تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مطالب مفید » قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟ هزینه روشهای سفید کردن دندان

قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟ هزینه روشهای سفید کردن دندان

آنچه می خوانید...

سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها نزد یک دندان‌پزشک، راهی سریع برای رسیدن به لبخندی با دندان‌های سفیدتر است، اما آیا این بهترین روش سفید کردن دندان‌ها برای شما است؟ در حالی که برخی افراد از مزایا و ایمنی روش سفید کردن و بلیچینگ دندان‌هایشان توسط یک متخصص دوره دیده و مجرب خرسند می‌شوند، اما از نظر برخی دیگر، قیمت‌های این درمان به قدری بالا است که قادر به انجام آن نیستند؛ بنابراین، آیا هزینه سفید کردن حرفه‌ای دندان واقعاً ارزش آن را دارد؟

در این مقاله چندین گزینه برای سفید کردن و بلیچینگ دندان و جوانب مثبت و منفی هر یک توضیح داده می‌شود. از این رو پی خواهید برد که بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی چقدر هزینه دارد و رسیدن به نتایج کار چقدر طول می‌کشد.

دندان‌پزشکان از چه روشی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند؟


چندین روش رایج وجود دارد که دندان‌پزشکان برای سفید کردن دندان‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ اما قبل از بررسی دقیق این موارد، بیایید سریع ببینیم که کار سفید کردن و بلیچینگ دندان چگونه است تا بتوانید بفهمید که هنگام سفید شدن دندان‌هایتان توسط دندان‌پزشک، چه اتفاقی می‌افتد. فرقی ندارد از چه روشی استفاده می‌کنید، هر یک از این روش‌ها درمانی را که انتخاب کنید، روند بلیچینگ دندان‌ها شامل استفاده از ماده بلیچینگ (اغلب پراکسید هیدروژن) برای از بین بردن لکه‌ها و سفیدی و زیبایی بیشتر دندان‌ها است.

متخصصین و افراد واجد شرایط جهت انجام درمان‌های دندانپزشکی، مجاز به استفاده از غلظت‌های بالاتری از ماده‌ی پراکسید نسبت به آنچه در کیت‌های سفید کننده داروخانه‌ای موجود است هستند، بدین معنی است که با سفید کردن حرفه‌ای می‌توان نتایج بهتری را کسب کرد.

بلیچینگ بیرونی دندان 

بیشتر روش‌های سفید کردن با استعمال ماده‌ی بلیچینگ بر روی قسمت بیرونی دندان انجام می‌شوند. لایه بیرونی سخت مینای دندان به‌طور طبیعی شفاف است و این عاج زرد رنگ زیر آن است که در واقع رنگ زرد را به دندان می‌دهد. ماده‌ی سفید کننده از طریق مینای دندان نفوذ کرده و رنگ عاج دندان را روشن‌تر می‌کند که به نوبه خود باعث روشن‌تر شدن دندان‌ها نیز می‌شود.

دندانپزشکان برای تسریع کار ماده بلیچینگ از لیزر، چراغ‌های LED یا محصولاتی دیگر بروب دندان‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه این روش‌ها می‌توانند نتایج تقریباً فوری را حاصل کنند، شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها در طولانی مدت باعث سفیدتر شدن دندان نسبت به یک کیت سفید کننده خانگی با ژل استحکام دهنده‌ی حرفه‌ای می‌شوند.

بلیچینگ داخلی دندان 

همچنین از روش بلیچینگ داخلی دندان نیز می‌توان استفاده کرد. از این روش برای سفید کردن یک دندان واحد که تغییر رنگ یافته است، به‌عنوان مثال در نتیجه کار عصب کشی، استفاده می‌شود.

این روش شامل ایجاد سوراخی کوچک در دندان و قرار دادن ماده سفید کننده در ناحیه آسیب دیده است. سوراخ با مواد پرکننده‌ی (فیلینگ) موقتی دندان بسته شده و سفید کننده قبل از خارج شدن مدتی در آن محل باقی می‌ماند. این روند تا زمان روشن‌تر شدن دندان می‌تواند تکرار شود.

تمرکز ما در این مقاله بر روی تکنیک‌های زیبایی بلیچینگ خارجی دندان است که تمام دندان‌ها را به یکباره روشن می‌کند. اگر تنها یک دندان دارید که احتیاج به سفید شدن دارد، در مورد گزینه‌های سفید کردن داخلی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

روش‌های بلیچینگ دندان


روش_های بلیچینگ دندان-compressed

سفید کردن دندان‌ها با لیزر 

این نوع سفید کردن دندان که به عنوان “لیزر سفید کننده” یا “بلیچینگ لیزری” نیز شناخته می‌شود، از لیزر برای تسریع در اثر سفید کنندگی یک ژل غلیظ و استعمال شده بر روی دندان‌ها استفاده می‌کند.

هزینه‌ی بلیچینگ دندان‌ها با لیزر بیشتر از سایر روش‌ها است ، اما بهترین روش برای رسیدن به نتایج ” فوری” سفید کردن دندان‌هایتان می‌باشد. اگر دغدغه اصلی شما، رسیدن به نتایج سریع است، این روش می‌تواند بهترین روش سفید کننده دندان برای شما باشد.

اولین مرحله از فرایند سفید کردن دندان‌ها با لیزر، استعمال یک پوشش یا پوسته برای محافظت از لثه‌ها است. سپس، دندان‌ها با یک محصول سفید کننده پوشانده می‌شوند – معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن. تابش لیزر بر روی دندان‌ها هنگام درمان، این روش بلیچینگ را سریع‌تر و مؤثرتر می‌کند.

نتایج بلیچینگ لیزر باید تنها پس از یک جلسه درمان قابل رؤیت باشند، البته متخصص دندان‌پزشک شما ممکن است برای دستیابی به نتایج موردنظر شما، این روند را تکرار کند.

از آنجا که بلیچینگ دندان با لیزر یک روشی متمرکز و فشرده است، احتمال بروز حساسیت بعد از درمان بیشتر خواهد بود. این عارضه باید به سرعت فروکش کند اما ممکن است برای بعضی از بیماران ناراحت کننده و برای برخی نیز بسیار دردناک باشد.

سفید کردن دندان به روش ((ZOOM (LED

روش دیگری از بلیچینگ که در یک پروسه‌ی دندانپزشکی انجام می‌شود، سفید کردن زوم –ZOOM- است. روش این کار مشابه سفید کردن لیزری است اما بجای آن از لامپ‌های LED برای تسریع اثر یک ماده سفید کننده استفاده می‌شود.

سیستم‌های LED سفید کننده‌ی دندان از جمله سیستم ZOOM به شدت درمان با لیزر نیستند، بنابراین ممکن است برای دیدن نتایج مورد نظر خود به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشید، اگرچه برخی پزشکان ادعا می‌کنند می‌توانند دندان‌ها را تا 8 درجه در یک ساعت سفید کنند.

در روش سفید کردن دندان‌ها به روش زوم، هر جلسه 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد، به این صورت که در دو یا سه دور 15 دقیقه‌ای، نور تابانده می‌شود. برای دوام و طولانی‌تر شدن نتایج، می‌توان بعد از انجام این روش، یک دوره درمان بلیچینگ دندان را در خانه ادامه داد.

سیستم سفید کننده‌ی LED تا حد زیادی جایگزین سیستم سفید کننده با اشعه ماوراء بنفش شده است زیرا ایمن‌تر و اثبات شده تر است. این نور UV است که باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست می‌شود، بنابراین استفاده از آن در دهان می‌تواند به لثه‌ها، لپ‌ها و لب‌ها آسیب برساند

کیت سفید کننده حرفه‌ای 

بهترین راه برای سفید کردن دندان‌ها به‌صورت حرفه‌ای در خانه، استفاده از یک کیت تهیه شده توسط دندان‌پزشک شما است. در هنگام استفاده از این کیت‌ها، ژل حرفه‌ای بلیچینگ دندان با استفاده از سینی‌های (tray) پلاستیکی که منحصر برای هر بیمار ساخته شده‌اند (مانند محافظ‌های دهان) به روی دندان شما استعمال می‌شود. از آنجا که این ژل توسط یک متخصص معتبر به شما داده می‌شود، می‌تواند خیلی قوی‌تر از محصولات سفید کننده‌ای باشد که بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها خریداری می‌کنیم.

این درمان با مراجعه به دندانپزشک برای قالب‌گیری از دندان‌های شما شروع می‌شود. این قالب‌گیری‌ها برای ساخت سینی‌هایی مخصوص برای شما انجام می‌شود که کاملاً در دهان شما جای بگیرند و حتی از پوشاندن کامل دندانهایتان با ژل اطمینان حاصل شود.

پس از اینکه سینی‌های شما ساخته شد، باید برای دریافت آن‌ها مجدداً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دندانپزشک شما درمان را عملاً برای شما انجام دهد یا ممکن است فقط نحوه استفاده از کیت را در خانه به شما نشان دهد.

برخی کیت‌ها دارای سینی‌های از پیش پرشده هستند، اما بیشتر آن‌ها شامل یک مجموعه سینی و چندین سرنگ پر از ژل هستند. دندان‌پزشک به شما می‌گوید برای هر بار، چقدر ژل استفاده کنید. سعی نکنید که برای گرفتن نتیجه بهتری، مقداری بیش‌ازحد از ژل را روی سینی بزنید – زیرا ژل می‌تواند به‌راحتی از سینی‌های پرشده سرریز شود و به لثه‌های شما آسیب برساند.

بسته به نوع درمان، سینی‌ها را می‌توان به مدت 30 تا 60 دقیقه یا حداکثر هشت ساعت روی دندان قرار داد. حالت دوم برای افرادی مفید است که در طول روز فرصت ندارند از این کیت‌ها استفاده کنند و در نتیجه می‌توانند آن‌ها را در طول شب و هنگام خواب بگذارند.

اگر می‌خواهید به نتایجی همانند روش سفید کردن حرفه‌ای دندان در مطب برسید، اما نیازی به نتایج آنی ندارید که از طریق روش پرهزینه ی بلیچینگ دندان در مطب حاصل می‌شود، کیت‌های خانگی سفیدکننده دندان می‌توانند بهترین روش برای سفید کردن دندان‌های شما باشند.

هر دندان‌پزشک نظر خود را در مورد استفاده از بهترین ژل سفید کننده دندان ها دارد و ممکن است فقط یک نوع محصول خاص را در روش درمانی خود ارائه دهد.

هزینه‌های سفید کردن دندان


هزینه_های سفید کردن دندان -compressed

هزینه‌هایی که سفید کردن دندان‌ها در دندانپزشکی با استفاده از روش‌های مختلفی که در بالا ذکر شده است شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تخصص پزشک حاذق و فرد معتبر
  • فن آوری تخصصی
  • مواد سفید کننده با کیفیت بالا و غلیظ
  • کمک کردن در صورت بروز حساسیت یا هر مشکلی دیگر

کارهای اضافی مانند مراقبت‌های بهداشتی و پر کردن دندان‌ها، هزینه‌های اضافی را در بردارند.

بلیچینگ لیزری دندان‌ها به دلیل تکنولوژی استفاده شده، بیشترین هزینه را دارا می‌باشد، اما بهترین نتایج را به سرعت ارائه می‌دهد. سفید کردن دندان در منزل هزینه کمتری دارد زیرا شما زمان کمتری را نزد پزشک می‌گذرانید.

توجه داشته باشید که مهم‌ترین فواید بلیچینگ دندان‌ها با لیزر و LED نسبت به سینی‌های خانگی، سرعتی است که در نتیجه آن‌ها حاصل می‌شود. اگر از سفیدتر شدن تدریجی راضی هستید، یک کیت بلیچینگ خانگی دندان در طول مدت درمان نتایج خوبی خواهد داشت.

بهتر است که دراین‌باره با بیش از یک دندان‌پزشک صحبت کنید، زیرا هزینه‌های سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها از یک کلینیک به کلینیک دیگر، با توجه به عواملی متعدد، متفاوت است.

چرا قیمت بلیچینگ دندان در دندانپزشکی بیشتر از خانه است؟


اگرچه هزینه سفید کردن دندان‌ها در دندانپزشکی از گزینه‌های خانگی بالاتر است، اما این روش به خاطر اینکه زیر دست یک متخصص انجام می‌گیرد، از مزایای ایمنی برخوردار است:

  • دندان‌پزشک بررسی می‌کند که آیا شما کاندید مناسبی برای بلیچینگ دندان‌ها هستید یا خیر. به‌طور مثال اگر لثه ملتهب یا پوسیدگی دندان دارید، سفید کردن دندان به شما توصیه نمی‌شود.
  • برای سفیدتر شدن محل کار لثه شما با یک پوشش محافظت می‌شود.
  • سینی‌هایی که در دهانتان قرار می‌گیرد، به‌صورت سفارشی خاص شما ساخته شده‌اند تا بتوانند به‌درستی بر روی دندان‌های شما جای گیرند و حتی از پوشش دادن ژل اطمینان حاصل شود.
  • دندان‌پزشک شدت و مدت زمان درمان شما را کنترل می‌کند تا نتایج موردنظر خود را به دست آورد.

همچنین سطح رضایت بیمار در روش سفید کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی بالاتر است. در طی گزارشی مشخص شد که 69٪ از بیماران از نتایج خود “خوشحال” یا “بسیار خوشحال” هستند – در مقایسه با تنها 42٪ از افراد که از کیت سفید کننده خانگی استفاده کرده بودند. نارضایتی از کیت خانگی بلیچینگ دندان عموماً به دلیل عدم دستیابی به نتیجه یا بروز حساسیت دندان می‌باشد.

هزینه سفید کردن دندان‌ها با لیزر نسبت به زمان 

درست است که از نظر زمان واقعی سفید شدن دندان‌ها، لیزرها روند سفید کردن را سرعت می‌بخشند. یک جلسه معمولی در هر جا از 15 دقیقه تا دو ساعت به طول می‌انجامد.

جالب اینجاست که در روش بلیچینگ دندان با لیزر از همان پراکسید هیدروژن یا کاربامیدی استفاده شده که در نوارها، قلم‌های سفید کننده و یا سینی‌های سفارشی استفاده می‌شود. لیزر در واقع کار سفید کردن دندان‌ها را انجام نمی‌دهد، این در واقع یک لیزر آرگون یا CO2 است که خمیر روی دندان‌ها را گرم می‌کند تا روند اکسیداسیون سریع شود؛ بنابراین به جای استفاده‌ی چند ساعته از خمیر در یک سینی ساخته شده برای شما، می‌توانید این کار را بر روی یونیت دندانپزشکی، برای کمتر از 20 دقیقه انجام دهید.

اما این پایان آن نیست. اگرچه بلیچینگ لیزری دندان از نظر فنی سریع‌ترین روش بلیچینگ در بازار است، اما برخلاف ادعای “یک مرحله‌ای” بودن آن که بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی لیزر به آن مباهات می‌کنند، این روش نیز در طی چند مراجعه به دندان‌پزشک انجام می‌شود. بیماران تقریباً همیشه نیاز به چند جلسه دارند تا به تفاوتی واقعی در رنگ دندان‌هایشان برسند.

هزینه سفید کردن دندان‌ها با لیزر نسبت به تکرار درمان


هیچ یک از این موارد به هزینه‌های تکرار و شارژ درمان اشاره نکرده‌اند. برای این که دندان‌ها حتی چند ماه بعد از اولین جلسه، همچنان سفیدی خود را داشته باشند، دندان‌پزشکان باید روش سفید کردن لیزری خود را با دادن یک سینی مخصوص بیمار تکمیل کنند، یا در غیر این صورت هر شش یا هشت ماه یک‌بار، یک جلسه‌ی بلیچینگ دیگری را برای بیمارانشان در نظر بگیرند. این گزینه دوم مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری نیز می‌باشد که همسان بودن سرعت اثر گذاری آن با سرعت مرحله‌ی اول کمی غیرعملی می‌باشد. سفید کردن دندان‌ها دائمی نیست به این معنا که همیشه نیاز به تکرار و شارژ درمان دارد.

سفید کردن دندان‌ها چه مدت طول می‌کشد؟


بهترین روش‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان تنها با یک ساعت درمان در مطب دندان‌پزشک می‌توانند نتایجی را نشان دهند. برای رسیدن به نتایج مطلوب ممکن است شما به چندین مراجعه به دندان‌پزشک احتیاج داشته باشید، بنابراین کل زمان بلیچینگ دندان‌ها می‌تواند چند هفته طول بکشد.

اگر قصد دارید که از یک کیت سفید کننده حرفه‌ای استفاده کنید، پس از چند روز استفاده روزانه از آن، باید شروع به دیدن نتایج کنید، اما این درمان کلاً حدود 10 الی 14 روز ادامه خواهد یافت.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس