2 فاکتور مهم برای کاندید ایمپلنت :سلامت لثه و کیفیت استخوان فک

 

2 فاکتور مهم برای کاندید ایمپلنت سلامت لثه و کیفیت استخوان فک

ایمپلنت های دندانی وسیله‌ای برای ترمیم دندان‌ها هستند که برای بیماران دچار از دست رفتگی یک یا چند دندان بسیار ایده‌آل‌اند. به طور خاص ایمپلنت دندان، دندانی مصنوعی است که توسط خود دندان مصنوعی یا پل دندانی نگه داشته می‌شود. دو نوع اصلی از ایمپلنتهای دندانی وجود دارد. اندوستیال و سابپروستیال. اولی رایج‌ترین نوع ایمپلنت است که توسط جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد. برعکس ایمپلنت‌های سابپروستیال ایمپلنت‌هایی هستند که به جای قرار گرفتن درون فک، روی آن قرار می‌گیرند.

هنگامی که شما در مورد گزینه‌های جایگزین دندانی با پزشک صحبت می‌کنید او به نگرانی‌ها و اهداف شما برای داشتن لبخند بهتر گوش می‌کند. شما و پزشکتان با هم تعیین خواهید کرد که آیا ایمپلنت دندانی برای شما مناسب است یا خیر. برای کسانی که خواهان داشتن ایمپلنت هستند سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. پزشک سلامت لثه‌ها و همچنین کیفیت و کمیت استخوان‌ها در فک را بررسی می‌کند. اگر بیماری دچار بیماری پیشرفته پریودنتال باشد (بیماری لثه)، پزشک ممکن است جایگزین‎های دیگری برای ایمپلنت پیشنهاد کند.

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان چیست؟

 

فضای خالی دندان باعث شرمندگی افراد و عدم اعتماد به نفس آنها می‌شود. از دست رفتن دندان باعث تغییراتی در گفتار، اشکال در غذا خوردن و تغییر ظاهر صورت می‌شود. یک روش پیشنهادی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته، قرار دادن ایمپلنت دندانی است.

ایمپلنت دندانی دارای ریشه پروتزی است که به وسیله جراحی در درون فک قرار می‌گیرد تا از تاج دندان یا پل پشتیبانی کند. با گذشت زمان استخوان به ریشه تیتانیومی متصل می‌شود و لنگر محکمی برای دندان مصنوعی ایجاد می‌کند. ایمپلنت دندانی تنها گزینه‌ی جایگزین دندان است که جایگزین ریشه دندان می‌شود. بنابراین ایمپلنت‌ها به طور موثری رفتار ریشه دندان طبیعی را تکرار می‌کنند.

روش‌های جایگزین دندانی مانند پل ها و پروتز های جزئی، از نظر نیاز به حمایت و پیرایش به دندان‌های مجاور بستگی دارند و نیاز است دندان‌های موجود سالم باشند.

مزایای ایمپلنت دندانی


مزایای ایمپلنت دندانی

ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی قابل اعتماد و راحت برای دندان‌های از دست رفته هستند و همچنین از استخوان های موجود محافظت می‌کنند. هنگامی که یک دندان کشیده می‌شود یا از بین می‌رود، دیگر ریشه دندان برای تثبیت و حمایت از استخوان وجود ندارد در نتیجه وضعیت استخوان رو به وخامت می‌رود و لثه‌ها نیز ممکن است دچار سایش شوند.

از آنجا که ریشه ایمپلنت‌های دندانی از تیتانیوم که فلزی سازگار با محیط زیست است، ساخته شده‌اند، بنابراین به استخوان می‌پیوندند و تقلیدی از ریشه‌های طبیعی دندان هستند و مانع از دست رفتن استخوان می‌شوند.

جایگزینی دندان‌های از دست رفته از تغییر دندان‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین مانع ایجاد مشکل جویدن در مراحل بعدی می‌شود. دندان‌های از دست رفته همچنین باعث ایجاد لب‌ها و گونه‌های فرورفته به داخل می‌شوند؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود فرد مسن‌تر به نظر برسد. بدون مجموعه کامل دندان‌ها جویدن غذا به صورت برابر می‌تواند مشکل باشد که منجر به مشکلات سوء هاضمه می‌شود. با جایگزینی دندان‌ها با ایمپلنت‌های دندانی می‌توان از آسیب و ناراحتی جلوگیری کرد.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟


ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

 

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

درحالی که ایمپلنت‌های دندانی یک راه حل موثر و طولانی مدت برای مراقبت از دندان هستند، اما برای هرکسی مناسب نیست. از کجا بدانید که ایمپلنت دندان برای شما گزینه مناسبی است؟ در اینجا نگاهی به برخی از مشکلات ایمپلنت های دندانی می‌اندازیم:

لثه های خوب

لثه های سالم بسیار مهم هستند زیرا ایمپلنت‌های دندانی ارتباط بسیار زیادی با لثه‌های درون دهان دارند. بنابراین بیماران دچار بیماری لثه یا بیماری پریودنتال گزینه مناسبی برای این روش نیستند.

تراکم استخوانی خوب

به همان دلیل که لثه های سالم مهم هستند، تراکم استخوانی خوب نیز بسیار مهم است، چرا که برای حمایت از ایمپلنت به تراکم استخوانی بالا نیاز داریم.

سلامت دهان و دندان

با وجود دندانهای از دست رفته یا دندان های خرابی که نیاز به درمان دارند، افرادی که برای داشتن ایمپلنت دندانی مناسب هستند لازم است سلامت دهان و دندان خوبی داشته باشند و به درستی از دندان‌های خود مراقبت کنند.

تحمل و بردباری

به غیر از عوامل مختلف بهداشت دهان و دندان که فرد کاندید دریافت ایمپلنت باید دارای آنها باشد، دیگر عامل ناملموس صبر است؛ چرا که روند درمان دهان پس از کاشت ایمپلنت گاهی اوقات تا ۶ ماه  به طول می‌انجامد در حقیقت تمام این فرآیند می‌تواند از چهار تا یک سال برای کامل شدن طول بکشد. چرا که ایمپلنت‌ها تنها می‌توانند پس از بهبود کامل محل پیوند، جایگذاری شوند. مهم ترین چیز این است که جایگذاری بعدی ایمپلنت می‌تواند تا شش ماه برای بهبودی کامل دهان قبل از گذاشتن تاج دندان، زمان ببرد. همانطور که می‌بینید صبر بسیار مهم است.

شایان ذکر است که در مواردی که در بالا ذکر شد مانند داشتن لثه‌های سالم می‌توانید توجه بیشتری به عادت‌های مراقبت از دهان خود داشته باشید تا مشکلات جزئی خود را بهبود ببخشید و خود را به کاندیدای مناسب‌تری برای دریافت ایملنت‌های دندانی تبدیل کنید.

این روش به چه کسانی پیشنهاد نمی‌شود؟

برخی افراد ممکن است کاندیدای مناسبی برای دریافت ایمپلنت نباشند این افراد عبارتند از:

 • جوانانی که استخوان های فک آن‌ها هنوز به طور کامل رشد نکرده است
 • زنان باردار
 • افراد سیگاری _ سیگار کشیدن باعث می شود که فرآیند بهبود زخم‌های دهانی دیرتر صورت بگیرد و این می‌تواند احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش دهد.
 • مصرف کنندگان الکل یا مواد مخدر که پس از کاشت ایمپلنت از دستورالعمل های پزشکی خواسته شده پیروی نمی‌کنند، مانند عدم مصرف سیگار و مواد مخدر. این افراد همچنین مراقبت کمتری از سلامت دهان و لثه های خود انجام می‌دهند.
 • افرادی که دائماً حرکت های شدید سر و گردن انجام می‌دهند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن یا مشکلات سیستمی از جمله:
 • دیابت کنترل نشده
 • بیماری های مرتبط با بافت مانند:
  • هموفیلی
  • کمبودهای سیستم ایمنی

حتی اگر یکی از این شرایط را داشته باشید ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت نباشید و این امر به میزان و شدت شرایط بستگی دارد.

افرادی که داروهای خاصی را مصرف می کنند مانند استروئیدها یا داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند.

افرادی که عادت دارند دندان‌های خود را به هم فشار دهند یا دچار عادت ساییدن دندان هستند؛ این عادت می‌تواند فشار زیادی به ایمپلنت ها وارد کند و خطر شکست کاشت را افزایش دهد.

دندان پزشک شما می‌تواند شرایط شما را برای کاشت ایمپلنت بررسی کنند و ببینند کاندیدای خوبی برای دریافت ایمپلنت هستید یا خیر.

ارزیابی شدن


ارزیابی شدن

اولین قدم این است که برای ارزیابی شدن با یک پزشک ملاقات کنید. او درمان مورد نظر خود را با سایر اعضای تیم ایمپلنت هماهنگ خواهد کرد.

ارزیابی اولیه شامل بررسی دهان و دندان شما و بررسی سوابق پزشکی و دندانپزشکی شما است. دندان‌های شما توسط اشعه ایکس تصویربرداری می‌شوند. ممکن است همچنین نیاز به انجام اسکن کامپیوتری داشته باشید. این اطلاعات برای تعیین میزان تراکم استخوان فرد شکل آن و محل اعصاب‌ها و سینوس‌ها می باشد.

در نهایت شما به همراه دندانپزشک خود گزینه های در دسترس را مورد بحث و گفتگو قرار خواهید داد در مورد روش و هزینه آن  و عوارض احتمالی آن صحبت خواهید کرد دندانپزشک با شما کار خواهد کرد تا برنامه درمانی مناسبی برای نیازها و ترجیحات خود بسازید.