تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مطالب مفید » لمینت سرامیکی(ونیر سرامیکی): هرآنچه باید بدانید

لمینت سرامیکی(ونیر سرامیکی): هرآنچه باید بدانید

آنچه می خوانید...

افرادی که از نعمت داشتن لبخندی سالم برخوردار هستند، لبخند از لبانشان جدا نمی‌شود، اما لب‌پر شدن، شکستن، تغییر رنگ دادن یا کج شدن دندان‌ها زیبایی لبخند را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، باعث می‌شود فرد از سر شرمساری لبخند خود را پنهان کند و تجربه‌ای دردناک را هم به لحاظ جسمی و هم عاطفی تحمل ‌کند. خوشبختانه روش‌های متعددی برای اصلاح مشکلات دندانی وجود دارد که یکی از پرطرفدارترین آنها برای بیماران بزرگسال لمینت پرسلین است. حتی افرادی که به شدت از لبخند خود ناراضی هستند، نیز می‌توانند با بهره‌گیری از لمینت سرامیکی دندان از لبخندی زیباتر برخوردار شوند. در ادامه لمینت سرامیکی دندان را به اختصار توضیح می‌دهیم و اثر آن را بر زیبایی لبخند بررسی می‌کنیم.

لمینت سرامیکی چیست؟


venir-bayad2

ونیرهای سرامیکی روکش بسیار نازکی از جنس پرسلین تراش داده شده است که روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود. لمینت سرامیکی بادوام است و ظاهری طبیعی دارد و به گونه‌ای ساخته می‌شود که با شکل و رنگ دندان‌های طبیعی مطابقت کامل داشته باشد.

ضرورت لمینت سرامیکی


ونیرهای سرامیکی دندان‌ها را طبیعی و سالم نشان می‌دهد و رنگ، شکل و وضعیت دندان را بهبود می‌دهد. دندانپزشک زیبایی سایه رنگ پرسلین را به دقت انتخاب می‌کند تا رنگ لمینت کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی باشد، بدرنگی یا لک شدن دندان آسیب دیده مخفی شود و دندان‌های پیشین (به ویژه دندان‌های فک بالا) روشن شود. با ترمیم لمینت سرامیکی دندان می‌توان دندان لب‌پر شده را دوباره سالم و بی‌عیب نشان داد. لمینت کل سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهد و برای قسمت شکسته از ونیر پرسلن ضخیم‌تری استفاده می‌شود. اگر یک دندان اندکی کج باشد، با ونیر می‌توان دندان را در ردیف بقیه دندان‌ها قرار داد.

لمینت سرامیکی دندان برای چه افرادی مناسب است؟


افرادی که از بدرنگ شدن، لب پر شدن، پوسیدگی یا شکل ناخوشایند دندان‌(های) خود ناراضی هستند، متقاضی مناسبی برای درمان ونیر به شمار می‌آیند. البته از لمینت سرامیکی دندان برای بستن فاصله بین دندانی، اصلاح شلوغی و به‌هم‌فشردگی جزیی دندان‌ها و مشکلات مرتبط با بایت و روی هم قرار گرفتن دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. دندانپزشک مناسب بودن ونیر را در جلسه مشاوره بررسی می‌کند. اگر لامینیت سرامیکی دندان درمان مناسبی باشد، در اصلاح طرح لبخند گنجانده می‌شود. دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که تغییرات مورد نظر خود را شرح دهد و لبخند دلخواه خود را توصیف کند، سپس به کمک نرم‌افزارهای مخصوص، لبخند جدیدی را که در انتهای درمان بر صورت وی نقش خواهد بست، به او نشان می‌دهد.

مزایا و معایب


ونیر بهترین شکل ممکن را به دندان‌ها می‌دهد، اما به جز زیباتر کردن دندان‌ها، مزیت شاخص آن این است که در درمان لمینت سرامیکی دندان بخش بسیار ناچیزی از ساختار دندان تراش داده می‌شود و حتی گاهی نیازی به بی‌حسی دندان نیست. مواد لمینت بیشتر از دندان‌های طبیعی در برابر لک شدن در اثر نوشیدن قهوه، چای و غذاهای دیگر مقاوم است. با این حال چون مقداری از مینای دندان برداشته می‌شود، عمل غیرقابل برگشت است. همچنین به خاطر داشته باشید که پس از چسباندن ونیر با سیمان، رنگ آن قابل تغییر نخواهد بود. دندان تا چند روز به سرما و گرما حساس است. ونیر مقاوم و بادوام است، اما چون در اثر جویدن یخ و ناخن آسیب می‌بیند، بیمار باید این عادت‌ها را کنار بگذارد.

مراحل


دندانپزشک دندان‌ها را قبل از لمینت سرامیکی به دقت معاینه می‌کند تا از مناسب بودن درمان مطمئن شود. دندانپزشک شرایط خاص هر بیمار را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کند.

  • تراش دادن دندان‌ها: دندانپزشک لایه بسیار کمی از مینای بیرونی دندان را تراش می‌دهد.
  • قالب‌گیری: دندانپزشک از داخل دهان قالب می‌گیرد و مدل تهیه شده را به لابراتوار می‌فرستد تا متخصص ونیر را به صورت سفارشی برای بیمار تهیه کند.
  • باندینگ: دندانپزشک شکل و رنگ دقیق ونیر را تعیین می‌کند، سپس باندینگ یا چسباندن ونیر را شروع می‌کند.

دندانپزشک وضعیت بایت را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که ونیرهای سرامیکی کاملاً اندازه است. دندانپزشک لبه‌های ونیر را به دقت تراش می‌دهد و تغییر می‌دهد تا در نهایت هم خود و هم بیمار از لمینت رضایت کامل داشته باشند.

مراقبت از ونیر


لمینت سرامیکی نیز مانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارد. بنابراین بیمار باید بهداشت روزانه دهان و دندان را به دقت رعایت کند، از خمیردندان فلوراید غیرساینده استفاده کند تا هم دندان دچار پوسیدگی نشود و هم ونیر ساییده نشود. همچنین دندانپزشک در جلسات جرم‌گیری دوره‌ای از پولیش غیرساینده استفاده می‌کند. اگر بیمار عادت به دندان قروچه یا روی هم فشردن دندان‌ها داشته باشد، دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند که برای محافظت از ونیر در برابر آسیب دیدگی، شب‌ها از نایت گارد (محافظ دندان) استفاده کند.

تعداد جلسات لازم


لمینت سرامیکی معمولاً به دو یا سه جلسه، در وقفه‌های دو هفته‌ای نیاز دارد. دندانپزشک در جلسه اول تمام اطلاعات لازم را برای اصلاح طرح لبخند جمع‌آوری می‌کند، برای این کار لازم است که از دندان‌ها عکس و قالب گرفته شود و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها ثبت شود. سپس دندانپزشک مدل تهیه شده از دندان‌ها را به لابراتوار می‌فرستد تا متخصص تصویری را از لبخند جدیدی که انتظار می‌رود در پایان درمان به دست آید، ارائه دهد.

دوام


انتظار می‌رود که ونیر بیش از ده سال ماندگاری داشته باشد. البته ونیر به دلایل بسیاری، مانند تحلیل لثه یا شکستگی ونیر پرسلینی، به تعویض نیاز پیدا می‌کند.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس