تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مطالب مفید » سلامت دهان و دندان در خانم ها

سلامت دهان و دندان در خانم ها

آنچه می خوانید...

شاید شما عادت ماهیانه خود را برای داشتن یک شکم پف کرده و یا داشتن ولع برای خوردن کیک شکلاتی و یا فوران احساسات بعد از دیدن تبلیغات، مقصر بدانید ولی آیا تا به حال فکر کرده‌اید که هورمون‌هایی که باعث ایجاد پف و یا خشم در شما می‌شوند منجر به حساس شدن لثه‌ها نیز می‌گردد؟! احتمالا نه!

تحقیقات نشان می‌دهد که صعود و نزول هورمون‌ها می‌تواند بر سلامت دهان تاثیر بگذارد. در واقع، یک سری مطالعاتی که در دانشگاه کیس وسترن در اوهایو انجام شده گزارش داده است که اگر چه خانم‌ها تمایل به داشتن سلامت دهان و دندان بیشتری نسبت به آقایان دارند، اما در خطر بیشتری برای مشکلات دهانی به دلیل اثر هورمون‌ها هستند و این مسئله می‌تواند خطری بزرگ برای مشکلات جدی‌تر برای سلامتی از جمله بیماری‌هایی مثل مشکلات قلبی، سقط جنین، از بین رفتن بافت استخوانی و غیره شود.

بافت لثه گیرنده‌های فراوان هورمون استروژنی دارد که به تغییرات هورمونی پاسخ می‌دهد و در نتیجه شما می‌توانید علائمی در دوران عادت ماهیانه خود مشاهده کنید. با داشتن این نکات در ذهن، در اینجا چند نکته برای اینکه چگونه شما می‌توانید بهترین مراقبت برای دهان خود داشته باشید در حالی که درد و التهاب و خونریزی در هنگام مراقبت‌های دهان و دندان در هر مرحله از دوران پریود به حد اقل برسانید.

تمیز کردن دندان‌ها


بهترین زمان برای تمیز کردن دندان‌ها یک هفته بعد از شروع پریود است. هیچ زمان نامناسبی براى جرمگيرى دندان‌ها وجود ندارد ولی سطح بالای هورمون استروژن چند روز قبل از شروع پریود می‌تواند منجر به التهاب و تورم لثه گردد. این امر می‌تواند نتیجه کار را مخدوش کند زمانی که دندانپزشک شما دارد عمق پاکت ایجاد شده در اطراف دندان شما را اندازه می‌گیرد (عمق بالای 3 میلی‌متر ممکن است تشخیص بیماری‌های لثه باشد). به علاوه اینکه لثه‌های متورم خیلی حساس‌تر هستند در نتیجه جرم‌گيرى ممکن است دردناک‌تر از زمانی بعد از اتمام پریود که سطح استروژن افت پیدا کرده باشد.

دقت در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن


salamt1

هفته‌ی قبل از شروع پریود باید توجه بیشتری به نظافت دندان‌ها داشته باشید. تغییرات هورمونی باعث بیماری‌های لثه نمی‌شود ولی آن‌ها می توانند مسائل اساسی از جمله التهاب را بدتر کند. علائم، دو روز قبل از شروع پریود بدتر می‌شوند که به این شرایط التهاب لثه قاعدگی گویند. اگر چه حفظ سلامت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است، سعی کنید که در دوران قبل از پریود دقت بیشتری برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن داشته باشید و دهان و دندان و لثه خود را بسیار پاکیزه نگه دارید.

زمان مناسب برای جراحی‌های دهانی


salamt2

بهترین زمان برای جراحی روز بعد از شروع قاعدگی است. اگر نیاز به پر کردن دندان و یا کشیدن آن داشتید زمانی را انتخاب کنید که خونریزی زود بند بیاید. این اتفاق زمانی می‌افتد که سطح هورمون‌های شما پایین است و لثه در کمترین حالت حساس خود قرار دارد. حالت دیگری که افزایش هورمون اتفاق می‌افتد قبل از تخمک‌گذاری است (بین روز 11 تا 21 در دوران 28 روزه عادت ماهیانه) که این امر موجب التهاب بیشتر می‌شود پس سعی کنید برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام عملیات درمان ريشه داشته باشید تا آسیب کمتری به دندان و لثه شما وارد شود و بهترین زمان برای انجام آن زمانی است که پریود به پایان رسیده است!

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس