تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » روش درمان » روش سفید کردن دندان » بلیچینگ بعد از ارتودنسی

بلیچینگ بعد از ارتودنسی

آنچه می خوانید...

بلیچینگ حرفه‌ای دندان
همان طور که از نام آن پیداست، بلیچینگ روشی برای سفیدتر، براق‌تر و درخشان‌تر کردن دندان است. دو نوع بلیچینگ مختلف وجود دارد- فرد می‌تواند انتخاب کند که بلیچینگ در دندانپزشکی و توسط پزشک انجام شود

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی 


زرد شدن دندان‌ها می‌تواند حتی پس از پایان ارتودنسی و مرتب شدن دندان‌ها، سبب کاهش اعتماد به نفس افراد شود. بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی می‌تواند سبب سفید شدن و درخشان‌تر شدن دندان‌ها شود.

توصیه می‌شود که بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی انجام شود (و نه قبل از آن). بلیچینگ دندان قبل از استفاده از بریس می‌تواند در محل قرارگیری براکت و در اثر حرکت دندان‌ها باعث تیره شدن سطح دندان شود. یکی از دلایل استفاده از بریس، رفع کجی دندان‌ها است. دندان‌های کج معمولاً به شکل نادرست بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه در صورت انجام بلیچینگ پیش از ارتودنسی، ماده سفیدکننده به برخی از قسمت‌های دندان اثر نمی‌گذارد. این مساله در اثر حرکت دندان‌ها در زمان درمان ارتودنسی سبب ایجاد رنگ غیر یکنواخت بر روی دندان می‌شود.

جهت دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش و حفظ سلامت دندان، سفید کردن دندان بایستی همیشه توسط دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی انجام شود. بلیچینگ حرفه‌ای دندان موثرتر و ایمن‌تر از روش‌های مورد استفاده سفید کردن دندان در منزل می‌باشد. متخصص دندان‌پزشکی محل از دست رفتن مواد معدنی در مینای دندان و نشانه‌های بیماری لثه و پوسیدگی دندان را که ممکن است توسط بریس پنهان مانده باشند را تشخیص می‌دهد.

چه مدت پس از ارتودنسی می‌توان از روش بلیچینگ دندان استفاده کرد؟ 


پزشک متخصص معمولاً توصیه می‌کند که بیمار در حدود شش ماه پس از پایان ارتودنسی از روش بلیچینگ دندان استفاده کند. علت ایجاد این فاصله زمانی وجود دو عامل حساسیت دندان و بزاق دندان می‌باشند.

استفاده از بریس می‌تواند برای مدت کوتاهی باعث ضعیف شدن دندان‌ها شود. با گذشت زمان و سازگاری بیشتر دندان‌ها، بلیچینگ دارای تأثیر بیشتری خواهد بود. در بسیاری از موارد، بزاق دهان سبب کاهش شدت تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی می‌شود. با گذشت شش ماه در صورتی که دندان‌ها همچنان زرد هستند، امکان دارد بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی الزامی باشد.

بلافاصله پس از خارج کردن بریس، امکان دارد دندان‌ها برای مدت کوتاهی کمی حساس و ضعیف باشند بنابر این متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که بین پایان ارتودنسی و بلیچینگ دندان حداقل شش ماه فاصله وجود داشته باشد. در نتیجه دندان‌ها جهت بازیابی قدرت و سازگاری بدون وجود بریس زمان کافی در اختیار دارند و بلیچینگ دندان دارای تأثیر بیشتری خواهد بود.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس