تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مطالب مفید » استفاده از لیزر در درمان عفونت ایمپلنت (پری ایمپلنتایتیس)

استفاده از لیزر در درمان عفونت ایمپلنت (پری ایمپلنتایتیس)

آنچه می خوانید...

ایمپلنت روشی فوق‌العاده برای اصلاح طرح لبخند و دستیابی به لبخندی زیبا است. البته برخی بیماران در طول درمان با مشکلاتی مانند عفونت اطراف ایمپلنت (پری ایمپلنتایتیس) یعنی عارضه‌ای روبرو می‌شوند که بر بافت‌های نرم و سخت اطراف ایمپلنت اثر می‌گذارد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر ناشی از عفونت اطراف ایمپلنت، دندانپزشکان توصیه می‌کنند که درمان عفونت ایمپلنت با استفاده از لیزر (LAPIP) انجام شود.

پری ایمپلنتایتیس چیست؟


priimplant1

عفونت اطراف ایمپلنت شبیه به التهاب و عفونت لثه دندان‌های طبیعی است، اما پری ایمپلنتایتیس اطراف ایمپلنت رخ می‌دهد. این عارضه در اصل تجمع باکتری‌های دهان است که بین بافت لثه و ایمپلنت گیر افتاده‌اند و ساختار استخوانی نگهدارنده را تخریب می‌کنند. علامت اصلی این عارضه تحلیل رفتن استخوان اطراف ایمپلنت و التهاب و تحلیل لثه است. تحلیل استخوان باعث پس زدن ایمپلنت می‌شود و باکتری‌های دهان نیز بدن را در معرض خطری جدی قرار می‌دهند.

عفونت اطراف ایمپلنت، دقیقاً همانند بیماری لثه پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است یا در اثر ابتلا به بعضی بیماری‌ها بروز می‌یابد. پژوهش‌های پزشکی جدید نشان داده است که باکتری‌های دهان وارد جریان خون می‌شوند و باعث ابتلا به بیماری‌های سیستمی و حتی بیماری‌های مرگبار اندام‌های بدن می‌شوند. ارتباط بین عفونت ایمپلنت و افزایش احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان لوزالمعده در پژوهش‌های اخیر نشان داده شده است. همانند بیماری لثه معمولی، تشخیص زودهنگام عفونت ایمپلنت لازمه حفظ ایمپلنت و بازیابی سلامت کامل دهان و دندان‌ها است.

نشانه‌های عفونت ایمپلنت


اگرچه پری ایمپلنتایتیس نشانه‌های شایعی مانند خونریزی لثه و درد سنگین در محل قرارگیری ایمپلنت دارد، اما بسیاری از بیماران تا زمان پیشرفت عارضه و رسیدن به نقطه‌ای که چاره‌ای جز خارج کردن ایمپلنت باقی نمی‌ماند، با هیچ گونه علائمی مواجه نمی‌شوند. با این توصیف مراجعه منظم به دندانپزشک برای تشخیص به موقع عفونت ایمپلنت ضروری است.

Lapip  چیست؟


priimplant2

دندانپزشک با استفاده از لیزر می‌تواند عفونت‌ اطراف ایمپلنت را تقریباً به همان روش بیماری لثه دندان‌های طبیعی درمان کند. درمان بیماری لثه با لیزر در اصل برای دندان‌های طبیعی و با هدف از بین بردن باکتری‌ها و تحریک رشد استخوان با درد و التهاب بسیار کمتر از جراحی لثه ابداع شد. لیزر مزایای درمانی متعددی دارد و نتایج موفقیت‌آمیزی را در درمان عفونت ایمپلنت ارائه می‌دهد. Lapip (مخفف درمان پری ایمپلنتایتیس با لیزر) درمانی پیشرفته با لیزر است که احتمال پس زدن ایمپلنت را از بین می‌برد.

به روش LAPIP می‌توان بافت بیمار اطراف ایمپلنت را برداشت، بدون آن که آسیبی جدی به بافت سالم وارد کرد. این نوع لیزردرمانی ملایم است، التهاب و ناراحتی را کاهش می‌دهد و باعث رشد استخوان جدید می‌شود تا به این ترتیب جایگاه ایمپلنت محکم شود. مطالعات نشان داده است که در 95 % از موارد پس زدن ایمپلنت که با LAPIP  درمان شده است، ایمپلنت به استخوان جوش خورده است و پس از رشد 8 ـ 3 بند استخوانی کاملاً محکم شده است.

مزایا


چون هیچ برشی ایجاد نمی‌شود یا لایه‌ای (فلپی) جدا نمی‌شود، انسجام بافت حفظ می‌شود. بنابراین هیچ منعی برای انجام درمان‌های دیگر در آینده وجود ندارد. مزایای درمان عفونت ایمپلنت با لیزر عبارت است از:

 • عدم نیاز به برش
 • عدم نیاز به بخیه
 • عدم نیاز به پیوند استخوان و موادی مانند پودر استخوان
 • حفظ ایمپلنت و خارج نکردن آن
 • ضرورت نداشتن قطع مصرف دارو یا تغییر رژیم دارویی
 • عدم نیاز به ویزیت‌های مکرر (لیزردرمانی در یک جلسه انجام می‌شود.)
 • هزینه پایین‌تر از خارج کردن ایمپلنت + پیوند استخوان + ایمپلنت جدید + اباتمنت جدید + روکش
 • تسکین التهاب دردناک
 • محکم‌تر کردن ایمپلنت
 • نتایج ماندگارتر
 • دوران بهبود کوتاه‌تر

متقاضی درمان


LAPIP درمانی غیرتهاجمی است که با هدف حفظ ایمپلنت انجام می‌شود. چون دندانپزشک از لیزر برای درمان اطراف ایمپلنت استفاده می‌کند، عمل شامل هیچ برش و بخیه‌ای نمی‌شود؛ بنابراین اکثر بیماران می‌توانند تحت درمان با لیزر قرار بگیرند. ضمناً ضرورتی ندارد که بیمار داروهای مصرفی خود را تغییر دهد یا مصرف بعضی داروها را متوقف کند.

مراحل درمان عفونت ایمپلنت با لیزر


priimplant3

درمان عفونت ایمپلنت با لیزر در مراحل زیر انجام می‌شود:

 • ابتدا دندانپزشک ناحیه اطراف ایمپلنت را بی‌حس می‌کند.
 • سپس ناحیه عفونی را به دقت اندازه‌گیری می‌کند.
 • دندانپزشک ایمپلنت را با لیزر periolase ضدعفونی و تمیز می‌کند.
 • در مرحله بعد دندانپزشک تنظیمات لیزر را تغییر می‌دهد و با استفاده از لیزر لخته‌ای را اطراف ایمپلنت ایجاد می‌کند.
 • سپس دندانپزشک بایت را چک می‌کند تا مطمئن شود که هیچ فشاری روی محل درمان وجود ندارد و فشار مانع التیام یافتن استخوان نخواهد شد.

از بیمار خواسته می‌شود که در صورت مواجهه با خونریزی و ورم درازمدت یا احساس درد در ناحیه ایمپلنت هنگام جویدن به دندانپزشک مراجعه کند.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس