چرا ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین از نظر بهداشت و رژیم غذایی بهتر است؟

یک لبخند کامل می‌تواند به شکل‌های مختلفی به دست آید، اما اکثر افراد دندان‌های کاملا هماهنگ و صاف را به عنوان استاندارد طلایی در نظر می‌گیرند. به لطف نوآوری‌های مدرن در ارتودنسی، راه‌های مختلفی برای رسیدن به این نوع لبخند کامل وجود دارد و بریس‌های سنتی همراه با براکت‌ها و سیم‌ها تنها راه درمان نیستند. راه دیگری که متخصصین ارتودنسی به بیماران کمک می کنند، صاف کردن دندان‌های آن‌ها و دستیابی به سلامت دهان با استفاده از سیستمی به نام اینویزیلاین است. ممکن است قبلا در مورد اینویزیلاین شنیده باشید ولی ممکن است دقیقا مطمئن نباشید که چه چیزی است. اینویزیلاین مجموعه‌ای از الاینرهای شفاف است که به آرامی و با ظرافت دندان‌ها را در اطراف دهان حرکت می‌دهد. اینویزیلاین چند تفاوت با بریس‌های معمول دارد. اولا، هیچ براکتی به دندان‌ها متصل نیست و برای سفت کردن به هیچ سیمی در دهان نیاز ندارد. در عوض سیستم به صورت مجموعه‌ای از قالب‌ها می‌باشد که به دندان‌ها می‌چسبد، بسیار شبیه به نگهدارنده خواهد بود. هنگامی که یک الاینر عملکرد خود را انجام و دندان‌ها را حرکت داد، متخصص ارتودنسی الاینر دیگری که با تغییرات جزئی ساخته است را ارائه می‌دهد تا دندان‌ها همچنان حرکت کنند.

چرا اینویزیلاین؟


بسیاری از بیماران دریافتند که زمانی که از الاینرهای اینویزیلاین استفاده می‌کنند، زندگی آن‌ها به ندرت دچار تغییر می‌شود. اینویزیلاین متحرک است، در نتیجه تمیز کردن آن آسان می‌باشد. همچنین می‌توانید رژیم غذایی معمول خود را بدون هیچ گونه تغییری ادامه دهید، زیرا هر زمان که غذا می‌خورید، می‌توانید بریس را بردارید.

آیا برای من بهترین انتخاب است؟


اینویزیلاین ممکن است گزینه ایده‌آلی برای نوجوانان و بزرگسالان یا هر بیماری باشد که نگران ظاهر خود می‌باشد. این الاینرهای شفاف می‌توانند به شما یک لبخند جذاب و زیبا ارائه دهند که بریس نیز می‌تواند. بهترین بخش فرایند اینویزیلاین این است که هیچ کس حتی متوجه نخواهد شد که شما در حال صاف کردن دندان‌هایتان هستید بریس‌های شفاف اینویزیلاین یک روش درمانی بی نظیر برای اوربایت، کجی و شلوغی دندان‌ها می‌باشند. بیماران دارای موارد پیچیده‌تر ممکن است نیاز به بریس‌های سنتی برای رسیدن به لبخند بی‌عیب و نقص خود داشته باشند. به کلینیک ما مراجعه کنید تا ببینید آیا بریس‌های اینویزیلاین برای شما مناسب هستند یا خیر.

الاینرهای شفاف می‌توانند برداشته شوند، بنابراین نیازی به محدودیت‌های غذایی نیست


یکی از ویژگی‌های فوق العاده در مورد ارتودنسی نامرئی این است که الاینرها قابل جابجایی هستند. بیماران تشویق می‌شوند تا روزانه 20 تا 22 ساعت از ان‌ها استفاده کنند و تنها برای غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها، آن‌ها را بردارند. با این حال، خوب است که امکان برداشتن الاینر، حتی به صورت کوتاه مدت وجود دارد، در صورتی که این گزینه برای بریس‌های معمول که بر روی دندان‌ها چسبیده‌اند، وجود ندارد. امکان برداشتن الاینرها به این معنی است که هیچ محدودیتی در رژیم غذایی مانند زمانی که از بریس استفاده می‌کنید، وجود ندارد، بنابراین می‌توانید تمام خوراکی‌های تافی‌دار و آب نباتی که می‌خواهید را بخورید و تمیز کردن و نخ دندان کشیدن دندان‌هایتان را (که باید بلافاصله پس از خوردن آن تافی‌ها انجام دهید) بسیار آسان‌تر می‌کند.

بسیا کمتر قابل مشاهده هستند


cherabehtar2

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز در مورد اینویزیلاین این است که الاینرها از پلاستیک شفاف و بدون BPA ساخته شده‌اند. از آنجا که تقریبا غیر قابل مشاهده هستند، مردم با استفاده از این سیستم اغلب احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به استفاده از بریس‌های فلزی دارند. چه بیماران نوجوان و چه بزرگسال باشند، پیامدهای اجتماعی جود دارد که اغلب با استفاده از بریس‌های فلزی اتفاق می‌افتد و این امر می‌تواند باعث ناراحتی یا خجالت زدگی شود. الاینرهای اینویزیلاین تقریبا نامرئی هستند و به سختی قابل توجه قرار می‌گیرند، بنابراین مردم با اعتماد به نفس می‌توانند لبخند بزنند، حتی در حالی که در حال استفاده از الاینر هستند. این ویژگی مخصوصا برای بزرگسالانی مناسب است که نمی‌خواهند در اثر استفاده از بریس‎های فلزی و سیم‌های موجود در دهان خود، یک یا دو سال با احساس ناراحتی طی کنند. در حالی که ارتودنسی نامرئی یک جایگزین عالی برای بریس است، این سیستم دارای محدودیت‌های خاص خود می‌باشد. به عنوان مثال، اگر دندان‌های فرد بسیار شلوغ و یا کج باشد، فرآیند کشیدن دندان و قرار دادن بریس ممکن است تنها راه برای تغییر دندان‌ها به سمت صاف شدن باشد. اگر چه اینویزیلاین یک درمان فوق العاده به حساب می‌آید، برای مشکلات خفیف تا متوسط به بهترین شکل عمل می‌کند.

ارتودنسی نامرئی چه مزایایی دارد؟


مزایای الاینرهای اینویزیلاین عبارتند از:

  •  کاملا نامرئی: الاینرهای اینویزیلاین در زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید قابل مشاهده نیستند. دوستان، اعضای خانواده و همکاران ممکن است هرگز حتی متوجه نشوند، مگر اینکه به آن‌ها بگویید.
  •  استفاده راحت: الاینرها از پلاستیک مخصوصی ساخته شده‌اند که حاشیه‌های صاف و گرد دارند در نتیجه اغلب دهان و بافت‌های دیگر مانند درمان با بریس سنتی، دچار تحریک نمی‌شوند.
  •  سفارشی برای شما: الاینرهای اینویزیلاین شما متناسب با دهان شما و به صورت سفارشی تهیه می‌شوند. پزشک شما از یک تکنولوژی تصویربرداری کامپیوتری پیشرفته سه بعدی برای کپی گرفتن از تصور دقیق دهان و دندانتان استفاده می‌کند، سپس هر الاینر را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که متناسب با دهان شما باشد و در طول زمان دندان‌های شما را به موقعیت مناسب منتقل نماید.
  •  متحرک: بر خلاف بریس‌های سنتی فلزی، شما می‌توانید برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و موقعیت‌های خاص، الاینرهای خود را بردارید. هیچ نیازی به تغییر شیوه زندگی در زمان استفاده از اینویزیلاین وجود ندارد.
  •  موثر: حتی قبل از اینکه درمان شما کامل شود، متوجه تغییرات قابل توجه خواهید شد. اکثر ارتودنسی‌های نامرئی ظرف یک سال تکمیل می‌شوند، در حالی که این زمان می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد.