تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » Uncategorized » آنچه باید در مورد اصول طراحی لبخند بر اساس شکل صورت بدانید

آنچه باید در مورد اصول طراحی لبخند بر اساس شکل صورت بدانید

آنچه می خوانید...

لبخند زبانی است که در آن برای بیان احساسات و عواطف از ساختار و حرکت دندان‌ها و لب‌ها استفاده می‌شود و غالباً بیانگر رضایت از خود و موقعیت اجتماعی و عملکردی فرد در جامعه است. شکی نیست که لبخند زیبا و مسحور کننده همواره مهم بوده است. البته زیبایی لبخند به جز زیبایی اجزا چهره به اصول استاندارد زیبایی درباره تناسب و تقارن بین دندان‌ها، چشم‌ها و بقیه صورت بستگی دارد. اصول طراحی لبخند میزان جذابیت طبیعی لبخند را تعیین می‌کند. زمانی که مادر طبیعت یا دندانپزشک زیبایی مجرب و ماهر هنر، دانش، فرم و عملکرد را به نحوی بهینه با هم تلفیق کند، شاهکاری حیرت‌انگیز خلق می‌شود. دندانپزشک زیبایی با آگاهی کامل از اصول طرحی لبخند، این اصول را برای تبدیل یک لبخند معمولی به لبخندی جذاب و هالیوودی به کار می‌گیرند.

آنالیز و فرایند اصول طراحی لبخند


دندانپزشک زیبایی مولفه‌های زیر را به ترتیب در طراحی لبخند ارزیابی می‌کند:

  •  آنالیز صورت
  •  ارتباط فک پایین و بالا با صورت و ارتباط بین خط میانی (میدلاین) دندان‌ها با صورت
  •  نسبت بین دندان‌ها و لب‌ها
  •  ارتباط دندان‌ها با لثه‌ها (بافت نرم)
  •  نسبت‌های داخلی بین دندان‌ها، مانند فرم، موقعیت و رنگ دندان‌ها

در فرایند ارزیابی ابتدا کلیات در نظر گرفته می‌شود و سپس به تدریج به جزییات پرداخته می‌شود، یعنی این که دندانپزشک زیبایی اول صورت را مد نظر قرار می‌دهد و سپس به تک تک دندان‌ها توجه می‌کند.

زیبایی صورت

ویژگی‌های صورت و عضلات هر فردی با دیگری متفاوت است. دندانپزشک زیبایی این ویژگی‌ها را با ارزیابی چشمی دقیق و آنالیز عکس‌ها بررسی می‌کند. در این بررسی به شیوه قرار گرفتن دندان‌ها بین لب‌ها هنگام خندیدن، لبخند زدن یا صحبت کردن توجه می‌شود. اصول مشخصی در ارتباط با فرم و تناسب صورت وجود دارد که طرح درمان را مشخص می‌کند. حتی اگر دندان‌ها به تنهایی زیبا باشد، اما از نظر فضایی با ساختارهای صورت تناسب نداشته باشد، نتیجه نهایی رضایت‌بخش نخواهد بود. دندانپزشک زیبایی مجرب این نسبت‌ها را تغییر می‌دهد تا لبخندی زیبا و خوشایند خلق شود.

جزییات زیبایی‌ شناختی

دندانپزشک زیبایی در این مرحله به جزییات ظریفی توجه می‌کند که بر ظاهر دندان‌ها اثر می‌گذارد، برای مثال جزییاتی مانند درجه رنگ منحصر به فرد دندان‌ها و شیوه انعکاس نور توسط دندان‌ها مورد نظر قرار می‌گیرد. دندانپزشکی زیبایی ترمیم‌های با کیفیتی را ارائه می‌دهد که شباهت قابل ملاحظه‌ای به دندان‌های طبیعی دارند. آناتومی دندان‌های طبیعی برای هر دندان و برای هر بیمار خاص و منحصر به فرد است. دندانپزشک زیبایی از موادی شبیه به مینای طبیعی دندان‌ها استفاده می‌کند.

زیبایی لثه

از آنجایی که لثه‌ها هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، زیبایی، فرم و سلامتی آنها بسیار مهم است. اگر لبخند لثه‌ای باشد، یعنی مقدار زیادی از لثه‌ها حین لبخند زدن دیده شود، زیبایی لبخند خدشه‌دار می‌شود. ناهموار بودن لبه لثه‌ها، مشخص بودن سطح ریشه دندان‌ها و التهاب لثه‌ها جذابیت لبخند را از بین می‌برد. در این شرایط دندانپزشک زیبایی لیفت یا جراحی لثه را برای اصلاح لبخند انجام می‌دهد.

پهنای لبخند

در یک لبخند جذاب همواره دندان‌های عقب دهان دیده می‌شود. اگر پهنای لبخند کم باشد، دندان‌های عقب در سایه می‌ماند، اصطلاحاً فضای منفی ایجاد می‌شود، مثلث‌های سیاهی در گوشه‌های دهان شکل می‌گیرد و دندان‎های پیشین نمود ناخوشایندی پیدا می‌کند.

کلیات زیبایی‌ شناختی

منظور از کلیات نسبت‌هایی است که بین اجزا صورت، بافت پیرامونی و دندان‌های پیشین وجود دارد و بر زیبایی لبخند اثر می‌گذارد. با انجام درمان‌های ترمیمی طبیعی و زیبا می‌توان این مولفه‌ها را نیز در طراحی لبخند تغییر داد. دندانپزشک زیبایی با همکاری سرامیست و با بهره‌گیری از تخصص و ذوق هنری، ترمیم‌هایی طبیعی و جذاب را ارائه می‌دهد. نظم، اندازه و شکل دندان‌ها به دقت ترمیم می‌شود تا با خلق لبخندی زیبا، جذابیت چهره دوچندان شود و لبخند با دیگر اجزا صورت تناسب پیدا کند.

خلق لبخندی که مکمل زیبایی چهره باشد


دندانپزشک با توجه به ویژگی‌های صورت و لبخند، طرح لبخند جدیدی را خلق می‌کند که متناسب با شکل صورت باشد یا این که طرح لبخند را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که صورت جذاب‌تر شود. بنابراین اگر می‌خواهید لبخندی هماهنگ با شکل صورت داشته باشید، حتماً به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید. برای مثال افرادی که صورت کوچکی دارند، عموماً فکر می‌کنند که دندان‌هایشان بیش از حد بزرگ است. ممکن است دندان‌ها واقعاً بزرگ باشد، اما گاهی شکل دندان‌ها مناسب نیست. دندان‌های چهارگوش بزرگتر به نظر می‌رسد و حالتی مردانه به چهره می‌دهد که طبعاً مورد پسند بانوان نیست. اگر صورت یا فکتان چهارگوش است، چهارگوش بودن دندان‌ها حالتی خشن به چهره می‌دهد. این حالت برای بسیاری از افراد، به ویژه بانوان ناخوشایند است و دندانپزشک دندان‌ها را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که لبخند ملاحت و لطفات بیشتری پیدا کند. اما اگر صورتتان گرد است، بلند کردن دندان‌ها صورت را بلندتر و باریک‌تر نشان خواهد داد. دندان عملاً بلندتر می‌شود و این افزایش طول، صورت را هنگام لبخند زدن باریک‌تر نیز نشان می‌دهد. اگر صورتتان به مرور زمان گرد شده است، لیفت غیرجراحی صورت ردپای پیری را از صورتتان پاک خواهد کرد. اما اگر بالعکس صورتتان لاغر است، دندان‌های بلند و باریک صورت را بلندتر نشان خواهد داد. بنابراین برای متناسب‌تر شدن صورت کافی است که دندان‌ها پهن‌تر شود. مطمئن باشید که با تغییر دادن دندان‌ها و زیباتر کردن لبخند، از نیروی اعجاب‎انگیز لبخند و دگرگون شدن چهره خود هنگام لبخند زدن شگفت زده خواهید شد.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس