مزایای و معایب ارتودنسی متحرک برای ردیف و مرتب کردن دندان ها

مزایای و معایب ارتودنسی متحرک برای ردیف و مرتب کردن دندان ها

 ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که دندان‌ها و فکی را که در زمان رشد و بزرگ شدن  و همچنین در مراحل بعدی زندگی به صورت نامناسب قرار گرفته، اصلاح می‌کند. بیماران خیلی زیاد  به زیبایی ظاهر و اهمیت یک لبخند زیبا در تمام مراحل زندگیشان آگاهند. برای همین خیلی‌ها از یک ارتودنتیست می‌خواهند که دندان‌ها و لبخندشان را زیباتر سازد. برقرار کردن تعادل مناسب بین فک و دندان نه تنها از لحاظ ظاهری مهم است، بلکه قطعا بر سلامت کامل سیستم عصبی( ماهیچه‌های جویدن، مفصل فکی گیجگاهی) تاثیر دارد. همچنین ارتودنسی یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان‌ها در قسمت‌هایی است که  خارج از دسترس ارتودنسی است. درمان شامل استفاده از ابزار ثابت و متحرک و و روشی منحصر به فرد برای هر بیمار است.ارتودنسی‌های امروزی به هیچ گروه سنی‌ای محدود نیست و اغلب با دیگر شاخه‌های تخصصی در ارتباط است: طب جراحی و جایگزین‌سازی اندام مصنوعی، پیرا دندانپزشکی و ایمپلنتولوژی. چنین همکاری بین رشته‌‌ها  مطلوب است زیرا درمان دندانی پایه را کامل می‌کند و نتایج عملی و حسی را به حداکثر می‌رساند.

ابزار ارتودنسی متحرک


ابزار ارتودنسی متحرک

ابزار ارتودنسی متحرک  شامل طیف وسیعی از وسایلی است که همگی هدف معینی را دنبال می‌کنند. این ابزار می‌توانند در صورت لزوم از دهان خارج گردند. ارتودنسی متحرک در مرحله‌ی نهایی رشد و تکمیل دندان‌ها استفاده می‌شود. همکاری کردن با بچه‌ها ضروری است، زیرا اغلب خودشان وسیله را می‌گذارند و برمی‌دارند. به خودشان بستگی دارد که سیم‌کشی دندان را 14-16 ساعت که برای درمان مناسب نیاز است استفاده کنند. اگر چنین ابزارهایی درست و به جا استفاده شوند، نتیجه‌ی نهایی فوق‌العاده خواهد بود. همچنین لازم است که والدین به خوبی راهنمایی شده باشند و از ضرورت همکاری با بچه آگاه باشند.

 ابزارهای متحرکی که اغلب استفاده می‌شوند دوقلو هستند. زمانی به کار می‌روند که لازم است موقعیت بین فک بالا و پایین را میزان کرد. به عبارت دیگر زمانی که فک پایینی خیلی عقب جای گرفته است.زمان کلی درمان حدود یک سال است، که بعد از آن سیم‌کشی‌های ثابت قرار داده می‌شوند تا دندان‌های با موقیعت نامناسب را به صف کنند. در بیمارانی که دندان‌های شیری را خیلی زود از دست داده‌اند، اغلب از کلاه‌خود استفاده می‌شود. اگر بچه همکاری کند، این وسیله نتایج بسیار خوبی به بار می‌آورد و ضرورت حذف دندان‌های دائمی را از بین می‌برد. در همین راستا زمان درمان را کاهش می‌دهد که اغلب قدم بعدی یا همزمان با درمان بوسیله‌ی کلاه‌خود است.

آیا شما گزینه‌ی مناسبی برای استفاده از ارتودنسی متحرک هستید؟


آیا شما گزینه‌ی مناسبی برای استفاده از ارتودنسی متحرک هستید؟

اگر نوجوان یا بزرگسالی هستید که به ارتودنسیی متحرک تمایل دارید، پس برای یافتن یک ارتودنتیست نباید مشکلی  داشته باشید. زیرا این راه چاره با  سیم‌کشی فلزی مرسوم تقریبا برای هر بیمار ارتودنسی به طرز غیرقابل باوری خواستنی است. اگرچه سیم‌کشی متحرک برای همه امکانپذیر نیست، و مهم است قبل از گرفتن تصمیم نهایی بدانید که آیا گزینه‌ی مطلوبی برای این روش هستید یا خیر. سیم‌کشی متحرک برای بیمارانی با مشکلات ارتودنسی ملایم و معتدل بیشتر اثربخش است. ترازکننده‌ها برای جابجایی دندان به صورت افقی(چپ یا راست) خوب هستند، ولی وقتی دندان‌ها بالا داخل یا خارج چرخیده‌اند چندان اثربخش نیستند. دندان‌های به شدت متراکم، دندان‌های با فاصله‌ی بسیار زیاد، یا مشکل گازگرفتگی شدید بهتر است با همان روش سیم‌کشی سنتی اصلاح شود، که برای ارتودنتیست بهتر مقدور می‌سازد که حرکت دندان‌ها را کنترل کند.

سیم‌کشی متحرک همچنین نیاز به احساس مسئولیت و انگیزه از جانب بیمار دارد. به خود شما بستگی دارد که ترازکننده‌ها را در ساعت مقرر استفاده کنید، به جز زمان خوردن، نوشیدن، مسواک زدن، یا نخ دندان کشیدن.این به این معنی است که اگر بعد از در آوردن فراموش کنید دوباره بگذاریدشان، هیچ پیشرفتی نمی‌کنید. همین‌طور اگر سیم‌کشی‌تان را کمتر از حد نیاز استفاده کنید، دندان‌هایتان طبق برنامه حرکت نمی‌کنند. نتیجه ممکن است نارضایتی کامل یا روند درمان طولانی‌تر باشد. سیم‌کشی متحرک شما را قادر می‌سازد تا غذاهای سخت و جویدنی که دوست دارید را بخورید، ولی هنوز هم اهمیت دارد که بهداشت دهانی مناسب نظیر مسواک کشیدن، نخ دندان کشیدن و ویزیت دندانپزشکی منظم در طی سال را برای عکسبرداری با اشعه‌ی ایکس و چکاپ رعایت کنید. در کنار تمیز کردن دندان ‌هایتان، برای تمیز کردن سیم‌کشی‌تان هم وقت بگذارید. فقط دندان‌پزشک یا ارتودنتیست می‌توانند تشخیص دهند که شما گزینه‌ی مناسبی برای سیم‌کشی متحرک هستید یا خیر.

مزایای ارتودنسی متحرک


مزایای ارتودنسی متحرک

 ارتودنسی متحرک مزایای بسیاری دارد از جمله:

 • سیم‌کشی می‌تواند در صورت لزوم توسط بیمار درآورده شود، در موقع نیاز به هر کاری، ملاقاتی و غیره.
 • به دلیل گزینه‌ی خارج کردن در صورت نیاز، بیمار در مقایسه با ابزارهای ثابت آن را قابل‌قبولتر می‌یابد.
 • ارتودنسی متحرک می‌تواند در نمونه‌های بدشکلی اسکلتی دندان‌ها در بیمارانی که در دوران رشدشان هستند، هدایت‌کننده‌ی رشدی مناسبی باشد.
 • ارتودنسی می‌تواند به عنوان نرمش‌دهنده‌ی ماهیچه استفاده شود.
 • تغییرات کج شدن و یک‌وری شدن با ارتودنسی متحرک به آسانی قابل کنترل است ولی نه تغییرات جسمانی.
 • صاف کردن سطح گازگرفتگی‌ها با ارتودنسی متحرک می‌تواند صورت گیرد تا گاز گرفتن بیمار را تعدیل ند و رشد دندان‌ها را هدایت کند.
 • به طور نسبی سالم‌تر است زیرا فشار بالا و زیاد نمی‌تواند وارد کند که خطرناک است و جابه‌جایی آهسته ممکن است در تغییر وضع دادن درست استخوان‌ها کمک کند.
 • وقت کمتری را روی صندلی دندانپزشکی می‌گیرد، بنابراین فقط یک قالبگیری از بیمار انجام می‌شود و سیم‌کشی در آزمایشگاه ساخته می‌شود.
 • در صورت بروز هر گونه آسیب به سیم‌کشی بیمار می‌تواند بدون مراجعه به دندانپزشک برای ممانعت از هر نوع آسیب یا فشار ناخواسته‌ای که اعمال شده، آنرا در بیاورد.
 • کم‌هزینه‌تر هم برای بیمار و هم برای پزشک

محدودیت‌های استفاده از ارتودنسی متحرک


محدودیت‌هایی که ارتودنسی متحرک ممکن است بوجود آورد عبارت است از:

 • چرخش یک دندان می‌تواند اصلاح گردد ولی چندین چرخش نه.برای اصلاح کردن چرخش‌ها ضروری است که ابتدا برای ردیف‌کردن دندان‌ها بعد از چرخیدن جا باز کنیم.
 • جابه‌جایی‌های جسمانی امکانپذیر نیست. برای همچین کاری فشار زیادی لازم است به نقطه‌ی خاصی از دندان وارد شود که با ارتودنسی متحرک امکانپذیر نیست و از این رو جابه‌جایی جسمانی نمی‌تواند صورت گیرد.
 • فقط بدجفتی‌های ساده می‌توانند اصلاح گردند، نظیر چرخیدن، ضربه دیدن و غیره.
 • تراز کردن نهایی دندان‌ها امکانپذیر نیست.می‌توانید تا جاییکه قوت استخوان اجازه ‌می‌دهد دندان‌های تراز شده به دست آورید ولی ترازشدن با ارتودنسی متحرک امکانپذیر نیست.
 • بیماران در مراحل اولیه هنگام حرف زدن مشکل خواهند داشت.زمان می‌برد تا به ابزار جدید در دهانتان عادت کنید که با تمریناتی مثل بلند روزنامه خواندن می‌توانید بعد چند روز تلفظتان را تصحیح کنید.
 • در صورت نیاز به جابه‌جایی چندگانه‌ی دندان مانند چرخیدن،کج شدن و ...،زمان درمان طولانی ‌تر می‌شود، به این خاطر که در یک زمان جابه‌جایی کمی اتفاق می‌افتد.
 • در ارتودنسی متحرک رضایت بیمار نیز بسیار مهم است، اگر سیم‌کشی به طور مناسب قرار نگرفته باشد، ممکن است منجر به یک‌وری شدن غیرقابل کنترل دندان‌ها شده و جفت‌شدگی را بدتر کند.
 • ارتودنسی متحرک در رده‌های 2 و 3 بسیار سخت نمی‌تواند به کار گرفته شود.همانطور که فهمیدید نمونه‌های سخت نیاز به میزان فشار بالایی دارند که ارتودنسی متحرک نمی‌تواند چنین فشاری را وارد کند.
 • اگر بیمار مراقبت نکند، سیم‌کشی به راحتی می‌تواند کج شده یا بشکند.
 • با توجه به فشار کم وارد شده توسط ارتودنسی متحرک، امکان هدایت دندان‌های عقبی به سمت فضاهای خالی ایجاد شده بعد از کشیدن دندان‌ها میسر نیست.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.