کاشت دندان به روش all-on-4 چه تفاوت هایی با ایمپلت متداول دارد؟

 

کاشت دندان به روش all-on-4 چه تفاوت هایی با ایمپلت متداول دارد؟

 

یک روش جدید برای کاشت ایمپلنت دندان، نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس را برطرف می‌کند. این روش این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در یک روز دهانی که خالی از دندان است را با دهانی که پر از دندان‌های کارآمد است جایگزین کنید.

در اکثر افراد، کاشت دندان بهترین راه در زمان از دست دادن دندان است. با این وجود، بسیاری از افراد استخوان کافی برای داشتن یک ایمپلنت موفق ندارند. بطور کلی ، دندانپزشک‌ها به آنها خواهند گفت، که نمی‌توانند کاشت ایمپلنت انجام دهند یا باید تحت درمان‌های قبل از ایمپلنت قرار بگیرند که دردناک و پرهزینه بوده و به زمان زیادی نیاز دارد. اکنون، افرادی که نمی‌توانند ایمپلنت‌های استاندارد دریافت کنند، قادر هستند لبخندی زیبا با ردیفی از دندان داشته باشند که این کار با روش نوظهور All-on-4 انجام می‌شود.

All-on-4 چیست؟


 All-on-4 یک روش جدید است. در روش‌های قدیمی ، اگر به نوسازی فک کامل یا فکی که دندان‌ها را از دست داده، نیاز باشد، یا اگر دندانی در شرایط مناسبی نباشد و باید کشیده شود، پزشک حدود 8-10 ایمپلنت را گذاشته و یک ردیف 10-14 دندان غیرمتحرک را روی آن قرار می‌دهد. در حدود 100 درصد مواردی که از روش All-on-4  استفاده می‌کنند، نیازی به هیچ نوع پیوند استخوان در هیچ کدام از فک‌ها نیست، و این مسئله چیزی است که در روش‌های دیگر اجتناب ناپذیر است.

در این روش بیشتر فشار بیومکانیکی جویدن در دو ایمپلنت جلو و در دو ایمپلنت عقب متمرکز می‌شود. ایمپلنت های باقی مانده مسئول 15 درصد فشار باقی مانده ناشی از جویدن هستند. این واقعیت به این منجر شد که دندانپزشک یک روش ایمپلنت منحصر بفرد را ایجاد کند که All-on-4 نامیده می‌شود. این روش جدید نیاز مشکل‌ساز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس را حذف کرده و از این رو برای هر فردی مناسب است. All-on-4 از درد غیرضروری جلوگیری کرده و درمانی کوتاه و متمرکز بوده و نتایج آن بسیار موفقیت‌آمیز است. در این روش چهار ایمپلنت منحصر بفرد در فک وارد می‌شود. قرار دادن ایمپلنت در زاویه 45 درجه بوده و یک ردیف 10-12 دندان در همان روز کاشت ایمپلنت، قرار داده می‌شود.این ردیف دندان‌ها به پشت ایمپلنت‌ها با پیچ در جای خود محکم می شود.

All-on-4 در مقابل ایمپلنت دندان قدیمی

در روش قدیمی کاشت ایمپلنت دندان، تقریباً 70 درصد از موارد به پیوند استخوان نیاز دارد (بویژه برای فک بالا). پیوند استخوان یک روش مقدماتی جراحی برای قرار دادن ایمپلنت است. به همین دلیل است که امکان قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک وجود دارد چون به اندازه کافی قوی است و تا سال‌ها دوام دارد. این کار به حداقل 10 میلیمتر طول استخوان و حداقل 4 میلیمتر عرض نیاز دارد. هر بیماری این حجم استخوانی را ندارد. اگر حجم استخوان کمتر از این مقدار باشد، دندانپزشک جراحی مقدماتی را انجام می‌دهد که در آن استخوانی را به این ناحیه که ایمپلنت در آن قرار می‌گیرد، پیوند می‌زند. این استخوان می‌تواند از منابع متعددی فراهم شود. اولین منبع استخوان هم‌جوش – استخوانی است که از نواحی دیگر دهان گرفته می‌شود- چانه، لثه  و غیره است. مزایای این استخوان این است که درصد پذیرش آن بالا است؛ اما عوارض آن این است که این ناحیه که استخوان از آن گرفته می‌شود آسیب دیده و تا مدت طولانی حساس است. و همچنین برداشت مقدار زیادی استخوان در صورتی که نیاز باشد، امکان پذیر نیست. منبع دوم استخوان از انسان دیگر یا حیوان گرفته می‌شود. مزایای این روش این است که درد و رنج ناشی از برداشت استخوان وجود ندارد چون که از بدن فرد دیگری گرفته شده است. اما عوارض آن این است که درصد پذیرش آن پایین بوده و هزینه آن بالا است. منبع سوم استفاده از استخوان مصنوعی است که در آزمایشگاه تولید می‌شود.

اهمیت بهبودی کامل دهان در روز اول نیز تنها یک مسئله زیبایی نیست. برای بیمارانی که یک یا چند دندان از دست داده‌اند،  ایمپلنت توانایی جویدن و به درستی صحبت کردن را فراهم می‌کند. پیوند استخوان یک روش جراحی تهاجمی بوده  و درصد موفقیت آن 65 تا 75 درصد است. این کار منجر به درد در ناحیه پیوند شده ، و نیاز دارد تا 6 ماه تا حدود یک سال کامل قبل از قرار دادن ایملپنت صبر کرد. گاهی اوقات پیوند استخوان از خود ایملپنت پرهزینه‌تر است. در تقریباً 100 درصد موارد، استفاده از روش  All-on-4 در هر دو فک نیازی به پیوند استخوان نیست، و این مسئله گاهی اوقات در روش‌های دیگر اجتناب‌ناپذیر است. All-on-4 تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و در پایان درمان، بیمار با بازسازی دندان دائمی و ثابت که می‌تواند بدون ترس با آنها شروع به جویدن کند، از مطب خارج می‌شود.

مزایای روش All-on-4


 مزایای روش All-on-4

  • میزان موفقیت آن نسبت به روش‌های قدیمی بالاتر است- حدود 98 درصد .
  • نیازی به پیوند استخوان نیست، که یک روش تهاجمی و پرهزینه است که منجر به درد شدیدی برای بیمار خواهد شد.
  • All-on-4 کوتاه‌ترین درمانی است که برای بهبودی دهان تنها به چند ساعت زمان نیاز دارد.
  • تمام درمان تنها در یک روز انجام می‌شود. جراحی کاشت ایمپلنت، قرار دادن دندان روی ایمپلنت و بازگشت به عملکرد کامل در یک روز اتفاق می‌افتد. روش‌های قدیمی معمولاً شامل چندین عمل است که می‌تواند بیش از یک سال به طول بیانجامد.
  • روش All-on-4 می‌تواند برای بیماران مبتلا به دیابت، پوکی استخوان یا دیگر مشکلات سلامتی که باعث ایجاد محدودیت برای انجام پیوند استخوان می‌شود، اعمال شود.
  • نتیجه کار، دندانی است که طبیعی به نظر می‌رسد و نیز احساس می‌کنید دندان واقعی شما است.
  • هزینه آن نسبتاً کم است- درمانی که از روش All-on-4 استفاده می‌کند، بطور کلی نصف هزینه درمان با روش‌های دیگر را خواهد داشت.

اهمیت بهبودی کامل دهان در یک روز تنها به مسئله زیبایی آن برنمی‌گردد. برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند، ایمپلنت توانایی جویدن و تلفظ کلمات بهبود می‌بخشد. از دست دادن دندان باعث می‌شود که بیمار نتواند بدرستی غذا خورده یا منجر به سوء تغذیه بیمار خواهد شد؛ تلفظ نامناسب کلمات باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد می‌شود. در مواردی که بیمار چند دندان را از دست داده یا به یک ردیف کامل دندان نیاز دارد، درمان شامل استفاده از روش All-on-4 تقریباً فوری انجام می‌شود، و در یک روز ایمپلنت قرار داده می‌شود- از این رو مقدار زمانی که بیمار درد را تحمل می‌کند و نمی‌تواند عملکرد مناسب داشته باشد، به حداقل می‌رسد.

آیا متقاضی مناسبی برای ایمپلنت All-on-4 هستید؟


photo_2018-05-23_14-04-17

اگر شما اکثر دندان‌ها یا تمامی آنها را از دست داده‌اید، می‌توانید متقاضی مناسبی برای دریافت کاشت دندان با روش  All-on-4 باشید. با این حال، تنها راه برای اطمینان از این مسئله، این است که یک جلسه مشاوره برای درمان دندان‌های از دست رفت داشته باشید. در جلسه مشاوره، پزشک معاینات کاملی انجام داده و گزینه‌های درمانی را برای شما توضیح خواهد داد. پس از انجام معاینه، پزشک می‌تواند تعیین کند که آیا این روش کاشت دندان برای شما مناسب است . مشاوره شما نیز یک زمان مناسب است تا نگرانی‌ها و سؤالات خود را مطرح کنید.

پس از درمان


مانند دندان ‌طبیعی ، بریج‌های ثابت یا لوازم متحرک، دندان مصنوعی All-on-4 باید در خانه و توسط دندان‌پزشک مراقبت شود. با این وجود ، ایمپلنت‌ها و دندان‌های مصنوعی بر خلاف دندان طبیعی، مستعد پوسیدگی نیستند.

باید دندان‌های مصنوعی را مسواک زده، همانطور که برای دندان‌های طبیعی اینکار را انجام می‌دهید، و از دهان‌شویه‌های بدون نسخه و پراکسی براش استفاده کنید تا دهان و لثه‌ها را تمیز و سالم نگه دارید. رسوب و جرم باید بطور منظم و روزانه برداشته شود و به شدت پیشنهاد می‌شود که دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان‌ مصنوعی و ایمپلنت‌های خود را تمیز و سالم نگه دارید.

هزینه ایمپلنت دندان All-on-4


 هزینه کاشت ایمپلنت دندان All-on-4 می‌تواند براساس  مواد مورد استفاده و اینکه چه تعداد دندان نیاز دارید، متفاوت باشد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.