تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مطالب مفید » هر آنچه که باید در مورد ونیر کامپوزیت بدانید

هر آنچه که باید در مورد ونیر کامپوزیت بدانید

آنچه می خوانید...

ونیر کامپوزیت یا ونیر فوری، کامپونیرز، ونیر رزین یا کامپوزیت باندینگ روشی با حداقل تهاجم برای اصلاح طرح لبخند است. اگر دندان آسیب دیده با لب‌پر شده باشد، رزین کامپوزیتی مستقیماً روی دندان زده و تراش داده می‌شود تا لبخندی زیبا به دست آید. ونیر کامپوزیت جایگزینی محافظه‌کارانه برای ونیر پرسلین است و از رزین نیمه شفافی تهیه می‌شود که دندانپزشک آن را به دقت شکل می‌دهد و با تابش اشعه سفت می‌کند تا ترمیم در یک جلسه آماده شود. کامپوزیت پرکابردتر از پرسلن است، ماندگاری 7 ـ 5 ساله دارد و بسیار ارزان‌تر از لامینت است. همچنین کامپوزیت ونیر تعداد زیادی از مشکلات مربوط به زیبایی لبخند را اصلاح می‌کند تا لبخندی جذاب و هالیوودی خلق شود.

ونیر کامپوزیت چیست؟


رزین کامپوزیت دندان ماده مخصوصی است که برای استفاده در دندانپزشکی ابداع شد. کامپوزیت خمیری است که دندانپزشک آن را روی دندان می‌زند و مانند خمیر سفالگری به آن شکل می‌دهد. پس از آن که شکل دلخواه به دست آمد، دندانپزشک ونیر را با تابش اشعه سفت می‌کند و در انتها پولیش می‌زند. مواد کامپوزیت بسیار پیشرفته است و تحقیق درباره آنها همچنان ادامه دارد تا نتیجه‌ای بهتر، نیمه شفاف و با دوام بیشتر به دست آید. کامپوزیت درمانی ایمن و موثر است که میلیون‌ها بار برای اصلاح طرح لبخند بیماران در سراسر جهان به کار برده شده است.

ونیر رزین کامپوزیت


ونیر کامپوزیت دندان با قرار دادن رزین کامپوزیت روی دندان، سفت و خشک کردن آن و پولیش زدن آن به دست می‌آید تا به این ترتیب سطح جدید دندان بی‌عیب و نقص دیده شود. این سطح جدید عیب‌هایی مانند ساییدگی، آسیب دیدگی و زردی دندان را می‌پوشاند.

مزایا


ونیر کامپوزیت دندان برای اصلاح نقص‌های ساختاری و زیبایی گوناگونی به کار برده می‌شود و دارای کاربردهای زیر است:

  •  تقویت سطوح ساییده شده
  •  بهبود شکل دندان
  •  بستن فاصله بین دندانی
  •  پر کردن سوراخ‌های کوچک ناشی از پوسیدگی دندان
  •  پوشاندن ناحیه لب‌پر شده و ترک خورده دندان

مراحل ونیر کامپوزیت


kampozit2

درمان باندینگ رزین بسیار آسان است. ابتدا دندانپزشک زیبایی وضعیت دهان و دندان‌ها را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کند و مطمئن می‌شود که دندان و لثه‌ها سالم است و منعی برای انجام ونیر کامپوزیت دندان وجود ندارد. حتی می‌توان درمان ونیر را در همان جلسه مشاوره شروع کرد. همچنین دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که خواسته‌های خود را شرح دهد. سپس بیمار روی صندلی دندانپزشکی دراز می‌کشد و دندانپزشک زیبایی درمان را شروع می‌کند. نیازی به بی‌حسی نیست و دندان‌ها صرفاً جرم‌گیری و برای قرار دادن کامپوزیت آماده می‌شود. ونیر کامپوزیت دندان نیازی به تراش دادن یا فرز کردن ندارد و کامپوزیت مستقیماً روی دندان قرار داده می‌شود. دندانپزشک رزین کامپوزیت را شکل می‌دهد تا طبیعی به نظر برسد، سپس آن را پولیش می‌دهد تا زیبا و درخشان شود. دندانپزشک هرگونه نقص یا بدشکلی جزیی را اصلاح می‌کند تا بیمار با خاطری آسوده لبخند بزند. کل درمان بیش از یکی دو ساعت طول نمی‌کشد و بیماران همواره از نتیجه راضی هستند.

مقایسه ونیر کامپوزیت و ونیر سرامیکی


در ادامه تفاوت‌های بین ونیر سرامیکی و ونیر کامپوزیتی دندان را بررسی می‌کنیم.

جلسات درمان ونیر

احتمالاً بارزترین تفاوت بین ونیر کامپوزیت و لامینت این است که کامپوزیت در یک جلسه به اتمام می‌رسد. کامل شدن ترمیم با کامپوزیت ونیر دندان از یک ساعت تا چند ساعت زمان می‌برد و نتیجه بلافاصله پس از اتمام درمان قابل مشاهده است. حال آن که ونیر سرامیکی چند مرحله دارد و برای انجام آن باید چند جلسه به دندانپزشکی مراجعه کرد.

هزینه

هزینه کامپوزیت ونیر دندان بسیار کمتر از لامینت است. لابراتوار، مواد و روند درمان لمینیت پرهزینه است و به همین دلیل ونیر سرامیکی معمولاً گران‌تر از ونیر رزین است. به بیان ساده مراحل این دو روش ترمیم از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند، اما بسیاری از بیماران و حتی برخی دندانپزشکان نمی‌توانند ونیر کامپوزیت را از ونیر سرامیکی تشخیص دهند.

روند درمان و آماده‌سازی

kampozit3

قبل از چسباندن ونیر سرامیکی باید دندان آماده شود. دندانپزشک دندان را به شکل خاصی تراش می‌دهد تا ونیر لامینت به خوبی روی آن قرار بگیرد. لامینت روی دندان چسبانده و ثابت می‌شود. به محض تماس پیدا کردن دریل دندانپزشکی با دندان، احتمال آسیب دیدن یا مردن دندان افزایش می‌یابد. احتمال نیاز به عصب‌کشی دندان پس از فرز کردن دندان به شدت افزایش می‌یابد و برخی بیماران برای جبران آسیب ناشی از تراش دادن دندان، در دراز مدت به ایمپلنت نیاز پیدا می‌کنند. دندان عضو زنده بدن است و اگر دریل دندانپزشکی به آن آسیب بزند، احتمال مشکل‌ساز آن شدن سر به آسمان می‌گذارد. این خطر یکی از عوارض اصلی ونیر سرامیکی است. حال آن که دندان در کامپوزیت باندینگ تراش داده نمی‌شود. بی‌حسی برای ونیر کامپوزیت ضرورتی ندارد و صرفاً رزین کامپوزیتی روی دندان شکل داده می‌شود.

ساخت و دوام

تمایز بین ونیر کامپوزیتی دندان و ونیری که در آزمایشگاه تهیه می‌شود، به سازنده آن مربوط می‌شود. دندانپزشک برای تهیه لمینت با متخصص لابراتوار یا سرامیست همکاری می‌کند و متخصص است که لامینت را تهیه می‌کند و آن را در یک بسته‌بندی زیبا به کلینیک دندانپزشکی ارسال می‌کند تا دندانپزشک آن را روی دندان‌ها بچسباند. اما ونیر کامپوزیتی دندان توسط دندانپزشک آماده می‌شود و موفقیت درمان به مهارت و دقت دندانپزشکی بستگی دارد که در زمینه درمان با رزین کامپوزیت تجربه دارد و رمز و راز درمان را به خوبی می‌داند. همچنین دندانپزشک باید از ذوق هنری بالایی برخوردار باشد تا نتیجه‌ای طبیعی و زیبا خلق کند. گذشته از هر چیز ونیر کامپوزیت مجسمه‌ای ظریف از دندان است.

ونیر کامپوزیت برای چه افرادی مناسب است؟


ونیر کامپوزیت برای اکثر بیماران مناسب است. البته اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد، ونیر کامپوزیت توصیه نمی‌شود. با این حال مشکلات گوناگون بسیاری از بیماران به این روش اصلاح می‌شود. بیماران کم‌ سن و سال با دندان‌های طبیعی سالم متقاضیان مناسب ونیر کامپوزیت محسوب می‌شوند.

ایمنی ونیر کامپوزیت


مواد شیمیایی موجود در رزین کامپوزیت خنثی است و خطری ندارد. میلیون‌ها بیمار در سراسر جهان این درمان ایمن و موفق را تجربه کرده‌اند، پرونده و نظرات بیماران گواه ایمنی کامل درمان است.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس