آیا انجام ایمپلنت دندان در بارداری برای مادر و جنین خطرناک است؟

بدن یک زن در طول دوران بارداری متحمل تغییرات زیادی می‌شود. گذشته از افزایش جذب مواد مغذی برای تکامل بدن جنین و حفظ سلامت مادر و همچنین خوردن مواد مغذی مثل اسید فولیک که در حالت عادی مصرف نمی‌شوند بدن خود نیز متحمل تغییرات زیادی می‌شود. استرس حمل یک کودک تا آخر دوران بارداری از لحاظ فیزیکی بسیار زیاد است و ممکن است بدون اینکه فرد متوجه باشد مواد مغذی و معدنی مورد نیاز کودک از استخوان‌های مادر تامین شود. این تغییرات در بدن به سرعت اتفاق می‌افتند و قابل درک است که چرا بسیاری از زنان در مورد اینکه چه شرایط فیزیکی نرمال در نظر گرفته می‌شود و یا علائم غیرطبیعی کدامند سوالات زیادی در ذهن دارند.

همچنین این مسئله نیز وجود دارد که برای حفظ سلامت مادر و جنین چه کارهایی را باید انجام داد و از چه کارهایی باید اجتناب کرد. ایمپلنت نوعی جراحی تهاجمی است که همیشه شک‌هایی را در  ذهن مادر باردار ایجاد می‌کند. پاسخ به صورت کوتاه اینست که فرد می‌تواندپس از سه ماهه اول ایمپلنت کار بگذارد. اگرچه اغلب دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان توصیه می‌کنند چنانچه نیاز فوری پزشکی وجود نداشته باشد مادر تا بعد از طی دوره بارداری صبر کند. پیروی از یک رژیم دقیق مراقبت از بهداشت دهان و دندان در دوره بارداری برای زن باردار برای اطمینان از اینکه دندان‌ها طی این دوران دچار مشکل نمی‌شوند بسیار اهمیت دارد.

ایمپلنت دندانی چیست؟


ایم

ایمپلنت‌ها روش ترجیحی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. هر فردی در یک وضعیت خوب سلامت می‌تواند این کار را انجام دهد. برای حفظ یک لبخند سالم و پیشگیری از مشکلات سلامت دهان و دندان مانند تحلیل استخوانی، دندان از دست رفته بهتر است در اسرع وقت جایگزین شود.

دندان‌ها دردوران بارداری


ایمپلنت-و-بارداری

بارداری همه ابعاد زندگی یک زن مانند سلامت دهان و دندان وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. التهاب لثه در بارداری(التهاب لثه) اغلب بیماران تغییراتی را روی لثه‌های خود مشاهده می‌کنند. لثه‌ها قرمزتر و متورم به نظر می‌رسند و در موقع مسواک زدن دچار خونریزی می‌شوند. این علائم می‌تواند از ماه دوم بارداری آغاز شود. التهاب در ماه هشتم بارداری به شدیدترین حد خود می‌رسد و پس از زایمان به تدریج از بین می‌رود.

التهاب لثه اغلب اوقات در جلوی دهان قابل مشاهده است. علائم شبیه التهاب لثه معمولی است ولی برخی علل بروز آن متفاوت است. هورمون‌ها یکی از علت‌هاست. سطح هورمون پروژسترون ده برابر حد نرمال افزایش می‌یابد. سیستم ایمنی طی دوران بارداری متفاوت عمل می‌کند که این می‌تواند تعیین ‌کند چطور بدن فرد به برخی باکتری‌های ایجاد کننده التهاب لثه واکنش نشان ‌دهد.

چرا بهتر است کارگذاشتن ایمپلنت دندان دردوران بارداری به تعویق بیافتد


ایمپلنت-و-بارداری2

پس از سه ماهه اول به بیماران باردار اجازه داده می‌شود تا درمان‌های روتین مانند روکش گذاری، پرکردن و عصب کشی را روی دندان‌های خود انجام دهند.

اگرچه چنانچه  فوریت پزشکی وجود نداشته باشد اغلب دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان توصیه می‌کنند تا پس از طی دوره بارداری بیمار صبر کند. این توصیه به چند علت مهم انجام می‌شود:

  • اشعه ایکس- اگرچه براساس گفته‌های دانشمندان اشعه ایکس برای زن باردار مضر نیست اما خطراتی به دلیل قرار گرفتن کودک متولد شده در معرض مقادیر کم اشعه استفاده شده در رادیولوژی وجود دارد. اگرچه یک اشعه ایکس تشخیصی دندان تنها روی ناحیه دهان متمرکز می‌شود افراد بسیاری جهت اطمینان ترجیح می‌دهند به طور کل در دوران بارداری از اشعه ایکس اجتناب کنند.
  • بیحسی- مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از بیحسی موضعی دردرمان دندان طی دوران بارداری خطری ندارد اما توصیه می‌شود از بیهوشی عمومی که عدم هوشیاری ایجاد می‌کند پرهیز شود.
  • استرس- بر اساس گفته‌های دانشمندان استرس زیاد در زن باردار تکامل جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یک عمل جراحی نگرانی اضافه و بیموردی را در یک برهه زمانی پراسترس به مادر وارد می‌کند. چنانچه وضعیت اورژانسی نیست برای کارگذاشتن ایمپلنت تا پس از طی دوره بارداری صبر کنید.

چه زمانی انجام ایمپلنت برای زنان باردار بی خطر است؟


ایمپلنت-و-بارداری3

متاسفانه برای جراحی ایمپلنت بهتر است تا پس از طی دوره بارداری صبر کنید.

در سه ماهه دوم فرد می‌تواند برای یک جلسه مشاوره ایمپلنت برنامه‌ریزی کند. در این برهه زمانی از بارداری اشعه ایکس بیخطر است پس جراح دهان و دندان می‌تواند وضعیت سلامت استخوان فک را بررسی کرده و  مشخص کند که آیا پیش از کارگذاشتن ایمپلنت پیوند استخوان ضروری است یا خیر. جلسه کارگذاشتن ایمپلنت دندان نیز می‌تواند در همین زمان هماهنگ شود.

آماده‌شدن برای کارگذاشتن ایمپلنت دندان پس از زایمان


حفظ سلامت دهان ودندان در دوران بارداری بهترین راه آماده شدن برای جراحی ایمپلنت است.

تغییرات هورمونی دردوران بارداری خطر بروز بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد به‌علاوه زنان باردار بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. که می‌توان نتیجه گرفت که  رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک‌زدن و کشیدن مسواک‌زدن بسیار اهمیت دارد.

چکاپ و تمیزکردن حرفه‌ای دندان‌ها برای دندانپزشک فرد این امکان را فراهم می‌کند تا بر سلامت دهان و دندان فرد نظارت کرده و مانع پیشرفت مشکلات دهان و دندان در فرد شود

  • برای پیشگیری از ایجاد لثه‌های متورم و دردناک که معمولا در دوران بارداری اتفاق می‌افتد بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. اگر بیش از شش ماه است که به دندانپزشک مراجعه نکرده‌اید قرار یک چکاپ و تمیزکردن را با دندانپزشک خود هماهنگ کنید.
  • دوبار در روز مسواک بزنید، به صورت روزانه نخ دندان بکشید و هر شب با یک دهان‌شویه حاوی فلوراید و فاقد الکل دهان خود را شستشو دهید.
  • اگر به خاطر حالت تهوع دوران بارداری استفراغ کردید پس از استفراغ برای متوقف کردن تاثیر اسید روی دندان‌ها دهان خود را با یک لیوان آب که در آن یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین حل شده شستشو دهید.
  • از یک رژیم غذایی متعادل و سالم با میزان شکر کم استفاده کنید.

من شنیده‌ام که زنان باردار در هر بار بارداری یک دندان از دست می‌دهند. آیا این درست است؟

برخی افراد تصور می‌کنند که جنین در حال رشدی که کلسیم کافی از خون مادر دریافت نمی‌کند کلسیم  مورد نیاز خود را از دندان‌های مادر تامین می‌کند. این تصور اشتباه است. اگرشما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید هیچ یک از دندان‌های خود را از دست نخواهید داد.

آیا من می‌توانم طی دوره بارداری با دندانپزشکم ملاقات داشته

سه ماهه دوم بهترین دوره برای انجام یک معاینه پیشگیرانه است. چنانچه به جراحی نیاز باشد باید جراحی به پس از زایمان موکول شود. از مراجعه به دندانپزشک در سه ماهه اول بارداری و نیمه دوم سه ماهه سوم  اجتناب کنید. همچنین در اواخر دوره بارداری نشستن روی صندلی دندانپزشکی بسیار ناراحت کننده است بنابراین همه معاینات بهتر است قبل از آن انجام شود.

اگر طی دوره بارداری نیاز به درمان داشته باشم چه باید بکنم؟"

در صورت لزوم فرد می‌تواند برای جلوگیری از درد یا پیشگیری از عفونت تحت درمان قرار بگیرد. دندانپزشک با موافقت با  متخصص زنان و زایمان یا مامای زن باردار می‌تواند تصمیم بگیرد.

آیا در دوره بارداری عکسبرداری اشعه ایکس بیخطر است؟"

اشعه‌های ایکس امروزی نسبت به گذشته بسیار ضعیف‌تر هستند. مطالعات نشان داده‌اند که مادر و جنین با استفاده از یک کنداکتور ایمنی می‌توانند محافظت شوند. اگرچه دندانپزشکان زیادی جز در وضعیت‌های اورژانسی از به‌کارگیری اشعه ایکس طی بارداری بیمار اجتناب می‌کنند.

آیا می‌توانم طی دوران بارداری از از داروهای دندانپزشکی استفاده کنم؟

مقدار دارویی که در شیر ترشح می‌شود 1-2% کل دز دارویی است که فرد مصرف کرده‌ است. بعید است که داروهای دندانپزشکی تکامل کودک را تحت تاثیر قرار دهند. برای به حداقل رساندن خطر، دارو را پس از شیردهی مصرف کنید. غلظت دارو درشیر دو ساعت پس از مصرف دارو به حداکثر خود می‌رسد.