هزینه ارتودنسی در سال 99: قیمت ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

در بیشتر موارد، سؤالات ساده اغلب سزاوار پاسخی ساده هستند، اما وقتی به سؤال نسبتاً ساده‌ای مبنی بر اینکه "هزینه‌های ارتودنسی چقدر می‌باشد" می‌رسیم، پاسخ به این سوال کمی شبیه به این است که بپرسیم "یک رشته چقدر طول دارد؟" در واقعیت، پاسخ چنین سوالی غیرممکن است، مگر اینکه همه جزئیات مربوط به آن را داشته باشید. به عبارت دیگر، چندین متغیر وجود دارد که می‌تواند در هزینه نهایی ارتودنسی تأثیر بگذارد. هزینه ارتودنسی در سال 99 به فاکتورهایی مثل سن شما، برنامه بیمه و نوع بریس هایی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد.

هزینه ارتودنسی در سال 99 چگونه تعیین می‌شود؟


هزینه ارتودنسی در سال 99 چگونه تعیین می‌شود؟

عناصر کلیدی وجود دارند که برای به دست آوردن هزینه کلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. همه این فاکتورها معمولاً ترکیب می‌شوند تا قیمت تمام شده مراحل درمان را پوشش دهد. به همین دلایل هزینه ارتودنسی در سال 99 در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. عوامل تأثیر گذار در تعیین هزینه ارتودنسی شامل موارد زیر می‌باشد:

هزینه مشاوره اولیه شما 

هزینه مشاوره اولیه ارتودنسی

لازم به ذکر است که هر شخصی که مایل به دانستن اطلاعات زیر در مورد درمان ارتودنسی است، مراجعه به دندانپزشک و معاینه بالینی او ضروری است:

 • هزینه و مدت زمان درمان
 • برنامه درمانی دقیق و گزینه‌های جایگزین در صورت وجود (مقدماتی، کامل، جزئی، سازش و غیره)
 • نوع دستگاه‌هایی که می‌توانند برای اصلاح مال اکلوژن یا به هم ریختگی دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند
 • و هر مورد دیگری که با توجه به وضعیت فرد، برای او اختصاصی باشد (پتانسیل رشد، نیاز به مداخله توسط متخصصان دیگر، مشکلات پریودنتال ، دندانهای از دست رفته و غیره).

هزینه تصویر برداری با اشعه ایکس 

هزینه تصویر برداری دندان با اشعه ایکس بسته به تجهیزات مورد استفاده نیز می‌تواند متفاوت باشد، اما دقیقاً مانند هزینه مشاوره ، هزینه‌های تصویر برداری با اشعه ایکس در برخی موارد می‌تواند در قیمت گنجانده شود.

هرگونه اصلاح دندانپزشکی بیشتر 

در برخی موارد، به ویژه هنگامی که بیمار از به هم ریختگی دندان و یا دندان‌های آسیب دیده و شلوغ رنج می‌برد، ممکن است لازم باشد قبل از ادامه درمان با بریس های ارتودنسی دندان یا دندان شما کشیده یا اصلاح شوند.

نوع بریس های مورد استفاده در ارتودنسی 

نوع بریس های مورد استفاده در ارتودنسی

نوع ارتودنسی مورد استفاده ممکن است به اولویت شما و وضعیت خاص دندانپزشکی شما بستگی داشته باشد (انواع خاصی از بریس برای درمان برخی مشکلات ارتودنسی بهتر است) و یا هزینه ابزار دندانی (بعضی از بریس ها نسبت به سایرین گران تر هستند). کل هزینه‌های درمانی عمدتا به نوع خاصی از بریس هایی که شما انتخاب می‌کنید و همچنین به مدت زمانی که آن‌ها را می‌پوشید بستگی دارد. گزینه‌های شما با توجه به انواع بریس که ارتودنتیست شما در آن تجربه کرده است، و همچنین مشکلات تراز خاص شما محدود خواهد شد.

 • بریس های فلزی قدیمی‌ترین و رایج‌ترین نوع درمان ارتودنسی هستند. در دسترس بودن جهانی ، آن‌ها درمان نسبتاً کم هزینه و تراز سریع دندان‌ها را ارائه می‌دهند. تنها نقطه ضعف آن‌ها، دید زیاد براکت ها و سیم‌های فلزی است که سیستم را تشکیل می‌دهند.
 • بریس های سرامیکی با استفاده از براکت هایی که به رنگ دندان‌ها هستند، سعی در اصلاح این مشکل دارند. با این حال ، براکت های سرامیکی شکننده‌تر از فلز هستند و همچنین در صورت مراقبت نامناسب تمایل دارند لکه دار شوند.
 • بریس های زبانی در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند و بدین ترتیب بریس ها به طور کامل پنهان می‌شوند، اما به دلیل اینکه نصب و تنظیم آن‌ها سخت است و اینکه گران تر هستند، کم تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اینویزالاین (Invisalign) دارای براکت هایی می‌باشد که به صورت قالب‌های پلاستیکی شفاف که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. بیماران هر قالب را برای مدت زمان مشخصی می‌پوشند و با تراز کردن آن‌ها با دندان، و با جا به جایی دندان‌ها، آن‌ها را کمی محکم تر می‌نماید. اینویزالاین همچنین می‌تواند برداشته شود و با ابزار ارتودنسی دیگر جایگزین شود، و این کار را به راحت‌ترین گزینه تبدیل می‌کند. نقطه ضعف این روش در این است که روش کندتری نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی می‌باشد. علاوه بر این، استفاده از اینویزالاین در مواردی که به هم ریختگی دندان‌ها خیلی شدید و زیاد می‌باشد، زیاد موثر نیست.

پیگیری روش درمان و ترفندهای مفید

پیگیری روش درمان و ترفندهای مفید

در طول معالجه، شما باید در فواصل زمانی معین به دندانپزشک مراجعه کنید تا ضمن بررسی وضعیت دندان‌های شما، تنظیمات مورد نیاز برای ابزار ارتودنسی را نیز انجام دهد.

تنوع جغرافیایی 

علاوه بر موارد ذکر شده، مکان (شهر، استان، کشور) که در آن تحت مداوا قرار خواهید گرفت ممکن است در هزینه‌های درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد. بعضی اوقات می‌توان در هزینه درمان از یک مکان به مکان دیگر تفاوت‌های قابل توجهی مشاهده کرد. در اولین مراجعه و در جلسه مشاوره خود، تخمینی از هزینه درمان خواهید داشت و می‌توانید آن را با پزشک در میان بگذارید. هزینه قبل از شروع درمان تأیید و برای شما ارسال می‌شود.

چه نکاتی بر تعیین هزینه ارتودنسی اثر دارد؟


چه نکاتی بر تعیین هزینه ارتودنسی اثر دارد؟

هزینه ارتودنسی در سال 99 به چندین عامل بستگی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پیچیدگی وضعیت و مشکل دندان‌های شما (یک مشکل ساده و یا وضعیت دندانی پیچیده‌ای که نیاز به کشیدن یک یا چند دندان دارد، جراحی ارتوگناتیک، مشکل دندانی که نیاز به مراجعه به چند متخصص دارد).
 • سن بیمار (کودک ، نوجوان، بزرگسال، در حال رشد، مشکلات پریودنتیکی و غیره). میانگین هزینه درمان بزرگ‌سالان بدون توجه به موقعیت مکانی، به طور معمول بالاتر از میانگین هزینه کودکان است.
 • زمان پردازش و درمان پیش بینی شده؛
 • نوع دستگاه‌های مورد استفاده برای ایجاد اصلاحات: "اسپیندل" (دستگاه‌های چند حلقه ای)، تکنیک زبانی، اینویزالاین، دستگاه‌های قابل جابجایی ، و غیره.
 • چه چیزی برطرف خواهد شد: مال اکلوژن عمده ، مشکل ساده یا پیچیده، یک قوس تنها، دندان‌های جلو ، چند دندان برای صاف کردن، فضای بسته شده و غیره (برنامه درمانی).

انتظارات و خواسته‌های بیمار (اهداف درمان).

سایر عوامل همچنین می‌توانند بر طول مدت درمان و به طور غیرمستقیم بر هزینه درمان تأثیر بگذارند:

 • ماهیت درمان (برنامه درمانی): آیا یک درمان کامل انجام خواهد شد یا محدود (سازش)؟ آیا اصلاحات انجام شده بر روی کل دندان‌هاست، یا یک قوس تنها یا چند دندان انجام می‌شود (توجه داشته باشید که اغلب درمان یک قوس تنها بدون اصلاح دندان‌های قوس مخالف نیز غیرممکن است).
 • اهداف درمانی: حتی اگر از وسایل ارتودنسی استفاده شود، آیا تمام اصلاحات احتمالی انجام می‌شود؟ درخواست‌ها و انتظارات بیمار چیست؟ این سوالات بر تجهیزات مورد نیاز، مدت زمان درمان و به صورت غیرمستقیم بر هزینه‌های شما تأثیر می‌گذارد. اهداف درمانی توسط ارتودنتیست و بیمار (یا والدین او) تعیین می‌شود.
 • آیا جراحی ارتوگناتیک بخشی از برنامه درمانی است؟
 • استفاده از وسایل مخصوص قبل، حین یا بعد از درمان (احتباس) مانند صفحه انسداد ، صفحه مفصلی، وسیله نگه‌دارنده خاص و غیره.
 • نیازهای بیمار: شخصی که مایل به استفاده یا پوشیدن انواع خاصی از دستگاه‌ها نیست ممکن است از دیگر دستگاه‌های ارتودنسی استفاده کند که به صورت مناسب بر روند درمانی وی تأثیرگذار نباشد و این ممکن است بر مدت زمان درمان تأثیر بگذارد.
 • در موارد پیچیده بین رشته‌ای که ممکن است چندین دندانپزشک و متخصص دندانپزشکی در برنامه درمانی درگیر شوند، درخواست‌های دندان‌پزشکان و متخصصان ممکن است بر برنامه درمانی ارتودنسی، مدت و هزینه آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در صورت وجود فضاهای بزرگ، ممکن است برای برنامه ریزی برای قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی یا بستن آن‌ها، از کاشت دندان استفاده شود تا از تعویض ابزار ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان جلوگیری شود.

هزینه بریس های زبانی تا چه میزان می‌باشد؟


هزینه بریس های زبانی تا چه میزان می‌باشد؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند كه "بریس های نامرئی" تنظیم کننده‌های دندانی شفافی هستند ، در حالی كه در حقیقت، آن‌ها یك بریس زبانی هستند. بریس های زبانی در قسمت داخلی دندان‌های شما با استفاده از براکت های کوچک‌تر نصب می‌شوند، بنابراین هنگام لبخند زدن به هیچ وجه قابل مشاهده نیستند. این در حالی است که نصب آن‌ها روی دندان نیاز به آموزش تخصصی و مهارت زیادی دارد در نتیجه گران‌ترین بریس موجود در بازار می‌باشند و بسته به شکل و ساختار دهان، هزینه‌های مختلفی می‌توانند داشته باشند.

هزینه دستگاه‌های ارتودنسی


هزینه دستگاه‌های ارتودنسی

باید فهمید که هزینه واقعی دستگاه‌های ارتودنسی تنها بخشی از هزینه درمان و خدمات ارتودنسی را نشان می‌دهد. نسبت این هزینه بسته به نوع درمان متفاوت است.

 • برخی از لوازم در آزمایشگاه‌های تجاری دارای هزینه‌های تولید بسیار بالایی هستند (iBraces ، Invisalign برخی از دستگاه‌های کمکی، دستگاه آپنه خواب) و سهم بالاتری از هزینه‌های ارتودنسی را شامل می‌شوند در حالی که سایر لوازم "استاندارد" ممکن است هزینه کمتری داشته باشند.
 • بعضی از انواع مال اکلوژنز در طول درمان به دستگاه‌های مخصوصی احتیاج دارند (صفحه مشترک، صفحه مفصلی ، مینی پیچ لنگر ، صفحه دهانی و غیره) و به پروتکل‌های مخصوص و وسایل نگه داری نیاز دارند که بر "هزینه دستگاه‌ها" مورد استفاده در طول درمان تأثیر می‌گذارد.
 • از آنجا که بریس ها تنها بخشی از هزینه‌های درمان ارتودنسی را نشان می‌دهد ، هزینه‌های دیگر مربوط به خدمات و تخصص‌های مختلف مربوط به درمان است که همچنین می‌تواند بسته به نوع مشکل دندانی شما متفاوت باشد.
 • ارتودنتیست ها و متخصصان دندانپزشکی "براکت"، تاج و پل، پروتز ، وسایل دندانپزشکی و غیره را نمی‌فروشند، بلکه معالجه و خدماتی ارائه می‌دهند که بسیار فراتر از مواد مورد نیاز برای تهیه آن‌ها است.

قیمت ارتودنسی بر اساس مدت زمان استفاده از بریس ها


ارتودنسی ارزان

مدت زمان استفاده از بریس نه تنها به نوع انتخابی شما بستگی دارد ، بلکه همچنین به این بستگی دارد که دندان‌های شما باید تا چه حد حرکت کنند و چقدر شما با عادات خوب از درمان خود پشتیبانی می‌کنید.

بیشتر بریس ها به طور متوسط 24 ماه پوشیده می‌شوند. اگرچه در مورد موقعیت دندان‌های خود قبل از استفاده از بریس کاری زیادی نمی‌توان کرد، پیشرفت شما در طی فرآیند درمان به مشارکت فعال شما بستگی دارد.

بسیاری از بیمارانی که هزینه‌های بیشتری برای بریس های خود خرج می‌کنند می‌خواهند از مواردی مانند شکستن بریس و همچنین سرعت کم درمان و جا به جایی دندان جلوگیری نمایند. برای اطمینان از اینکه نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی ندارید ، از غذاهایی که به می‌چسبند یا می‌توانند به آن آسیب وارد نمایند خودداری کنید. شما همچنین باید بهترین تلاش خود را برای تمیز نگه داشتن دندان‌های خود انجام دهید.

سرانجام ، بعضی از درمان‌ها مانند اینویزالاین می‌توانند به طور کامل از بین بروند ، اگرچه برای ایجاد تراز مناسب باید هر روز تا 22 ساعت پوشیده شوند. این وظیفه شماست که پیگیری کنید که چند بار چنین بندهایی را برداشته‌اید.

ارتودنسی ارزان


اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که انتخاب گسترده‌ای داشته باشید، باید بین ارزش زیبایی دندان‌های شما و درمان سریع تعادل برقرار کنید. هرچه روش ارزان تر باشد، بریس های شما قابل مشاهده‌تر خواهند بود. با این حال، بندهای ارزان‌تر تمایل دارند که دندان‌ها را سریع‌تر از همتاهای مخفی و گران‌تر تراز کنند. با قرار ملاقات های ماهانه که بخش قابل توجهی از هزینه نهایی را تشکیل می‌دهند، هزینه ابزارهای ارتودنسی مخفی کمی می‌تواند شیب دار و زیاد شود. هر چه مدت طولانی تر به پوشیدن بریس بپردازید، هزینه بیشتری نیز خواهید پرداخت.