ایمپلنت دیجیتال دندان :مزایا، فرایند و هزینه کاشت دیجیتال دندان

عوامل مختلفی از جمله افزایش سن، پوسیدگی دندان، شکستگی و بسیاری از  موارد دیگر می‌­تواند منجر به افتادن و یا از دست دادن دندان شود. این امر نه تنها از لحاظ ظاهری خوشایند نیست، بلکه می­تواند سلامت دهان و دندان را نیز تحت تاثیر قرار دارد و اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. امروزه کاشت ایمپلنت روشی مناسب برای جایگزین کردن دندان‌­های از دست رفته می­‌باشد . از آنجایی که کاشت دندان به روش سنتی، شیوه­ای دردناک در میان اغلب افراد توصیف شده است، با پیشرفت تکنولوژی در صنعت دندانپزشکی،ایمپلنت دیجیتال دندان جایگزین مناسبی برای ایمپلنت به روش سنتی می‌­باشد.  تکنولوژی دیجیتال در دندانپزشکی هزینه روش ایمپلنت دندان دیجیتال، نسبت به روش سنتی کاشت دندان  کمی بیشتر است اما ویژگی‌­هایی مانند دوره نقاحت کمتر،سرعت در انجام فرایند ایمپلنت، عوارض جانبی کمتر و ایجاد لبخندی بدون عیب و نقص ارزش پرداخت هزینه آن را دارد. در صورت داشتن هر گونه سوال آن را با دندانپزشک خود مطرح کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کاشت دندان دیجیتال و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحیان با شماره تلفن‌­های 02122621553 - 0212639243 تماس حاصل فرمایید.

ایمپلنت دیجیتال دندان چگونه انجام می­‌شود؟ 


ایمپلنت دیجیتال دندان چگونه انجام می شود؟

هزینه ایمپلنت دیجیتال به علت طراحی دقیق تر، استفاده از دستگاه و تجهیزات پیشرفته تر، تعداد دندان­ ایمپلنت شده،تخصصی تر بودن و سرعت بالای انجام فرایند کاشت دندان بیشتر از روش سنتی می­باشد. بهتر است قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

 

ایمپلنت دیجیتال دندان چگونه انجام می‌شود؟


برنامه‌ ریزی برای کاشت ایمپلنت دندانی به کمک کامپیوتر و فناوری دیجیتال به دندانپزشک کمک می‌‌کند ایمپلنت دندانی را به طور دقیق در جای مورد نظر قرار دهد. این امر باعث می‌شود که عوارض مرتبط با قرار دادن نامناسب ایمپلنت به حداقل برسد. متخصص کاشت ایمپلنت با استفاده از این روش به طراحی برنامه جراحی و درمان می‌پردازد. این روش باعث می‌شود فرایند درمان طی مدت کوتاه تری انجام شود و نتایج بهتر و معتبرتری به دست بیاید. متخصص کاشت ایمپلنت در جلسه اول با استفاده از اسکن فضای داخل دهان به کسب اطلاعات مورد نظر خواهد پرداخت. او به بررسی سلامت بافت‌های نرم  دهان  وبافت سخت می‌‌پردازد و بهداشت دهان و دندان بیمار را ارزیابی خواهد کرد. اطلاعات به دست آمده توسط اسکنر در اختیار دندانپزشک قرار می‌‌گیرد تا بتوانند به بررسی کیفیت استخوان فک، وضعیت اعصاب فک غشای و سینوسی غشای   سینوسی بپردازد. در جلسات بعدی درمان جراح بدون نیاز به انجام جراحی لثه و ایجاد برش فقط با استفاده از وسایل جراحی مخصوص به کاشت ایمپلنت خواهد پرداخت. لمینت موقت که از قبل ساخته و طراحی شده است درون دهان قرار داده خواهد شد.

مزایای کاشت ایمپلنت دیجیتال چیست؟


مزایای کاشت ایمپلنت دیجیتال چیست؟

 باید بدانید که در کاشت ایمپلنت دیجیتال نیز شما از همه مزایای مرتبط با کاشت ایمپلنت برخوردار خواهید شد. برخی از مزایای کاشت ایمپلنت به شرح زیر می‌باشد:

  • ایجاد ظاهری طبیعی
  • عملکرد طبیعی دندان
  • عدم نیاز به مراقبت خاص
  • تحریک استخوان فک برای نگهداری از ساختار جدید
  • ماندگاری و طول عمر بالای ۳۰ سال

کوتاه بودن زمان کاشت ایمپلنت

 یکی از بهترین مزایای کاشت ایمپلنت دیجیتال این است که زمان انجام این روش مانند روش‌های قدیمی‌ که کاشت دو عدد ایمپلنت دندانی می‌تواند تا حدود ۱۳۰ دقیقه یا کمی‌ بیشتر طول می‌کشید، خسته کننده نیست. پیروی کردن از تمامی‌ مراحل کاشت ایمپلنت به روش قدیمی‌ به دندانپزشک کمک می‌کند همه جزئیات را بسنجد و نتایج بهتری را به وجود بیاورد. در نتیجه فرآیند کاشت دو عدد ایمپلنت چیزی حدود ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید.

نصب سریع ترین دندان

 دندانپزشک با کاشت ایمپلنت دیجیتال همان روز اقدام به نصب دندان موقت خواهد کرد. در این روش به طور متوسط حدود ۵ تا ۷ روز طول می‌‌کشد تا دندان اصلی شما نصب گردد که این رقم در روش‌های قدیمی‌ برابر با ۱۲۳ روز است.

سهولت و راحتی بیشتر

 تعداد زیادی از افرادی که قصد کاشت ایمپلنت را دارند از درد حاصل از آن می‌ترسند اما با استفاده از بیهوشی می‌ترسند اما با استفاده از بیهوشی به روش جدید شما در طول درمان هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. کاشت ایمپلنت دیجیتال از میزان درد و ناراحتی می‌کاهد زیرا در این روش نیازی به استفاده از بخیه و برش نیست. این روش جراحی به دندانپزشک برای بهینه سازی میزان تخریب دندان و فک کمک خواهد کرد. در مواردی که بیمار دچار اضطراب شدیدی باشد پزشک از آرام بخش برای ایجاد آرامش بیشتر در او استفاده می‌‌کند.

کاهش تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک

 در گذشته افرادی که قصد کاشت ایمپلنت را داشتند باید در فواصل زمانی مشخص به دندانپزشک مراجعه می‌‌کردند به طوری که بیمار برای کاشت هر عدد ایمپلنت به ۸ بار مراجعه به دندانپزشک نیاز داشت. اما در کاشت ایمپلنت دیجیتال دندان پزشک می‌تواند طی مدت کوتاهی به شما برای کسب نتایج مورد انتظار کمک کند یعنی شما در نهایت به جلسه مراجعه به مطب دندان پزشک نیاز دارید.

 کوتاه شدن دوران بهبود

 از آنجایی که در این روش از هیچ گونه برش و بخیه استفاده نمی‌شود دوران بهبود با سرعت نسبتاً بالایی سپری خواهد شد. از آنجایی که آستانه تحمل درد در بیماران مختلف متفاوت است تقریباً اکثر افراد در این روش از کاشت ایمپلنت، درد بسیار کمتری را احساس خواهند کرد.

کسب نتایج بهتر

 در کاشت ایمپلنت به روش‌های قدیمی‌، ایمپلنت درون فک قرار داده می‌‌شد سپس دندانپزشک اقدامات لازم را برای ثابت کردن آن انجام می‌داد. گاهی اوقات آنچه که برای نصب ایمپلنت عالی به نظر می‌‌رسد برای نصب روکش مطلوب نیست که این مساله فرایند کاشت و نصب ایمپلنت را با اختلال مواجه خواهد کرد. در فرایند کاشت ایمپلنت دیجیتال می‌توان تمامی‌ این مراحل را به طور همزمان انجام داد. دندانپزشک می‌‌تواند با تصمیم گیری برای نصب ریشه، شکل ‌دهی بهتر تاج، پل و دندان مصنوعی امکان بهینه سازی فرایند درمان و کسب نتایج بهتر وجود دارد.

دقت و طول عمر بیشتر

دندانپزشک به عنوان یک بخش از فرآیند برنامه ریزی به طراحی روش‌های مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت دندانی خواهد پرداخت. سیستم دیجیتال در مقایسه با سایر روش‌های برنامه ریزی دقت حیرت انگیزی دارد و به طور متوسط انحراف کاشت ایمپلنت در این سیستم برابر با 0.9° درجه است. بالا بودن دقت در این سیستم به این معنا است که ایمپلنت به خوبی درون فک قرار داده می‌شود و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

 آیا ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با سایر روش‌های جراحی کاشت ایمپلنت درد کمتری دارد؟


در روش‌های قدیمی‌ کاشت ایمپلنت باید لثه برش داده شود تا امکان کاشت ایمپلنت وجود داشته باشد. به همین دلیل امروزه تعداد زیادی از بیماران تمایل به کاشت ایمپلنت دیجیتال دارند. جراحی ایمپلنت دیجیتال با استفاده از هر یک برش کوچک انجام می‌‌شود زیرا استفاده از تصاویر سه بعدی سی تی اسکن به پزشک برای بررسی شرایط استخوان و موقعیت اعصاب کمک خواهد کرد. از سوی دیگر در جراحی کاشت ایمپلنت به روش قدیمی‌ باید یک برش بزرگ روی لثه و زیر استخوان ایجاد شود. سوراخی که دندانپزشک برای کاشت ایمپلنت ایجاد می‌کند آنقدر کوچک است که نیازی به بخیه زدن ندارد. این امر باعث کوتاه شدن دوران بهبود و کاهش ریسک بروز تورم، خونریزی و عفونت خواهد شد. معمولاً فرآیند انجام جراحی ایمپلنت دیجیتال برای هر یک تا دو عدد ایمپلنت حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌‌کشد.

 منظور از جراحی کوچک چیست؟


هدف از انجام جراحی با برش کوچک این است که دوران بهبود بیمار کاهش پیدا کند و دچار درد و ناراحتی کمتری شود برای کاشت ایمپلنت دندان پزشک از برش‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌کند تا پس از کاشت ایمپلنت نیازی به بخیه زدن نداشته باشند. ایجاد برش کوچک باعث می‌شود احتمال خونریزی و تورم پس از جراحی به حداقل برسد. از سوی دیگر در این روش دندانپزشک در این روش نیاز به برش لثه برای مشاهده استخوان و بررسی وضعیت اعصاب و شرایط آنها ندارد.

 مراقبت و نگهداری از ایمپلنت


مراقبت و نگهداری از ایمپلنت

دو دلیل برای شکست کاشت ایمپلنت به استخوان وجود دارد در غیر این صورت به خوبی به استخوان پیوند خواهد شد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها.

 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز نکردن مناسب دندان باعث می‌شود باکتری‌ها شروع به رشد کنند و باعث شکست پیوند شوند. استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان در کنار دهانشویه از بروز این مشکل جلوگیری خواهد کرد.

وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها به علت جویدن مواد خوراکی سفت یا دندان قروچه باعث می‌شود پیوند ایمپلنت دندان شکست بخورد. افرادی که در خواب دندان قروچه می‌کنند باید به دندانپزشک شان اطلاع بدهند تا برای محافظت از ایمپلنت به آنها محافظ دندانی بدهد. به طور کلی کاشت ایمپلنت یک سرمایه گذاری بلند مدت است و شما می‌توانید یک عمر از مزایای حاصل از آن بهره‌مند شوید پس به فکر مراقبت از سرمایه خود باشید.