تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » ارتودنسی » ارتودنسی سرامیکی » مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ مزیت کاشت ایمپلنت دندان جلو و عقب

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ مزیت کاشت ایمپلنت دندان جلو و عقب

آنچه می خوانید...

ایمپلنت بهترین راه حل برای شبیه سازی ظاهر، احساس و عملکرد دندانهای طبیعی است. در واقع کاشت ایمپلنت دندان خیلی بیشتر از صرفا جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است و به حفظ و تقویت ساختار استخوان کمک کرده و امکان جویدن غذای سالم را برای فرد فراهم می‌کند و این اعتمادبه‌نفس را وی می‌دهد تا با خیال راحت و بدون نگرانی از ظاهر دندان‌های خود لبخند بزند. همچنین ایمپلنت دندان با کمک به حفظ ساختار استخوان، از دندانهای سالم محافظت می‌کند. اگرچه داشتن لبخند زیبا و اعتماد به نفس ناشی از آن از اهمیت بالایی برخوردار است اما دلایل بهداشتی مهمی ‌نیز برای ایمپلنت دندان وجود دارد. استفاده از ایمپلنت دندان برای جایگزینی یک دندان یا چند دندان از دست رفته راه حلی مهم برای ترمیم و حفظ سلامت دندان است.

کاشت ایمپلنت دندان چگونه انجام می‌شود؟

  کاشت ایمپلنت دندان چگونه انجام می‌شود؟ ایمپلنت دندان از یک پیچ کوچک تیتانیومی ‌تشکیل شده است که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ریشه طبیعی دندان از دست رفته کار کند. پیچ در استخوان فک فوقانی یا تحتانی قرار می‌گیرد و پایه‌ای برای دندان جایگزین است. البته جای نگرانی نیست زیرا این کار آنقدر هم که به نظر می‌رسد دردناک نیست. در طول درمان برای کاهش درد و ناراحتی از مواد بی‌حس کننده و داروهای آرام بخشی استفاده می‌شود.

چرا باید از ایمپلنت دندان استفاده کرد؟ 

ایمپلنت دندان برای کسی که یک یا چند تا از دندانهایش از دست رفته باشد گزینه بسیار ایده‌آلی است. در حقیقت کاشت دندان می‌تواند انتخابی هوشمندانه برای بزرگسالان در هر سنی باشد، خواه اینکه فرد از بدو تولد بدون دندان باشد و یا به دلیل آسیب دیدگی، عفونت یا پوسیدگی مجبور به کشیدن آن شده‌ باشد باز هم می‌توان از ایمپلنت دندان استفاده کرد. همچنین می‌توان از مزایای ایمپلنت دندان در نوجوانانی که دوران رشد صورت آنها به پایان رسیده نیز بهره برد. معمولاً دختران می‌توانند پس از ۱۶ سالگی و پسران در ۱۸ سالگی از ایمپلنت دندان استفاده کنند. ایمپلنت دندان از لحاظ ظاهر و حس بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است لذا فرد باید همچون دندان‌های طبیعی خود از آنها مراقبت کند و مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده کند و هرازگاهی برای معاینه به دندانپزشکی مراجعه نماید تا از سلامت دندانهای خود مطمئن شود. پس از کاشت ایمپلنت دندان، پزشک نکات و دستورالعمل‌های مربوط به تمیز کردن آن را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید از آنها مراقبت خوبی کنید. ایمپلنت دندان می‌تواند تا آخر عمر  دوام داشته باشد بنابراین مراقبت از آن بسیار مهم و ضروری است.  

مزایای ایمپلنت دندان 

مزایای ایمپلنت دندان ایمپلنت دندان به گونه‌ای طراحی شده است که ظاهر، احساس و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی داشته باشد تا فرد بتواند با اعتماد به نفس کامل لبخند بزند. در واقع، کاشت ایمپلنت دندانی ممکن است در طولانی مدت ارزش به مراتب بیشتری نسبت به سایر گزینه‌های جایگزین دندان داشته باشد. برخی از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان عبارتند از:‌

حفظ ساختارهای صورت 

با جلوگیری از تورفتگی استخوان یا نازک شدن فک که معمولا بر اثر از بین رفتن دندان ایجاد می‌شود، ساختارهای صورت دست نخ حفظ ساختارهای صورت ورده باقی می‌مانند. این اتفاق مخصوصاً زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که تمام دندانهای فرد از بین رفته باشد. اگر برای حفظ استخوان از ایمپلنت دندان استفاده نشود ممکن است یک سوم پایینی صورت دچار افتادگی شود. زمانی که این اتفاق بیافتد چین و چروک‌هایی در اطراف دهان شکل می‌گیرد و چانه و به بینی فرد به هم نزدیک‌تر از حالت طبیعی می‌شوند. می‌توان به کمک ایمپلنت دندان از بروز این حادثه پیشگیری کرد و اگر هم قبلاً این اتفاق افتاده باشد می‌تواند آن را ترمیم و برطرف کرد.

بهبود لبخند 

از نظر زیبایی شناسی، کاشت ایمپلنت دندان به گونه‌ای طراحی شده است که طبیعی‌تر از ریج‌های سنتی پشتیبانی از دندان است و این موضوع خصوصاً برای دندانهای جلویی که بیشتر در دید هستند از اهمیت بیشتری برخوردار است. پیشگیری از بروز نقص استخوان قابل مشاهده برای داشتن لبخندی زیبا و سالم و بهبود ظاهر کلی صورت بسیار مهم است.

خطری برای دندان‌های کناری و مجاور خود ندارد

در بریج‌های سنتی باید دندان‌های کناری تراشیده شود تا بتوان بریج را بر روی آنها سوار کرد. در این حالت ساختار دندان هرگز قابل تعویض نیست و سلامت طولانی مدت این دندان‌ها به خطر می‌افتد. پروتزهای جزئی دارای قلاب‌هایی هستند که به دندانهای مجاور می‌چسبند و به هنگام عقب جلو کردن به آنها فشار می‌آورند. متعاقبا ممکن است که بر اثر این فشار مداوم، دندانهای سالک کناری لق شده و از جای خود کنده شوند. از آنجا که جایگزینی دندان‌ها‌ی از دست رفته با تاج یا بریج ‌های پشتیبانی شده با ایمپلنت دندان، دندان‌های طبیعی مجاور را درگیر نمی‌کند بنابراین هیچگونه خطر و آسیبی آنها را تهدید نمی‌کند. از آنجا که ایمپلنت دندان دارای ظاهر، حس و عملکردی بسیار شبیه به دندان‌های واقعی خود فرد دارد لذا کیفیت کلی زندگی وی بهبود می‌یابد. افرادی که از ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند لبخندی با ظاهر طبیعی پیدا می‌کنند و دندان‌های آنها نیز کارایی قبلی خود را بدست می‌آورد. همچنین فرد می‌تواند با اعتماد بنفش بیشتری صحبت کند، لبخند بزند و یا غذا بخورد و هیچگونه نگرانی در خصوص دندان‌های از دست رفته خود نداشته باشد. به کمک پروتزها و دندان‌های مصنوعی پشتیبانی شده با ایمپلنت می‌توانید بدون هیچگونه نگرانی در مورد چسبندگی مواد غذایی انواع مختلفی از غذاها را بخورید.

بهداشت دهان و دندان را آسان‌تر می‌شود 

مراقبت از ایمپلنت ‌ها‌ی دندانی مانند دندان‌های طبیعی بوده و بسیار آسان است.‌ در مقایسه، برای تمیز کردن بریج‌های دندانی باید از نخ دندان استفاده شود. همچنین تمیز کردن مجموعه کاملی از دندانهای جایگزین شده با پشتیبانی ایمپلنت راحت‌تر از دندان‌های مصنوعی است.

اعتماد به نفس دوباره 

بسیاری از افرادی که از مزایای ایمپلنت دندان بهره برده‌اند همگی به اتفاق بر این باورند که عزت نفس و اعتماد به نفس آنها احیا شده است.‌ این امر به دلیل بهبود ظاهر و راحتی و همچنین بهبود عملکرد و سلامت دهان آنهاست. به همین دلیل بسیاری از مردم متوجه این شده‌اند که کاشت ایمپلنت های دندانی از ارزش بالایی دراز مدت برخوردار است و می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خارق العاده در سلامت دهان و دندان در دراز مدت باشد.

ایمپلنت ‌های دندانی ظاهری طبیعی و سالم دارند 

ایمپلنت ها‌ی دندان بسیار قوی و پایدار هستند و نه تنها ظاهری طبیعی دارند بلکه احساس و عملکرد آنها نیز همچون دندان‌های طبیعی و واقعی خود انسان است.

ایمپلنت دندان راه حلی بلند مدت برای درمان دندان‌های از دست رفته است

درمان دندان‌های از دست رفته است راه حل‌ ها‌ی جایگزین برای دندان‌های از دست رفته از قبیل دندان‌های مصنوعی و بریج دندان‌ طول عمری حداکثر بین ۵ تا ۱۰ ساله دارند و باید تعویض شوند اما ایمپلنت ‌ها‌ی دندانی تنها شاید هرازگاهی به تنظیم مجدد نیاز داشته باشند و اگر بخوبی از آنها مراقبت شود این پتانسیل را دارند که بیش از ۴۰ سال عمر کنند.

بدون هیچ دغدغه‌ای به زندگی خود ادامه دهید

ایمپلنت‌ها‌ی دندانی بصورت یکپارچه با دندانهای طبیعی شما درآمیخته می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند تا بدون هیچ نگرانی از بابت عملکرد و کارایی دندانهایتان به زندگی خود ادامه دهید. گزینه‌های درمانی دیگری مانند استفاده از دندان‌های مصنوعی باعث می‌شود شما از ترس از لحظه‌های شرم‌آور به هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن و لغزیدن و یا افتادن آنها در خانه بمانید و زیاد در بین مردم حاضر نشوید.

ایمپلنت دندان از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند 

پس از آن که دندانی از بین رفت استخوان اطراف ریشه دندان جذب بدن شده و به مرور زمان می‌تواند منجر به از بین رفتن تراکم استخوان به میزان قابل توجهی شود. در واقع، ایمپلنت‌ها‌ نقش ریشه دندان را ایفا کرده و استخوان فک را محکم و سالم نگه می‌دارند.

ایمپلنت دندان روشی دائمی است

ایمپلنت دندان روشی دائمی است‌ برخلاف دندان‌های مصنوعی که باید برای تمیز کردن آنها شب‌ها آنها را از دهانتان بیرون بیاورید ایمپلنت دندان بصورت دائمی در دهان فرد باقی می‌ماند و لازم نیست که شب به هنگام خواب آن را مانند دندانهای مصنوعی در یک لیوان آب بیندازید. علاوه بر فرد هیچگونه  نگرانی راجع به افتادن و لغزیدن آن مانند دندان‌های مصنوعی ندارد و شیوة مراقبت از آن همانند دندان‌های طبیعی با مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان است.

گفتار واضح 

گاهی ممکن است که دندان‌های مصنوعی باعث شوند تا فرد نتواند کلمات خود را واضح ادا کند زیرا وی مجبور است که برای جلوگیری از افتادن دندان‌هایش به هنگام صحبت کردن دهان خود را جمع کند اما از آنجا که ایمپلنت دندان دارای احساس و کارآیی همچون دندان‌های طبیعی دارد لذا تاثیری بر روی گفتار وی ندارد.

ایمپلنت دندان دچار حفره نمی‌شود

تاج‌ها‌ی بازسازی شده ایمپلنت در برابر حفره‌ها‌ غیرقابل نفوذ هستند اما با این حال باز هم لازم است که برای از بین بردن باکتری‌های اطراف آنها تمیز شود زیرا باکتری‌ها ممکن است باعث عفونت و تضعیف لثه و حتی در موارد شدید منجر به عدم کارایی ایمپلنت شوند.

ایمپلنت دندان بدون هیچ سرو صدایی در جای خود ثابت می‌ماند

غالبا دندان‌های مصنوعی به هنگام انجام کارهای روزمره مانند خوردن، صحبت کردن، سرفه، بوسیدن، خمیازه کشیدن و لبخند زدن از جای خود تکان می‌خورند و حتی گاهی ممکن است که مجبور شوید مجدداً آنها در دهان خود تنظیم کنید. در طرف مقابل، ایمپلنت‌ها‌ی دندان به طور مطمئنی در داخل استخوان فک قرار می‌گیرند و از آنجایی که در طی یک فرآیند بیولوژیکی با استخوان درآمیخته می‌شوند لذا نه تغییر در جای آنها ایجاد می‌شود و نه صدایی از آنها بلند می‌شود.

ایمپلنت دندان باعث خرابی دندانهای مجاور نمی‌شود 

از آنجا که ایمپلنت دندان یک روش درمانی مستقل است لذا به پشتیبانی دندانهای مجاور نیازی ندارند. این در حالیست که در سایر روش‌های ترمیم دندان بعنوان مثال در بریج دندان باید دندانهای مجاور تراشیده شده و بر روی آنها سوار شوند. این کار باعث تغییر و البته تضعیف دندان‌های اطراف می‌شود.

به کمک ایمپلنت دندان هر آنچه را که دوست دارید می‌توانید بخورید 

غالبا افرادی که از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند تمایل دارند که غذاهای نرم بخورند زیرا خوردن مواد غذایی سفت و سخت برای آنها دشوار و دردناک است. ایمپلنت های دندانی می‌توانند در مقابل فشار ناشی از مواد غذایی بخوبی مقاومت کنند. به عبارتی دیگر فرد می‌تواند غذاهایی را که دوست دارد از جمله میوه و سبزیجات ترد، گوشت بدون چربی و آجیل بخورد.

ایمپلنت دندان سابقه بهتری دارد 

ایمپلنت دندان از سابقه موفقیت، قابلیت اطمینان و ماندگاری خوبی برخوردار است و اغلب نسبت به سایر روش‌های ترمیم یا جایگزینی دندان از جمله عصب کشی، بریج و دندان مصنوعی کارآمدتر است.          

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس