فیسینگ دندان : انواع،مزایا و هزینه ونیر کامپوزیت و پرسلن دندان

اگر شما فردی باشید که زیبایی دندان­ برایتان مهم باشد،بارها و بارها نام فیسینگ دندان را شنیده اید. فیسینگ دندان یا روکش ونیر شیوه­ای مطلوب است که متخصصین دندانپزشکی از آن برای از بین بردن عیوب و مشکلات دندانی از جمله ردیف کردن و بستن فاصله بین دندان­‌ها،رفع بدرنگی دندان و ترمیم شکستگی از آن استفاده می­کنند. در روش فیسینگ ( لمینیت یا کامپوزیت) لایه نازکی از موارد کامپوزیتی یا سرامیکی روی سطح دندان قرار می­گیرد که زیبایی لبخند شما را چندین برابر می‌کند. اینکه مدت ماندگاری فیسینگ دندان چقدر است به رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌­های شما بستگی دارد. با خواندن ادامه این مطب برخی از پرسش‌­های شما پاسخ داده شده است.

بسیار مهم است که برای رفع مشکلات دندان‌های خود و خلق لبخندی زیبا به دندانپزشک مجربی مراجعه کنید که فیسینگ دندان مطمئن و باکیفیتی را ارائه می‌دهد. اگر فیسینگ دندان کیفیت خوبی نداشته باشد، مجبور می‌شوید که هزینه بالایی برای نگهداری آن بپردازید، مدام در حال رفت و آمد به مطب دندانپزشک باشید و با فیسینگ دندانی که چندان هم طبیعی به نظر نمی‌رسد، کنار بیایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحیان با شماره تلفن­‌های 02122621553 - 0212639243 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد فیسینگ دندان (ونیر)


کاربرد فیسینگ دندان (ونیر)

فیسینگ دندان راه‌حل پرطرفداری برای قوی‌تر و زیباتر کردن دندان‌ها است و برای رفع نقص‌های زیر کاربرد دارد:

 • دندان‌های کج و نامرتب
 • دندان‌های بدشکل
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندان‌های بدرنگ
 • دندان‌های ساییده یا لب‌پر شده
 • دندان‌های ترک خورده یا شکسته

انواع ونیر(فیسینگ دندان)


ونیر دندان دارای دو نوع اصلی پرسلینی و رزین کامپوزیتی است. بهترین ماده برای ونیر دندان با توجه به خواسته هر بیمار و میزان بودجه وی انتخاب می‌شود.

ونیر کامپوزیت

ونیر رزین کامپوزیتی معمولاً در یک جلسه روی دندان گذاشته می‌شود. دندانپزشک ابتدا دندان را تراش می‌دهد، سپس کامپوزیت را روی دندان می‌زند و به گونه‌ای شکل می‌دهد که بیشترین همخوانی را با دندان‌های مجاور داشته باشد. دندانپزشک نور مخصوصی را در مرحله بعد روی ونیر کامپوزیت می‌زند تا کامپوزیت سفت شود و در نهایت ونیر را صاف می‌کند تا شبیه به دندان طبیعی به نظر برسد.

هرچند ونیر کامپوزیت ارزان‌تر از ونیر پرسلینی است، اما عمر ونیر کامپوزیت فقط 4 ـ 8 سال است و از آنجایی که احتمال لب‌پر شدن آن وجود دارد، ممکن است در این مدت لازم باشد که آن را ترمیم کنید.

 ونیر پرسلینی یا سرامیکی

ونیر پرسلینی یا سرامیکی فیسینگ مقاوم‌تر و بادوام‌تری است که عمر آن 12 ـ 25 است و به ندرت به ترمیم نیاز پیدا می‌کند. دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را تراش می‌دهد و سپس از دندان‌ها قالب می‌گیرد، مدل تهیه شده به لابراتوار فرستاده می‌شود و متخصص لابراتوار ونیر سرامیکی را از روی این مدل تهیه می‌کند.

وقتی ونیر آماده شد، دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که به کلینیک مراجعه کند تا از ایده‌آل بودن شکل، اندازه و رنگ ونیر و همخوانی آن با دندان‌های مجاور مطمئن شود. سپس دندانپزشک ونیر را با سیمان روی دندان می‌چسباند.

مزایای فیسینگ دندان


فیسینگ یا ونیر دندان راهکار پرطرفداری برای زیبا و مرتب کردن دندان‌ها است که به نگهداری کمی نیاز دارد و برای اعمال آن روی دندان‌ها فقط به تغییراتی نسبتاً جزئی نیاز است. فیسینگ دندان نسبت به روکش دندان به تراش دادن مقدار کمتری از مینای دندان نیاز دارد و رعایت بهداشت دهان و دندان پس از ونیر دندان تنها نکته‌ای است که باید برای مراقبت از ونیر رعایت کنید ـ البته اگر ونیر لب‌پر شود، مجبور می‌شوید که آن را ترمیم کنید. مزایای دیگر فیسینگ دندان به شرح زیر است:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • راه‌حلی ماندگار
 • نیاز کم به مراقبت و نگهداری
 • رسیدن به لبخندی طبیعی
 • بدون درد بودن درمان
 • تقویت ساختار دندان

به جای ونیر از چه گزینههای دیگری میتوان برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد؟


وقتی مینای دندان تراش داده می‌شود و برای چسباندن ونیر آماده می‌شود، این فرایند برگشت‌ناپذیر خواهد بود. به همین دلیل برخی بیماران ترجیح می‌دهند از درمان‌هایی با ماندگاری کمتر مانند بلیچینگ (سفید کردن) دندان یا باندینگ دندان استفاده کنند.

اگر دندان‌هایتان فقط تغییر رنگ داده و می‌خواهید لبخندی درخشان داشته باشید، می‌توانید درمان سفید کردن دندان را انتخاب کنید. دندانپزشک ماده سفید کننده را روی دندان‌ها می‌زند تا دندان‌هایتان به سرعت سفید و لبخندتان درخشان شود.

باندینگ دندان نیز مانند ونیر ظاهر دندان‌های بدشکل یا لب‌پر شده را بهبود می‌دهد. هرچند برای باندینگ دندان نیز لازم است که دندان تراش داده شود و سطح آن برای بانیدنگ آماده شود، اما این فرایند برگشت‌پذیر است.

فیسینگ دندان چقدر طول میکشد؟


فیسینگ دندان معمولاً در دو جلسه انجام می‌شود. مدت زمان هر جلسه به تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید ونیر کنید، بستگی دارد. بیماران غالباً باید دو تا چهار هفته پس از قالب‌گیری منتظر بمانند تا لابراتوار ونیر را آماده کند.

کدام نوع فیسینگ دندان بهتر است؟


کدام نوع فیسینگ دندان بهتر است

این که کدام ونیر برایتان بهتر است، سرامیکی یا کامپوزیتی، به میزان بودجه‌تان، نتایج دلخواهتان و سبک زندگی‌تان بستگی دارد. هر دو گزینه ونیر کامپوزیت و پرسلین لبخندی زیبا و بدون نقص را بدون نیاز به جراحی‌های پیچیده خلق می‌کنند.

ونیر سرامیکی شباهت بسیاری به دندان طبیعی دارد و با دندان طبیعی مو نمی‌زند. ونیر سرامیکی محکم و بادوام است، در برابر لک شدن مقاوم است و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید و ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی را فراموش نکنید، عمر آن 10 ـ 15 سال خواهد بود.

بااین حال هزینه ونیر سرامیکی بسیار بیشتر از ونیر کامپوزیتی است. بالاتر بودن هزینه ونیر سرامیکی به دلیل گران‌تر بودن ماده مورد استفاده و زمان‌بر بودن ساخت ونیر و اعمال آن است. ونیر کامپوزیتی در یک جلسه مستقیماً روی دندان زده می‌شود، حال آن که متخصص ونیر سرامیکی را به صورت سفارشی در لابراتوار می‌سازد تا از مناسب بودن اندازه، ظاهر و رنگ ونیر مطمئن شود. ونیر سرامیکی برخلاف ونیر کامپوزیتی قابل ترمیم نیست و اگر بشکند، باید آن را تعویض کنید.

از مزایای ونیر کامپوزیتی می‌توان به ارزان بودن و قابل ترمیم بودن آن اشاره کرد. هزینه ونیر کامپوزیتی تقریباً نصف هزینه ونیر سرامیکی است.

فیسینگ دندان دردناک است؟


ونیر سرامیکی نیز مانند هر درمان دندانپزشکی دیگری با کمی ناراحتی همراه است. ممکن است هنگام تراش دادن مینای دندان اندکی دچار درد و ناراحتی بشوید، بااین حال اعمال ونیر سرامیکی و کامپوزیتی معمولاً بدون درد است. البته دندانپزشک قبل از آن که مینای دندان را برای ونیر سرامیکی تراش بدهد، ناحیه درمان را به طور موضعی بی‌حس می‌کند.

هزینه فیسینگ دندان به چه عاملهایی بستگی دارد؟


هزینه فیسینگ دندان به عامل‌های مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به ماده انتخاب شده برای تهیه ونیر و محل دندان‌های مورد نظر اشاره کرد. برای مثال ونیر کامپوزیت ارزان‌تر از ونیر سرامیکی است و ونیر دندان‌های قدامی گران‌تر از ونیر دندان‌های خلفی است که کمتر در معرض دید قرار دارند. همچنین هزینه فیسینگ دندان به کلینیک محل انجام درمان نیز بستگی دارد.

عمر فیسینگ دندان چقدر است؟


اگر به خوبی از ونیر مراقبت کنید، ونیر پرسلینی حداقل 10 سال و بالغ بر 12 ـ 25 سال عمر می‌کند، اما عمر ونیر کامپوزیتی به طور متوسط 4 ـ 8 سال است. از هر ماده‌ای که برای ساخت ونیر استفاده شده باشد، در هر حال ونیر بعد از مدتی نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

احتمال افتادن ونیر وجود دارد؟


ونیر  به طور دائمی به ساختار دندان چسبانده می‌شود و به همین دلیل ممکن نیست بیفتد. محدودیت‌های ونیر مانند محدودیت‌های دندان‌های طبیعی است. هر آن چیزی که می‌تواند دندان طبیعی را بشکند،  می‌تواند ونیر را نیز بشکند ـ برای مثال احتمال شکستن ونیر حین آسیب‌های ورزشی وجود دارد.

روشهای مراقبت از فیسینگ دندان


توصیه‌های زیر را برای مراقبت از ونیر سرامیکی رعایت کنید.

بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید

بسیار مهم است که پس از ونیر سرامیکی دندان‌هایتان همچنان برنامه بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید یا حتی تلاش خود را برای رعایت بهداشت بیشتر کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان به دو دلیل مهم است:

 • اول این که همچنان احتمال پوسیدگی دندان طبیعی زیر ونیر وجود دارد. اگر دندانی که ونیر شده است، خراب بشود، باید ونیر را بردارید و آن را پس از درمان پوسیدگی تعویض کنید.
 • دوم این که با تمیز نگه داشتن ونیر می‌توانید از لک شدن و تغییر رنگ آن برای مدتی طولانی جلوگیری کنید.

توصیه‌های زیر را برای افزایش طول عمر ونیر رعایت کنید:

 • دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز، ترجیحاً صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب و شب‌ها قبل از خوابیدن مسواک بزنید.
 • هر روز یک بار دندان‌هایتان را نخ بکشید.
 • در صورت لزوم از دهانشویه استفاده کنید.
 • هر شش ماه یک بار برای معاینه و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از لک شدن دندان‌ها

هرچند سرامیک مورد استفاده برای ساخت ونیر کیفیت بالایی دارد و در برابر لک شدن مقاوم است، بااین حال همچنان احتمال تغییر رنگ دادن ونیر وجود دارد. با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید از لک شدن ونیر جلوگیری کنید و ونیر را مدت‌ها مانند روز اول سفید و درخشان نگه دارید:

 • دستورات دندانپزشک را درباره خارج کردن ذرات غذا و دیگر عامل‌های لک کننده از بین دندان‌ها رعایت کنید.
 • از تماس خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های لک کننده با دندان‌ها جلوگیری کنید یا این تماس را کاهش دهید.
 • به طور کلی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند سس گوجه فرنگی، سویا سس، انواع توت، قهوه، چای، نوشابه و آب میوه‌های حاوی رنگدانه می‌توانند دندان‌ها را لک کنند.

اگر این خوراکی‌ها را مصرف کردید، سعی کنید دندان‌هایتان را بلافاصله مسواک بزنید تا ذرات غذا و نوشیدنی از روی دندان‌هایتان پاک شود. همچنین بهتر است نوشیدنی‌های لک کننده دندان را با نی بنوشید تا تماس نوشیدنی با دندان‌هایتان به حداقل برسد.

اگر ونیر سرامیکی را برای دندان‌هایتان انتخاب کردید، دیگر باید سیگار را ترک کنید. محصولات تهیه شده از توتون رنگ دندان‌ها و ونیر را زرد می‌کنند و زمان تعویض ونیر را جلوتر می‌اندازند.

جلوگیری از تماس پیدا کردن دندان‌ها با اشیاء سفت و آسیب زننده

بعضی عادت‌ها مانند جویدن ناخن به ونیر سرامیکی آسیب می‎زند و باعث شل شدن آن می‌شود، پس از تماس اشیای غیرخوراکی با دندان‌هایتان جلوگیری کنید.

برای مثال از دندان‌ها برای باز کردن در نوشابه، پاره کردن نخ یا کندن برچسب لباس استفاده نکنید. ناخن‌ها یا در خودکار را نجوید. از جویدن یخ یا هر شیء سفت دیگری که می‌تواند باعث ترک خوردن یا لب‌پر شدن دندان‌هایتان بشود، خودداری کنید.

با رعایت توصیه‌های فوق می‌توانید ونیر را حداقل ده سال سالم نگه دارید و از داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان لذت ببرید.