که بتوان از بین برد و دندان را سفید کرد.