ارتودنسی در بارداری: پیش از تولد نوزاد مرتب سازی دندان را آغاز کنید.

اگر شما باردار هستید و قرار است به زودی فرزندی به دنیا بیاورید نباید در دوران بارداری مشکلات مربوط به لثه و دندان خود را نادیده بگیرید. در دوران بارداری سطح هورمون‌های بدن شما به طرز قابل توجهی تغییر می‌کند و می‌‌تواند منجر به تنفس بدبو، تولید بیش از حد بزاق و لق شدن دندان شود. اما اکثر زنان باردار نمی‌دانند که می‌توانند در دوران بارداری نیز درمان ارتودنسی دندان‌های خود را شروع کنند یا ادامه دهند. برخی از مادران جوان نگران عکس هایی هستند که در دوران بارداری از صورت و دهان آنها گرفته می‌‌شود، اما باید به اطلاع شما برسانیم که در درمان ارتودنسی از سپرهای محافظ استفاده می‌شود که روی شکم زنان باردار قرار داده می‌‌شود تا مادر و جنین در معرض پرتوهای اشعه ایکس قرار نگیرند.

 با پزشک خود در ارتباط باشید.


با پزشک خود در ارتباط باشید

اگر قصد دارید در دوران بارداری از درمان ارتودنسی استفاده کنید حتما باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

 متخصص ارتودنسی خود اطلاع بدهید که باردار هستید.

 قبل از آنکه متخصص ارتودنسی طرح درمان را آغاز کند باید از باردار بودن شما یا تصمیمی ‌که برای بارداری در آینده دارید اطلاع یابد. به عنوان مثال هنگامی‌که شما باردار می‌‌شوید وزن شما به طرز قابل توجهی افزایش می‌‌یابد و اندازه صورت و دهان شما تغییر می‌کند. هنگامی ‌که این تغییرات به وجود می‌‌آید متخصص ارتودنسی می‌‌تواند مجدداً قالب دهان و دندان شما را تهیه می‌کنند. اگر شما باردار هستید و از بریس ارتودنسی استفاده می‌‌کنید باید در فواصل زمانی منظم متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا سیم‌های بریس شما تنظیم شود. این کار کاملاً ضروری است زیرا در دوران بارداری وزن بدن شما در حال نوسان خواهد بود.

با پزشک زنان خود در خصوص درمان ارتودنسی صحبت کنید.

 اگر شما در دوران بارداری انجام دارید در ابتدا با پزشک زنان خود مشورت کنید. حتی اگر قبل از بارداری که مشکلی در دهان و لثه خود احساس نکرده باشید باید بدانید که برخی از مادران جوان دچار مشکلات التهاب دهان و لثه خواهند شد. التهاب ایجاد شده باعث ایجاد بیماری لثه یا تغییر فوری وضعیت دندان خواهد شد. اگر شما قبل از بارداری از بریس یا تنظیم کننده استفاده می‌کردید پس از باردار شدن نیازی به خارج کردن آنها نیست. اگر شما به تازگی درمان ارتودنسی را شروع کرده سپس باردار شده‌اید باید در دوران بارداری نیز درمان ارتودنسی را ادامه دهید تا از برگشتن دندان‌ها به جای نامناسب جلوگیری شود.

 

 چگونه درمان ارتودنسی می‌‌تواند به بهبود سلامت دندان‌های شما کمک کند؟


استفاده از بریس علاوه بر زیبایی لبخند حفظ سلامت دهان و دندان نیز کمک می‌کند. آیا می‌دانستید که درمان ارتودنسی می‌تواند به شما برای غذا خوردن کمک کند؟ به عنوان مثال اگر شما از گذشته تاکنون برای جویدن مواد غذایی مشکل داشته‌اید درمان ارتودنسی به شما کمک می‌کند که مصرف غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند بسیار راحت شود. اگر قصد شیردهی به نوزاد خود را دارید درمان ارتودنسی در دوران بارداری به شما کمک می‌کند بهتر غذا بخورید. مصرف غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند همچنین انواع میوه و سبزیجات باعث تولید شیر بیشتر برای نوزاد خواهد شد.

 مصرف دارو و درمان ارتودنسی


اگر شما در خصوص داروهایی که قرار است در طول درمان ارتودنسی مصرف کنید نگران هستید باید بدانید که هرگز به عمل جراحی یا بیهوشی برای نصب بریس نیاز نخواهید داشت اما سیم‌های بریس باعث درد و ناراحتی در لثه می‌شوند متخصص ارتودنسی به شما ژل مسکن می‌‌دهد که ضرری برای شما یا جنین ندارد. اکثر زنان باردار که مشکلات دندانی آنها شدید نیست به ارتودنسی اینویزیلاین نیاز دارند. این تنظیم کننده باعث ایجاد درد نمی‌شود و شما می‌توانید به راحتی از آن مراقبت کنید.

قبل از تولد نوزاد درمان ارتودنسی را آغاز کنید.


 قبل از تولد نوزاد درمان ارتودنسی را آغاز کنید

به طور قطع قبل از تولد نوزاد مشغله شما کمتر است پس از زایمان شما وقت آزاد بسیار محدودی خواهید داشت. درمان ارتودنسی خود را در دوران بارداری آغاز کنید به احتمال زیاد هنگامی‌که فرزند شما به سن سه یا چهار سالگی می‌رسد متخصص ارتودنسی بریس را از دندان شما جدا می‌کند. اگر قصد دارید فاصله بین دو بارداری خود را کوتاه کنید در خصوص انجام دادن درمان ارتودنسی تردید نکنید زیرا با گذر زمان وضعیت دندان‌های شما بدتر می‌شود.

 نکاتی برای انجام ارتودنسی در حین بارداری


اگر در دوران بارداری خود تصمیم به انجام درمان ارتودنسی گرفته‌اید لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید.

 دندان و لثه خود را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن دندان و لثه به ویژه در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. از متخصص ارتودنسی بخواهید که نحوه تمیز کردن بریس را به شما یاد دهد تا ذرات مواد غذایی باقیمانده بین دندان و هر گونه باکتری از بین برود. متخصص ارتودنسی اطلاعات کافی و ضروری در خصوص نحوه حفظ سلامت دندان و لثه در دوران بارداری، نحوه کنار آمدن با تهوع صبحگاهی و نکات مربوط به رژیم غذایی را به شما آموزش می‌دهد.

التهاب و تورم لثه معمولا توسط فاکتورهای سیستمیک و موضعی به وجود می‌آیند. مواردی نظیر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری می‌تواند باعث بدتر شدن التهاب دهان شود و در زنان بارداری که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند باعث بروز بیماری پریودنتال خواهد شد. در حقیقت وسایل ارتودنسی می‌توانند باعث تشکیل پلاک دندانی شوند که این مسئله در دوران بارداری بسیار شایع است.

 از مصرف خوراکی‌های چسبناک خودداری کنید.

 زنان باردار، حتی افرادی که به شدت مراقب سلامتی خود هستند در دوران بارداری تمایل بیشتری به خوردن برخی از غذاهای خاص دارند و به طور مرتب گرسنه می‌شوند، بنابراین اگر شما در دوران بارداری از بریس دندانی استفاده می‌کنید سعی کنید از خوردن انواع مغزها، غذاهای چسبناک و خوراکی‌هایی که باعث آسیب رساندن به وسایل ارتودنسی می‌‌شوند خودداری کنید، به رعایت بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید و به طور منظم پس از هر بار غذا خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید.

در فاصله زمانی منظم به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

 باید در فواصل زمانی منظم به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا عملکرد بریس بررسی شود و به علت تغییراتی که درد دندان و لثه به وجود می‌‌آید از دندان و دهان شما در برابر هرگونه عفونت محافظت شود. متخصص ارتودنسی برنامه درمانی مشخصی را برای شما طراحی می‌کند و از شما می‌خواهد که در دوران بارداری برای بررسی دقیق بریس یا اینویزالاین به مطب او مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علائم و نشانه‌های احتمالی عفونت دندان و لثه را تشخیص دهد بنابراین باید طبق برنامه پزشک خود مراجعه کنید.

 برنامه درمان را با دندان پزشک خود مرور کنید.

 در دوران بارداری لثه بسیار حساس می‌شود و به راحتی خونریزی می‌کند. همچنین در دوران بارداری شما تمایل بیشتری به خوردن برخی از مواد غذایی پیدا خواهید کرد که بر رژیم غذایی شما تاثیر خواهد گذاشت. استفاده از بریس دندانی بر نوع مواد غذایی که می‌توانید به راحتی مصرف کنید تاثیر خواهد گذاشت بنابراین باید با دندانپزشک خود در خصوص روش‌های درمانی موجود صحبت کنید. گاهی اوقات دندانپزشک برنامه درمانی را بر اساس ملاحظات مربوط به حفظ سلامت شما تنظیم می‌‌کند و تا حد امکان به شما کمک می‌کند که بارداری کم خطری داشته باشید.

 چگونه می‌توان طول درمان برنامه ارتودنسی را کاهش داد؟ 


 اگر شما در خصوص زمان مورد نیاز برای مراجعه به متخصص ارتودنسی نگران هستید چند نکته را به شما گوشزد می‌‌کنیم که فرآیند درمان را برای شما و اعضای خانواده راحت می‌‌کند. هر روز تعداد زیادی از وسایل ارتودنسی جدید وارد بازار می‌‌شوند که به کوتاه شدن طول درمان کمک می‌‌نمایند. این فناوری‌ها به شما کمک می‌کنند که هرچه زودتر دندان‌هایی صاف و زیبا داشته باشید. اعضای تیم ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا هر چه زودتر به نتیجه دلخواه برسید. شما می‌‌توانید به گونه‌ای برنامه ‌ریزی کنید که در یک روز هم به پزشک زنان به هم به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 درمان ارتودنسی و موارد اورژانسی


 اگر شما دچار بیماری لثه هستید که باعث لق شدن دندان‌های شما شده است باید فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا دندان‌های آسیب دیده شما درمان و ثابت شود. متخصص ارتودنسی به همراه متخصص بیماری‌های لثه به شما کمک می‌کنند که عفونت لثه برطرف شود و شما شاهد از دست دادن دندان‌های خود به علت بیماری لثه نباشید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."