مزایا و عوارض بلیچینگ دندان: سفید کردن دندان ضرر دارد؟

    دهان و دندان برجسته‌ترین ویژگی صورت هستند و یک لبخند عالی می‌تواند ارزش هزار کلمه را داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که یک لبخند زیبا با دندان‌های تمیز اعتماد به نفس بیشتری به فرد می‌دهد و شانس موفقیت در پیدا کردن شریک زندگی را در وی بیشتر می‌کند. با این حال، بسیاری از ما نسبت به دندان‌ها و لبخندهای خود حساسیت بیشتری داریم و این خود یکی از دلایل سفید کردن و یا بلیچینگ دندان‌ به شمار می‌رود و آن را به محبوب‌ترین روش آرایشی و بهداشتی برای دندان تبدیل کرده است. دلایل زیادی برای محبوبیت بلیچینگ دندان وجود دارد. در این مقاله قصد داریم که به مزایا و عوارض بلیچینگ دندان بپردازیم.

آیا بلیچینگ دندان تاثیر دارد؟ 

روش‌های مختلفی از قبیل استفاده از محصولات بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد اما با این حال برای کسب بهترین نتیجه بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. محصولاتی که دندانپزشک‌ها برای سفید کردن دندان بکار می‌گیرند ایمن‌تر بوده و نتایج حاصل از آن نسبت به محصولات بدون نسخه سریع‌تر خود را نشان می‌دهد. گاهی ممکن است که یک دندانپزشک از روشهای مختلفی مانند سفید کردن دندان با لیزر یا سینی‌های پر از ژل (تری) یا ترکیبی از تکنیک‌های سفید کننده استفاده کند. تعیین روش دقیق بستگی به میزان تغییر رنگ دندان‌ها دارد.

۷ دلیل برای سفید کردن دندانها

آیا بلیچینگ دندان تاثیر دارد؟ با گذشت زمان تقریباً همة افراد شاهد تجمع طبیعی رنگدانه‌های ارگانیک بر روی دندانهای خود می‌شوند. پروتئین‌های رنگی ناشی از رنگ قهوه، چای و سایر مواد غذایی به سادگی رنگ سفید و طبیعی دندان‌‌ها را تیره می‌کنند. از طرفی دیگر، استفاده از دخانیات، داروهای آنتی بیوتیک‌ و مواد معدنی خاص فرآیند تغییر رنگ دندان‌ها را سرعت می‌بخشد. اما جای نگرانی نیست زیرا می‌توان به راحتی این زردی دندان‌ها را برطرف کرد. افراد به دلایل زیادی اقدام به بلیچینگ دندانهایشان می‌کنند. ۷ دلیل عمده برای سفید کردن دندان‌ها عبارتند از:

تغییر رنگ و کدر شدن دندان‌ها 

سفید کردن دندان‌ها می‌تواند به دلیل تجمع پلاک، تارتار و یا سایر نگرانی‌های بهداشت دهان و دندان باشد و تغییر رنگ دندان‌ها را اصلاح کند.

مناسبت‌های ویژه

سفید کردن دندان‌ راهی عالی برای اطمینان از داشتن یک لبخند زیبا و سالم برای یک مناسبت ویژه وخاص است. می‌توانید قبل از برگزاری مراسماتی همچون عروسی‌، سالگرد ازدواج، جشن تولد، جشن فارغ التحصیلی از بلیچینگ دندان استفاده کنید و ظاهر خود را به بهترین شکل ممکن آراسته کنید.

مصاحبه شغلی

لبخند شما می‌تواند تأثیر زیادی بر روی مصاحبه شغلی شما بگذارد. لبخند زدن در طول مصاحبه مزایای زیادی به همراه دارد. داشتن یک لبخند روشن و سالم می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس، انرژی و اشتیاق خود را نشان دهید.

اثرات پیری

با افزایش سن ممکن است که مینای دندان فرسوده شده و باعث تغییر رنگ دندان یا بروز مشکلات بهداشت دهان و دندان شود. سفید کردن دندان راهی مناسب برای رفع اثرات پیری و حفظ یک لبخند زیبا و سالم است.

اثرات استعمال دخانیات 

استعمال دخانیات می‌تواند به دندان شما آسیب برساند و احتمال بروز مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند ایجاد پلاک و باکتری روی دندان‌ها و یا تغییر رنگ و کدر شدن دندان را بیشتر کند. به کمک بلیچینگ دندان می‌توان اثرات ناشی از کشیدن سیگار بر روی دندان‌ها و کدر شدن آنها را برطرف کرد و لبخندی زیبا و سالم‌تر پیدا کرد.

افزایش اعتماد به نفس

لبخند شما نقش مهمی ‌در اعتماد به نفس شما دارد. سفید کردن دندان‌ها می‌تواند باعث زیباتر شدن لبخند شما شده و متعاقبا سطح اعتماد به نفس شما را بالا ببرد.

گزینه‌های رژیم غذایی

افرادی که رژيم غذایی آنها شامل مصرف مقدار زیادی قهوه، چای یا مواد الکلی می‌‌باشد به احتمال زیاد دندان‌های آنها به مرور زمان دچار لکه‌ می‌شود. سفید کردن دندان‌ها می‌تواند با لکه‌های ناشی از مصرف برخی مواد غذایی مقابله کرده و به شفاف‌ شدن لبخندتان کمک کند.  

مزایای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک 

مزایای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک

 سفید‌تر شدن دندان‌ها

وقتی حرف از دندان‌های کدر و لکه‌دار به میان می‌آید اغلب دو نوع مشکل وجود دارد: تیرگی خارجی و تیرگی داخلی دندان. کدر شدن خارجی در مینای دندان‌ رخ می‌دهد  اما کدر شدن داخلی در داخل دندان اتفاق می‌افتد. به کمک محصولات بدون نسخه می‌توان تغییر رنگ و کدر شدن خارجی دندان را از بین برد اما برای رفع تیرگی داخلی دندان به کمک یک دندانپزشک نیاز است.

راحتی بیشتر

 هنگامی‌که برای سفید کردن دندانهای خود تصمیم دارید که به یک دندانپزشک مراجعه کنید وی سینی‌هایی (تری) مناسب با وضعیت دندان‌هایتان برای شما طراحی می‌کند طوری که بطور کامل در داخل دهان قرار بگیرند. قرار گرفتن این تری‌ها در داخل دهان یکسری حساسیت و ناراحتی به همراه دارد. گزینه‌های درمانی بدون نسخه یک سینی با اندازه ثابت دارند که مناسب همة افراد نیستند و غالبا باعث بروز مشکلات خاصی می‌شوند.

کسب نتایج سریع‌تر

 اگرچه ثابت شده است که استفاده از محصولات سفید کننده بدون نسخه نیز نتایج قابل توجهی به همراه دارند اما اغلب هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا نتیجه استفاده از آن خود را نشان دهد. این در حالیست که غالبا در هر جلسة سفید کردن دندان‌ توسط دندانپزشک چیزی بین ۴ تا ۹ سایه دندان سفید و شفاف می‌شود.

بدون حساسیت 

 یکی دیگر از مشکلات شایع در مورد محصولات سفیدکننده بدون نسخة دندان این است که در اغلب موارد دندانها پس از مصرف این مواد دچار حساسیت و درد می‌شوند. با این حال اگر بلیچینگ توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای انجام شود هیچ‌گونه ناراحتی و یا حساسیتی به دنبال نخواهد داشت.

ضریب امنیت بیشتر 

 استفاده از کیت‌های بدون نسخة بلیچینگ علاوه بر ایجاد حساسیت در دندان، باعث تحریک و آسیب به لثه‌ها نیز می‌شود. اگرچه این تحریک و آسیب لثه موقتی است اما قطعا این امر نشان از میزان سالم بودن محصول مورد استفاده برای بهداشت دهان و دندان است.

عوارض بلیچینگ غیرحرفه‌ای

عوارض بلیچینگ غیرحرفه‌ای اگرچه بلیچینگ دندان‌ روشی غیر تهاجمی ‌و تقریبا بدون درد است و کاملا ایمن محسوب می‌شود اما خطرات و ملاحظاتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. برخی از عوارض احتمالی بلیچینگ دندان عبارتند از:

  • حساسیت دندانها و لثه‌، به ویژه در صورت استفاده از مواد سفید کننده با قدرت بسیار زیاد.
  • سوزش لثه
  • اگر مواد سفید کننده از طریق ترک یا یک حفره پر نشده وارد دندان شود، می‌تواند بسیار دردناک باشد و باعث آسیب داخلی دندان شود. در چنین مواقعی ممکن است که لازم باشد دندان را عصب کشی کرد.
  • یکی دیگر از عوارض احتمالی بلیچینگ دندان یک دست نبودن نتایج آن است. این مورد مخصوصا بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که از نوارهای سفید کننده استفاده شود و دندان‌های فرد کج باشد و یا دندان‌های وی همپوشانی داشته باشند. این امر به این دلیل است که این نوارها قادر به دسترسی قطعی به تمام قسمت‌های مختلف مینای دندان نیستند و ممکن است در نتیجة آن بخشی از دندان سفیدتر از سایر قسمت‌های آن شود.
  • سفید شدن بیش از حد دندان‌ها: برخی از افراد بسیار حساسیت به خرج می‌دهند که سطح درخشش دندان‌هایشان یکسان باشد لذا بیش از حد آنها را سفید می‌کنند. این امر در برخی از موارد باعث تحریک لثه و گاهی هم ایجاد درد می‌شود.

بلیچینگ برای همه عوارض دارد؟ 

بلیچینگ دندان سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای تغییر ظاهر است و در عین حال هزینه چندانی ندارد. این مزایا نه تنها ظاهر شما را بهبود می‌بخشد بلکه برای سلامتی شما نیز مفید است. این نکته را باید در نظر داشته باشید که سفید کردن دندان باعث درخشش فوری لبخند شما می‌شود اما این تنها مزیت آن نیست و به مورد اثرات بلند مدت آن نیز فکر کنید. بنابراین، برای اینکه لبخندی سفید و زیبا داشته باشید لازم است که روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور مرتب برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. سفید کردن دندان اگر به درستی انجام شود راهی عالی برای بهبود لبخند، تقویت اعتماد به نفس و ایجاد ظاهری شاد و سالم است. با این حال، قبل از انتخاب هر نوع روشی برای سفید کردن دندانهایتان، خواه به کمک استفاده از محصولات بدون نسخه و یا بلیچینگ دندان در خانه و یا حتی در دندانپزشکی ابتدا توصیه می‌شود که با دندانپزشک خود مشورت کنید و از وی بپرسید که آیا استفاده از بلیچینگ دندان برای شما مناسب است یا نه.  

بلیچینگ دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟ 

برخی از افراد هستند که نباید از محصولات سفید کننده دندان استفاده کنند. این گروه از افراد شامل بیمارانی است که در اثر بخشی از روند پیری دندان‌هایشان شفاف شده، افرادی که به پراکسید یا سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در سفید کردن دندان حساس هستند، بیمارانی که دندانها و لثة آنها بسیار حساس است و ممکن است استفاده از مواد شیمیایی بکار رفته در فرآیند سفید کردن دندان باعث تحریک دندان و لثة آنها شود، همچنین زنانی که در دوران بارداری و شیردهی هستند و تحقیقات کافی در مورد تأثیر مواد سفید کننده بر روی جنین یا نوزادان شیرخوار انجام نشده است نباید از بلیچینگ دندان استفاده کنند. همچنین بهتر است بدانید که همه انواع لکه‌های دندان را نمی‌توان به کمک بلیچینگ از بین برد. دندان‌هایی که از داخل دچار آسیب دیدگی شده‌اند، همچنین دندان‌هایی که دچار فلوروزیس (برخی از افراد در مناطقی زندگی می‌کنند که فلوراید آب در آنجا بیش از حد طبیعی است) شده‌اند و افرادی که دندان‌هایشان دچار لکه‌های معدنی شده  احتمالا بلیچینگ دندان به هیچ وجه بر روی آنها جواب نخواهد داد. از همین رو بهتر است که قبل از اقدام به درمان و پرداخت هر نوع هزینه‌ای ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و از وی بخواهید تا دندان‌هایتان را معاینه کند و ببیند که آیا بلیچینگ برای شما مناسب است یا نه.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ 

ماندگاری بیچینگ داندان چقدر است؟ بلیچینگ دندان‌ یک روش دائمی ‌نیست و مدت زمان ماندگاری آن بسته به سن، ژنتیک و سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود. کشیدن سیگار و مصرف مواد غذایی، استفاده از نوشیدنی‌های حاوی تانین مانند قهوه و آب پرتقال می‌تواند باعث بازگشت سریع لکه‌ها بر روی دندان شود.

چند وقت یک بار باید بلیچینگ دندان را انجام داد؟  

سفید کردن زود به زود دندان خطر بروز عوارض جانبی مانند حساسیت دندان و آسیب‌دیدگی مینای دندان و لثه را افزایش می‌دهد. اما هیچ قانون رسمی‌ برای چگونگی بی‌خطر کردن بلیچینگ دندان وجود ندارد. به همین دلیل حتما به توصیه‌های دندانپزشک خود گوش دهید و همیشه از دستورالعمل‌های روی محصول پیروی کنید. در برخی از افراد ماندگاری بلیچینگ دندان تنها با گذشت یک ماه از بین می‌رود این در حالیست که در برخی دیگر ممکن است که ماندگاری آن حتی تا یک سال ادامه داشته باشد و بعد از گذشت یک سال دوباره می‌توانند برای سفید کردن دندان‌هایشان اقدام کنند.