کاشت و ایمپلنت فوری دندان در یک روز: مزایا و هزینه

در بسیاری از موارد می‌توان کشیدن دندان و کاشت فوری دندان در حفره دندان کشیده شده را در یک روز انجام داد. ایمپلنت فوری غالباً برای دندان‌های جلویی انجام می‌شود. از این روش می‌توان برای جایگزینی یک یا چند دندان به طور همزمان بهره گرفت. غالباً این امکان وجود دارد که دندان را در زمان کشیدن دندان و جایگذاری ایمپلنت به طور موقت روکش کرد. این روکش موقت بلافاصله به ایمپلنت متصل می‌شود. بنابراین گاهی بیمار با دندان به شدت آسیب دیده به کلینیک مراجعه می‌کند، دندان وی کشیده می‌شود، ایمپلنت بلافاصله در حفره دندان کاشته می‌شود و روکش موقت نیز بلافاصله روی ایمپلنت گذاشته می‌شود. در نهایت بیمار پس از ایمپلنت فوری کلینیک را با یک دندان جدید ترک می‌کند. البته تمام بیماران نمی‌توانند از روش کاشت فوری دندان بهره بگیرند و دندانپزشک باید مناسب بودن این درمان سریع را بررسی ‌کند.

اگر در جستجوی جایگزینی راحت و دائمی برای دندان غائب هستید، خبر خوشی برایتان داریم، دندانپزشکی مدرن جستجوی شما را پایان بخشیده است. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته نه تنها می‌توانید بدون مشکل غذا بخورید و صحبت کنید، بلکه می‌توانید به زیبایی نیز لبخند بزنید. برخلاف کاشت معمولی دندان که اتمام آن چندین هفته طول می‌کشد، ایمپلنت فوری به سادگی در یک جلسه انجام می‌شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر صالحیان کاملاً می‌دانند که انتظار طولانی مدت و روزهای متوالی را بدون دندان گذراندن چقدر برای بیماران دشوار است. بنابراین متخصصین ما مرغوب‌ترین جایگزین‌های دائمی دندان را به سرعت به بیماران ارائه می‌دهند، تا بیماران مجبور نباشند حتی یک روز را بدون دندان بگذرانند. اگر تمایل دارید بیشتر درباره کاشت فوری دندان بدانید یا می‌خواهید وقت مشاوره ایمپلنت فوری برایتان تنظیم شود، می‌توانید با شماره‌های 02122621553- 02122639243 تماس حاصل فرمایید.

مزایای کاشت فوری دندان


از مزایای این روش می‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سریع و بدون انتظار: هیچ فردی دوست ندارد روزها بدون دندان منتظر بماند تا جایگزین دندانش در لابراتوار آماده شود. در درمان ایمپلنت فوری کشیدن دندان بیمار و آسیب‌دیده و  جایگزینی آن در یک روز انجام می‌شود. به این ترتیب دندان مصنوعی متصل به ایمپلنت دائمی در یک روز آماده می‌شود.
  • دوام: برخلاف دندان مصنوعی متحرک که مرتب به ترمیم یا جایگزینی نیاز پیدا می‌کند، پروتزهای با پایه ایمپلنت دائمی هستند و به ندرت نیاز به ترمیم می‌یابند. اگر از ایمپلنت مطابق دستورات دندانپزشک استفاده شود، انتظار می‌رود که تا پایان عمر دوام بیاورد.
  • حس طبیعی: ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک تا حد زیادی شبیه دندان طبیعی است و پس از کاشت و جوش خوردن به استخوان عملکرد و حسی مانند دندان خود بیمار دارد.
  • حفظ حجم استخوان فک: ایمپلنت از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کند و در واقع باعث می‌شود که استخوان در اطراف آن تشکیل شود. به این ترتیب یکپارچگی، حجم و کیفیت استخوان‌های باقیمانده فک حفظ می‌شود.
  • بهداشت دهان و دندان: دندان‌های با پایه ایمپلنت ثابت هستند و نیازی به درآوردن آنها نیست. از این دندان‌های مصنوعی با پایه ایمپلنت باید مانند دندان‌های طبیعی مراقبت کرد. کافی است آنها را به طور منظم مسواک بزنید و نخ یکشید تا با هیچ مشکلی مواجه نشوید.
  • لذت بردن از غذاهای مورد علاقه: می‌توانید با خیال راحت هر غذایی که دوست دارید بخورید، بدون آن که نگران درآمدن دندان مصنوعی باشید.

مراحل کاشت فوری دندان


قبل از کاشت دندان

دندانپزشک دندان‌ها و فک‌ها را قبل از تعیین وقت کاشت دندان به طور کامل معاینه می‌کند تا از مناسب بودن درمان ایمپلنت فوری مطمئن شود. دندانپزشک عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن را نیز بررسی می‌کند تا حجم و ضخامت استخوان فک را در محل کاشت دندان ارزیابی ‌کند. زاویه و موقعیت دقیق ایمپلنت قبل از جلسه کاشت دندان تعیین می‌شود.

جلسه کاشت فوری دندان

همه چیز، اباتمنت، روکش موقت و دیگر وسایل لازم آماده است تا درمان به محض ورود بیمار شروع شود. از آنجایی که کاشت دندان عملی جراحی است، باید بی‌حسی قبل از شروع درمان اعمال شود. دندانپزشک با توجه به مدت زمان برآورد شده درمان یکی از دو روش تزریق داروی بی‌حسی موضعی و آرام بخش یا بیهوشی عمومی را انتخاب می‌کند. پس از آن که بیمار کاملاً آرام شد و دردی حس نکرد، دندانپزشک برشی را در بافت‌های نرم روی استخوان فک ایجاد می‌کند؛ سپس استخوان فک را سوراخ می‌کند و ایمپلنت را با اعمال نیرویی کنترل شده و دقیق با احتیاط در موقعیت تعیین شده وارد می‌کند. در نهایت پروتزهای ساخته شده به ایمپلنت متصل می‌شود تا ساختار دندان مصنوعی کامل شود.

impalnt2

انواع کاشت دندان


چه جایگزینی فقط یک دندان غائب مد نظر باشد، چه لازم باشد چندین کاشت دندان برای ترمیم کل دهان انجام شود، ایمپلنت فوری روشی سریع، بادوام و مطمئن برای جایگزینی دندان‌ها به شمار می‌رود.

  • جایگزنی یک دندان غائب: دندانپزشک کاشت دندان مورد نظر را در یک روز انجام می‌دهد.
  • جایگزینی چند دندان غائب: چند دندان غائب را نیز می‌توان با ایمپلنت فوری و دندان‌های مصنوعی ثابت یا متحرک با پایه ایمپلنت در یک روز جایگزین کرد.
  • ترمیم کل دهان: جایگزینی تمام دندان‌ها با ایمپلنت و دندان مصنوعی یکی دیگر از کاربردهای فوق العاده کاشت فوری دندان است.
  • دندان مصنوعی ترکیبی All on Four : چهار ایمپلنت در هر فک قرار داده می‌شود. این ایمپلنت‌ها دندان‌های مصنوعی را که روی آن‌ها قرار می‌گیرد، نگه می‌دارند و قوس کامل دندانی را بازسازی می‌کنند.

مقایسه ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی


هر دو ایمپلنت فوری و معمولی برای جایگزینی دائمی دندان غائب به کار برده می‌شود. اما اگر کاشت دندان به روش متعارف و طولانی مدت انجام شود، دندانپزشک باید چند هفته قبل از کاشت دندان صبر کند تا مطمئن شود که استخوان کافی اطراف ایمپلنت تشکیل شده است و استخوان می‌تواند به خوبی ایملپنت را نگه دارد. از سوی دیگر دندانپزشکان با بهره‌گیری از مهارت‌های جراحی پیشرفته می‌توانند کاشت دندان را بلافاصله پس از کشیدن دندان انجام دهند. به این ترتیب نیازی نیست که بیمار روزها بدون دندان منتظر آماده شدن ایمپلنت بماند.

هزینه


هزینه کاشت فوری  دندان مسلماً از هزینه دیگر روش‌های جایگزینی دندان بالاتر است. بااین حال اگر مزایای ایمپلنت فوری، یعنی عدم نیاز به انتظار طولانی، استحکام و دوام بالا، راحتی و سهولت درمان را در نظر بگیرید، به احتمال زیاد به این نتیجه می‌رسید که کاشت فوری دندان ارزش این سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارد.