نایت گارد: مزایای محافظ دندانی هنگام دندان قروچه در خواب

نایت گارد یا محافظ شبانه دندان از جمله وسایل دندانپزشکی است که معمولاً افراد هنگام خواب (یا بیداری، بسته به این که چه وقت‌هایی دندان قروچه می‌کنند) برای محافظت از دندان‌ها و فک روی دندان‌هایشان قرار می‌دهند. نایت گارد ممکن است از جنس اکریلیک ، که نوعی پلاستیک است ، یا استات یا وینیل ، که نوعی لاستیک است  و یا از آمالگامی از فلزاتی مانند کبالت و کروم ساخته شود. بسته به شدت مشکل بیمار، دندانپزشک مناسبترین نوع نایت گارد را برای او توصیه می‌کند. درک این نکته بسیار مهم است که نایت گارد دندان قروچه را درمان نمی‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی انواع و کاربرد نایت گارد و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحیان با شماره تلفن­‌های 02122621553 - 02122639243 تماس حاصل فرمایید.

 

استفاده از نایت گارد چه تاثیری دارد؟


وقتی کسی نایت گارد در دهان خود بگزارد ، تمام فشاری که هنگام سایش و فشار دادن فک‌ها و دندان قروچه روی دندان‌ها وارد می‌شود ، جذب نایت گارد می‌شود. در واقع وقتی به جای دندان‌ها و فک نایت گارد را بجوید ، تمام فشارها توسط نایت گارد جذب می‌شود – و در واقع فک‌ها با هم تماس پیدا نمی‌کنند و سالم می‌مانند و از ساییده شدن دندان‌ها و بی حفاظ شدن عصب‌ آن‌ها و درد شدید جلوگیری می‌شود.

مزایا و کاربرد نایت گارد 


مزایا و کاربرد نایت گارد

از بارزترین مزایای نایت گارد یا همان محافظ شبانه دندان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

باعث متوقف شدن درد ناشی از دندان قروچه می‌شود

اگر صبح به صبح با درد یا ناراحتی در فک ، گوش یا سر خود از خواب بیدار شدید ، احتمال دارد به این خاطر باشد که شما در طول خواب دندان قروچه می‌کنید. اگرچه عادات خوبی مثل حذف کافئین از رژیم غذایی و ورزش کردن یا انجام سایر راهکارهای مقابله با استرس می‌توانند کمک کنند ، اما این‌ها روش‌های درمانی قابل اطمینانی نیستند. کارکرد نایت گارد آن است که دندان‌ها را مهار کرده و فشار ناشی از دندان قروچه را جذب خود می‌کند. برای استفاده از آن تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که هنگام رفتن به رختخواب یا وقتی دچار استرس می‌شوید، آن را روی دندان‌های خود فشار دهید. نیاز به هیچ کار دیگری نیست و هیچ دردی هم حس نخواهید کرد.

از مینای دندان و لثه محافظت می‌کند

علاوه بر احساس بهتر ، استفاده از نایت گارد در جلوگیری از ساییدگی مینا و آسیب‌دیدگی لثه‌ها نیز موثر است. مینا لایه محافظی است که روی دندان را پوشانده و به عنوان مثال هنگامی که چیزی سرد یا گرم می‌نوشیم، از دندان در مقابل حساسیت دندانی محافظت می‌کند. خط لثه ریشه دندان‌ها را پوشش داده و از آن‌ها در برابر درد و عفونت‌های باکتریایی محافظت می‌کند. آسیب رسیدن به مینا و لثه اثرات مخرب پنهان دندان قروچه هستند که اغلب تا چک-آپ دوره‌ای بعدی دندان‌ها مشخص نمی‌شوند. تا آن زمان ، ممکن است بافت آسیب دیده باشد و تاج دندان یا سایر ساختارهای دندان نیاز به ترمیم و درمان گسترده‌ای پیدا کرده باشند.

خطر به هم خوردن تراز دندان‌ها را کاهش می‌دهد

فرسایش مینای دندان و پایین رفتن خط لثه تنها بخشی از مشکلات مربوط به جا به جا شدن دندان‌ها است. اگر ارتودنسی کرده باشید حتما تمام مدتی که در دهانتان بریس داشتید تا بتوانید دندان‌های ردیف و مرتبی پیدا کنید را به خاطر دارید؟ تراز و ردیف کردن دندان‌ها اغلب به عنوان یک درمان زیبایی در نظر گرفته می‌شود. اما ردیف نبودن دندان‌ها ممکن است باعث دندان درد و یا گاز گرفتن گونه یا زبان در هنگام غذا خوردن شده و یا حتی مانع از آن شود که فرد بتواند به خوبی از راه بینی  تنفس کند.

باعث می‎شود همه خواب بهتری داشته باشند

همه ما می دانیم که خواب شبانه خوب برای این که بتوانیم هر چه بیشتر از روزمان بهره ببریم چقدر مهم است. اما آیا می‌دانستید کمبود خواب ممکن است در بروز برخی بیماری‌های جدی مانند بیماری‌های قلبی ، فشار خون بالا ، سکته مغزی و دیابت نقش داشته باشد ؟ اگر شب‌ها دندان قروچه می‌کنید ، احتمالاً خوابتان کافی نیست. بعلاوه ، ممکن است به خاطر صدای دندان قروچه شما همسرتان نیز تمام شب نتواند بخوابد. استفاده از نایت گارد در شب با متوقف کردن حرکت و فشار شدید دندان‌ها باعث می‌شود فرد در شب خواب بهتری داشته باشد و فردای آن روز هم خود شخص و هم همسر او از انرژی بیشتری برخوردار باشند .

نایت گارد را می‌توان به صورت سفارشی برای هر فرد ساخت

احتمالا تا اینجای مطلب متقاعد شده‌اید که برای یک خواب راحت به این ابزار معجزه‌آسا نیاز دارید. اما احتمالاً از خود سؤال می‌كنید برای داشتن یک نایت گارد آیا لازم است به دندانپزشك مراجعه کنید تا برایتان یک نایت گارد سفارشی بسازد، یا کافی است به نزدیكترین داروخانه محل خود مراجعه کرده و آن را خریداری كنید؟ اگر هدف از استفاده از نایت گارد اطمینان از آن است که ترتیب و تراز صحیح دندان‌های شما به هم نخورده ، دندان‌ها جا به جا نشده و روی عضلات فك فشاری وارد نشود ، در این صورت برای انتخاب نایت گارد مناسب به دندانپزشک مراجعه کنید تا به صورت سفارشی برای شما ساخته شود.

بعضی از انواع نایت گارد روی دندان‌های بالایی و بعضی دیگر روی دندان‌های پایینی قرار داده می‌شوند. تشخیص این که مناسبترین نوع نایت گارد برای هر فرد کدام است به عهده دندانپزشک است. علاوه بر این‌ها ، نایت گاردهای سفارشی راحت هستند چرا که دندانپزشک آن را بر اساس چینش صحیح دندان‌ها و فک شما طوری تنظیم کرده است که از جابجا شدن بیشتر دندان‌ها و چنان که در بالا گفتیم بروز کلیه مشکلاتی که به واسطه جا به جایی دندان‌ها ایجاد می‌شود جلوگیری کند.

آیا استفاده از نایت گارد راحت است؟


آیا استفاده از نایت گارد راحت است؟

بسیاری از افرادی که دندانپزشک برایشان نایت گارد تجویز کرده، از آن استفاده نمی‌کنند زیرا فکر می‌کنند چیز خیلی حجیمی است. البته درست است که قرار دادن نایت گارد در دهان تا حدودی ناراحت کننده است ، اما این خیلی بهتر از ناراحتی است که در صورت پوسیدگی دندان‌ها مجبورید تحمل کنید. شما می‌توانید از یک نایت گارد سفارشی یا نایت گاردی استفاده کنید که مناسب دهان شما باشد – بعضی دندانپزشکان  در اصلاح اختلالات مربوط به دندان قروچه تخصص دارند و می‌توانند به شما کمک کنند تا نایت گاردی پیدا کنید که چندان هم ناراحت کننده نباشد. اگر یک نایت گارد داشته باشید بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که هر شب آن را در دهان خود بگزارید - خیلی زودی به وجود آن در دهان خود عادت خواهید کرد و می‌توانید به راحتی بخوابید.

چگونه باید از نایت گارد خود مراقبت کنیم؟


بسیار مهم است که نایت گارد خود را همیشه تمیز نگه دارید – چرا که نایت گارد مکان مناسبی برای رشد باکتری‌هاست و در صورتی که به درستی از آن مراقبت نکنید ممکن است منجر به مشکلات دهانی دیگری شود. هر روز صبح که نایت گارد را از دهان خود بیرون می‌آورید ، باید آن را با آب گرم و  یک مسواک نرم بشویید. توصیه می‌شود حداقل یک بار در هفته آن را با پاک کننده‌ مخصوص گارد نایت و یک مسواک تمیز کنید. در طول روز که از نایت گارد استفاده نمی‌کنید ، باید آن را در محلول ملایم پراکسید هیدروژن و آب قرار دهید.

آیا می‌توان در حالی که نایت گارد در دهانمان است غذا بخوریم یا صحبت کنیم؟


در صورتی که نایت گاردتان به صورت سفارشی برای شما ساخته شده باشد می‌توانید با آن صحبت کنید. با این حال ، اگر از نایت گاردهای آماده‌ای استفاده می‌کنید که آن را از یک داروخانه خریده‌اید، احتمالاً بسیار بزرگ است و بنابراین صحبت کردن با آن آسان نخواهد بود. اما در مورد غذا خوردن با نایت گارد، جواب این است که نباید با آن غذا بخورید. چرا که ذرات مواد غذایی بین نایت گارد و دندان‌ها گیر می‌کنند و در طول شب یک اکوسیستم عالی برای رشد باکتری‌ها ایجاد خواهد شد. شما همیشه باید برای غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کرده و شب قبل از آن که آن را در دهان خود قرار دهید ، دندان‌هایتان را تمیز کنید.

مدت ماندگاری نایت گارد و یا محافظ دندان چقدر است؟


این مساله به نوع محافظ دندان یا نایت گارد و این که مشکل شما چقدر جدی باشد بستگی دارد. اگر زیاد دندان قروچه می‌کنید و یک محافظ دندان از جنس پلاستیک خریداری کرده‌اید ، طبیعی است که این نایت گارد دوام چندانی نخواهد داشت. با این حال ، نایت گاردهای سفارشی می‌توانند تا سال‌ها دوام بیاورند. در واقع هنگامی که احساس کردید دندان‌ها و فکتان شروع به درد گرفتن کرده‌اند ، زمانی است که نایت گارد شما کم کم فرسوده شده و این بدان معنی است که دیگر به اندازه کافی ضخامت ندارد که بتواند فشار ناشی از دندان قروچه را جذب کند. در این شرایط باید بلافاصله آن را دور بیندازید و یک نایت گارد مناسب جدید تهیه کنید.

آیا استفاده از  محافظ دندان در طول روز بی‌ خطر است ؟


برخی از افراد به خصوص وقتی دچار استرس می‌شوند ، در طول روز هم دندان قروچه می‌کنند. در چنین شرایطی در طول روز هم‌ می‌توانید  از نایت گارد استفاده کنید اما این نایت گارد باید کاملا مناسب دهان شما باشد تا زیاد حجیم نبوده و بتوانید با آن تا حد ممکن طبیعی صحبت کنید. شما می‌توانید دو نایت گارد مختلف تهیه کنید ، یکی برای روز و دیگری برای شب. همچنین باید روش‌های دیگری برای مقابله با دندان قروچه خود پیدا کنید زیرا تنها راه تسکین کامل آن است که دیگر دندان قروچه نکنید.