تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » روش درمان » روش روکش تمام سرامیک » اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با روش غیر جراحی و جراحی

اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با روش غیر جراحی و جراحی

آنچه می خوانید...

لبخند یکی از مهم‌ترین بخش‌های شخصیت فردی است که بیانگر اعتماد و زیبایی است. در بیشتر مواقع، وقتی که در مورد لبخند صحبت می‌کنیم به اندازه دندان‌ها، رنگ و طول آنها فکر می‌کنیم. لثه هم یکی از اجزای مهم لبخند است. اگر در هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه شما نمایان شود باعث می‌شود که دندان‌های شما کوچک‌تر به نظر برسند یا صورت درازتر دیده شود و تناسب صورت شما به هم بخورد. به همین دلایل، برخی از مردم اعتماد و زیبایی خود را مخفی می‌کنند.

اگر شما نگران لثه نمایان شده، سایز و شکل دندان‌های خود هستید، برخی از درمانهای زیبایی در دندانپزشکی زیبایی وجود دارند که می‌توانند لبخند شما را زیباتر کرده و آن را به رؤیاهایتان نزدیک کنند. این عمل‌ها معمولاً راحت و سریع انجام می‌شوند و نتایج حاصله از انجام آنها هم بلافاصله قابل مشاهده است.

برای بحث و تبادل نظر در مورد انتخاب بهترین روش برای اصلاح لبخند لثه‌ای، شما باید با دندانپزشک مشورت کنید. آنها بهترین روش درمانی را متناسب با علت ایجاد لبخند لثه‌ای در شما انتخاب می‌کنند. استفاده از لیزر در جراحی‌های لثه خصوصاً در جراحی‌های زیبایی لثه نقش بسزایی در نتیجهٔ و سرعت جراحی دارد. اگر شما لبخند لثه‌ای دارید، می‌توانید با شماره‌های 0212262155302122639243 تماس حاصل نموده و جلسه مشاوره‌ای با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر صالحیان تنظیم کنید.

 لبخند لثه‌ای چیست؟


lasei1

در صورتی که مقدار زیادی از لثه فرد در هنگام خندیدن در معرض دید قرار گیرد، وی لبخند لثه‌ای دارد. لبخند لثه‌ای به‌خودی‌ خود نشان‌دهنده بیماری یا یک وضعیت غیرطبیعی نیست و دندانپزشکان آن را یک گونه از آناتومی صورت انسان می‌دانند. بسیاری از مردم از لبخند لثه‌ای خود خجالت کشیده و نمی‌توانند به راحتی لبخند بزنند.

دلایل


لبخند لثه‌ای ممکن است به دلیل برخی عوامل مربوط به لثه، دندان‌ها یا حتی لب‌ها و فک ایجاد شود. هر یک از این نواحی برای اصلاح با رویکردهای متفاوتی درمان می‌شوند:

  • اگر دندان‌های شما نسبت به لثه‌ها بسیار کوتاه باشد و مقدار زیادی از آنها توسط بافت لثه پوشیده شده باشد.
  • گونه‌های متفاوتی از فرایند طبیعی رشد دندان وجود دارد که می‌توانند باعث کوتاه‌تر شدن طول دندان‌ها نسبت به حالت طبیعی آن باشد و موجب ایجاد لبخند لثه‌ای شود. این امکان نیز وجود دارد که دندان‌ها به مرور زمان تحلیل روند به خصوص در افرادی که به دندان‌قروچه مبتلا هستند. برای جبران فرسایش دندان و حفظ عملکرد گاززدن، دندان‌ها حرکت کرده یا به آرامی رشد کرده و از لثه خارجی می‌شوند. این عارضه باعث می‌شود که لبخند لثه‌ای‌تر شود زیرا لثه متصل به دندان‌ها با دندان در حال در آمدن، رشد می‌کند.
  • به طور متوسط، لب بالایی در هنگام لبخند زدن 6 تا 8 میلی‌متر جابجا می‌شود. اگر لب بیش‌ از اندازه جابجا شود به این معنی است که لب بالاتر می‌آید و بافت بیشتری از لثه آشکار می‌شود.
  • در برخی موارد، فک بالایی (ماکزیلا) نسبت به صورت بسیار بلند است که به آن اضافه فک عمودی گفته می‌شود.

عوارض


لبخند لثه‌ای باعث می‌شود که دندان‌ها کوتاه و ناسالم به نظر برسند. بافت لثه باید دقیقاً بالای گردن دندان باشد که به آن محل اتصال مینای دندان گفته می‌شود. در صورت ابتلا به لبخند لثه‌ای، ممکن است بافت لثه 50 درصد یا بیشتر از دندان‌ها را پوشانده باشد. وجود بافت اضافی لثه باعث ایجاد مشکل در تمیز نگه داشتن و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شود. این کار باعث ایجاد بیماری در بافت لثه شده که می‌تواند منجر به خونریزی و افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها شود.

غذا و باکتری‌ها در زیر بافت اضافی لثه جمع می‌شوند و باعث قرمزی، تورم و خونریزی لثه می‌شوند. به این وضعیت ابتدایی ژنژیویتی (التهاب لثه) گفته می‌شود. التهاب لثه اولین مرحله بیماری‌های لثه است. اگر این مشکل بدون درمان رها شود باعث بیماری‌های لثه و از بین رفتن تدریجی دندان‌ها می‌شود. اکثر مردم بیشتر به دندان‌های جلویی توجه دارند در حالی که این مشکلات ممکن است در دندان‌های عقبی هم اتفاق بیفتد.

مزایای درمان لبخند لثه‌ای


lasei2

دندانپزشکی زیبایی یک راه عالی برای درمان لبخند لثه‌ای است و می‌تواند برای بیمار و پزشک به طور یکسان ارزشمند باشد. پس از اتمام درمان، نتایج بسیار چشمگیر است. معمولاً همه اطرافیان بیمار متوجه نتایج شده و عزت نفس بیمار بلافاصله افزایش می‌یابد. تغییر مثبت در نحوه لبخند زدن و خندیدن شما می‌تواند چشم‌انداز زندگی شما را تغییر دهد. بیمار تمایل پیدا می‌کند که بیشتر بخندد و به ظاهر خود اعتماد و افتخار می‌کند. زمانی که بیماران برای ویزیت‌های بعدی مراجعه می‌کنند اذعان می‌دارند که از این که استفاده از این روش درمانی را دیر شروع کرده‌اند پشیمان هستند.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح و ترمیم لبخند لثه‌ای


lasei3

استفاده از دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم لبخند لثه‌ای بسیار ساده است. دو درمان متفاوت برای ترمیم لبخند لثه‌ای وجود دارد. نوع عملی که به کار برده می‌شود به علت وجود لبخند لثه‌ای بستگی دارد. یا باید بافت اضافی لثه را برداشت یا باید استخوان اضافی را حذف کرد و یا هر دو.

جینجیوکتومی

lasei4

در روش جینجیوکتومی، بافت اضافی لثه به سادگی برداشته می‌شود. با برداشته شدن بافت اضافی و تغییر شکل لثه، شما به نتایج مورد نظر دست یافته‌اید. در هنگام انجام این عمل، مقدار کمی از بافت لثه برداشته می‌شود.

دندانپزشک عموماً از لیزر، واحد کوتر الکتریکی یا شکاف روی لثه برای تکمیل بازسازی و برداشت بافت اضافی لثه استفاده می‌کند. با این که معمولاً عمل کاملاً بدون درد انجام می‌شود اما بیحسی موضعی ضروری است. در این روش درمانی نیازی به بخیه نیست و معمولاً بافت لثه پس از 1 تا 2 هفته بهبود می‌یابد. جینجیوکتومی معمولاً یک روش تجویزی است و زمانی انجام می‌شود که فقط چند دندان تحت تأثیر لبخند لثه‌ای قرار گرفته باشند. در برخی موارد، استخوان باید قالب‌گیری شده تا مشکل برطرف شود.

lasei5

 افزایش طول تاج

lasei6

در خلال انجام این روش، لثه و استخوان اضافی برداشته شده و به گونه‌ای که ظاهر طبیعی دندان‌ها مشخص شود بازسازی می‌شوند. این عمل برای یک دندان یا بیشتر انجام می‌شود تا ظاهر طبیعی آنها حتی در خندیدن‌های زیاد نمایان شود. این درمان کمی پیشرفته‌تر است اما هنوز روش ساده‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند توسط یک دندانپزشک یا متخصص مجرب شده انجام شود. بافت لثه به روش مشابه جینجیوکتومی برداشته شده و در صورت لزوم استخوان نیز با یک ابزار چرخشی برداشته می‌شود.

 ونیرهای دندان

lasei7

اگر دندان شما به مقدار زیادی تحلیل رفته یا به طور طبیعی کوتاه هستند، دندانپزشک استفاده از ونیرهای دندان را توصیه می‌کند. این ونیرها از پورسیلین یا کامپوزیت همرنگ دندان ساخته شده‌اند و طول دندان‌های شما را به شکلی طبیعی افزایش می‌دهند.

 درمان ارتودنسی

labkhandlasei

درمان ارتودنسی مانند بریس‌های نامرئی می‌توانند برای بیماری‌های ژنتیکی که فک را تحت تأثیر قرار داده‌اند به کار برده شوند در حالی که عمل جراحی می‌تواند بیش فعالی عضلات بالابرنده لب را اصلاح کند.

خطرات احتمالی درمان


هر دو درمان خطرات احتمالی کمی دارند. هر گونه ناراحتی پس از عمل می‌تواند به کمک داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک برطرف شود. بیماران می‌توانند نتایج حاصل از درمان را بلافاصله مشاهده کنند؛ اما پس از گذشت چند هفته، نتایج درمان بیشتر نمایان می‌شوند. این به این دلیل است که بافت‌ها و استخوان‌های لثه برای بهبودی به زمان نیاز دارند. زمانی که لثه به طور کامل بهبود یافت، لبخند سالم و زیبا را خواهید دید و با لبخند لثه‌ای خداحافظی می‌کنید!

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس