ارتودنسی پشت دندانی (زبانی) چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

 

امروزه بیماران در طول درمان ارتودنسی، نگران ظاهر خود هستند. کلمه" لینگوال " به معنی زبان است. بریس­های دهانی که تحت عنوان بریس مخفی نیز شناخته می­شوند به قسمت داخلی سطح دندان متصل می­شوند که با زبان برخورد دارند. این بریس­ها از بیرون قابل مشاهده نیستند.

بریس زبانی چیست؟


eee

بریس زبانی که تحت عنوان بریس پشت زبانی نیز شناخته می­شوند، به طور صد در صد نامرئی هستند. این بریس بر خلاف بریس نامرئی که قرار دادن آنها روی دندان بسیار وقت گیر است و باید موقع غذا خوردن آنها را از دهان خارج کرد، جز بریس­های ثابت محسوب می­شوند. هر بریس پشت دندان قرار می­گیرد، این نوع بریس  یک گزینه مناسب برای حفظ زیبایی دهان و دندان حین درمان است که برای همه سنین مناسب است. این بریس با کمترین دردسر به مرتب شدن دندان­ها کمک می­کند و عملا قابل مشاهده نیستند. این بریس برای افرادی که زندگی پرمشعله­ای دارند بسیار مناسب است.

آیا انواع مختلفی از بریس­های زبانی وجود دارد؟


انواع مختلفی از بریس­های زبانی وجود دارند مانند بریس اینکاگنیتو، این بریس­ها براساس سفارش مشتری ساخته می­شوند و سیم و براکت­های آن به بهبود کارامدی و راحتی آن کمک می­کنند. بیمار می­تواند بریس­های زبانی مانند لایت اینکاگنیتو را انتخاب کند که برای تقویت و مرتب کردن 6 یا 8 دندان جلو طراحی شده اند.

بریس­های دندانی چگونه به مرتب کردن دندان کمک می­کنند؟


بریس­های زبانی شبیه بریس­های فلزی قدیمی هستند. ( بریس­هایی که روی سطح دندان قرار می­گیرند ) و ترکیبی از سیم و براکت اجزای این بریس­ها را تشکیل می­دهند این براکت­ها به گونه­ای طراحی شده­اند که هر براکت روی سطح داخلی دندان قرار می­گیرد. تفاوت اصلی بریس­های فلزی قدیمی و بریس­های زبانی این است که بریس­های بر اساس سفارش مشتری و طبق وضعیت دهان و دندان او طراحی می­شوند. در این روش از دهان و دندان بیمار یک اسکن سه بعدی تهیه میشود تا پزشک بتواند نمایی کلی از وضعیت دهان و دهان را در اختیار داشته باشد و بتواند قالب دندان را تهیه کند. سپس نمونه دیجیتالی تهیه شده به همراه دستور پزشک به لابراتوار فرستاده می­شود. در لابراتوار، براکت­ها تهیه می­شوند و براساس وضعیت دهان و دستور پزشک، مجموعه سیم­ها خم می­شوند. سپس براکت و سیم به متخصص ارتودنسی ارجاع داده می­شود تا بریس دهانی را روی دندان غصب کند.

مزایای استفاده از بریس­ دندانی


rr

  • خاطر نشان می­کنیم که بریس­های دهانی بسیار کوچک هستند ولی نمی­توان آنها را نامرئی نامید جون عملا این امر میسر نیست، اما بی­شک بهترین نوع از بریس­های موجود در بازار هستند. از آنجایی که این بریس پشت دندان­ها قرار می­گیرد هیچ گونه سیم فلزی یا براکت دیده نمی­شود و معمولا دوستان و همکاران بیمار متوجه نمی­شوند که او از بریس استفاده می­کند.
  • چون بریس­های دندانی، ثابت هستند، در طول درمان در محل خود باقی می­مانند. این امر بدین معناست که به مرتب شدن دندان­ها کمک می­کنند و بیمار هیچ گونه نگرانی در خصوص استفاده بلند مدت از آنها ندارد. قرار گرفتن آنها پشت دندان باعث شده که افتادن، گم شدن، و حتی شل شدن آنها غیر ممکن باشد. بیمارانی که از این نوع بریس استفاده می­کنند نیازی به خارج کردن آن برای خوردن یا نوشیدن ندارند، این در حالی است که باید موقع غذاخوردن بریس متحرک را از دهان خارج کرد. به همین دلیل بریس دندانی محبوبیت بیشتری در میان بیماران دارد.
  • بریس­های دندانی ( مانند بریس اینکاگنیتو ) براساس سفارش مشتری ساخته می­شوند و کاملا با دندان­های او مطابقت دارند. این بریس­ها امکان کنترل دقیق دندان و حصول نتایج عالی را فراهم می­کنند. بریس دندانی میتواند مشکلات زیادی مانند شلوغی شدید دندان­ها، فاصله زیاد بین دندان­ها، قرار گرفتن نامناسب دندان­ها روی یکدیگر را درمان کند. به همین دلیل بریس­های دندانی گزینه مناسبی برای مشکلات دهان و دندان محسوب می­شوند. برخی از انواع بریس­ها مانند اینکاگنیتو و اس تی بی سوشال 6 فقط با هدف مرتب کردن دندان­های جلو طراحی شده­اند.
  • گاهی اوقات در هنگام استفاده از بریس، خوردن و نوشیدن مواد غذایی نامناسب باعث می­شود که دندان­ها لکه بگیرند. این امر زمانی مساله ساز می­شود که بریس از دهان خارج شود، در این هنگام لکه­های سفید و کوچک زیر براکت­ها نمایان می­شود. به علاوه، تغییر رنگ دندان می­تواند به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان بروز کند و منجر به لکه­های سفید روی دندان شود. اگر این لکه­ها هنگام استفاده از بریس دهانی مخفی شده باشند، سایر لکه­ها نیز به راحتی پشت دهان پنهان می­شوند.

معایب بریس­های دندانی


rrrr

  • بریس­های دندانی معمولا گران تر از بریس­های شفاف هستند. زیرا هزینه خود بریس بالاتر است، در صورتی که براکت­ها از طلا یا براساس سفارش مشتری ساخته شوند این هزینه بالاتر خواهد بود که این مساله در خصوص بریس اینکاگنیتو صادق است. متخصصین ارتودنسی دندانی باید در این زمینه آموزش­های ویژه­ای ببینند، و از آنجایی که این بریس­ها در مقایسه با بریس­های فلزی به راحتی در دسترس قرار ندارند ممکن است فرایند طراحی و ساخت آنها طولانی باشد.
  • اگرچه به نظر عده­ای از بیماران، ثابت بودن بریس یک مزیت محسوب می­شود به عقیده عده­ای دیگر مزیت نیست. از آنجایی که می­توان هنگام غذا خوردن اقدام به خارج کردن بریس­های متحرک کرد، این امر بدین معنا است که بیمار می­تواند در طول درمان ارتودنسی هر چیزی را خورد. اما بیمارانی که از بریس دندانی استفاده می­کنند، باید از خوردن غذاهای سفت و محکم که نیاز به جویدن زیاد دارند و هر ماده­ای که باعث شل شدن براکت­ها می­شود خودداری کنند. در صورتی که براکت شل یا از دندان جدا شود، متخصص ارتودنسی یک براکت دیگر را جایگزین آن می­کند که این مساله باعث طولانی شدن درمان می­شود.
  • پشت دندان فضای حفره مانند وجود ندارد، بنابراین قرار دادن بریس روی دندان، صرف نظر از طراحی بی نظیر آن، امکان مشاهده آن وجود دارد. در هفته درمان بیمار درد و ناراحتی و التهاب زبان را به علت برخورد با براکت تجربه خواهد کرد که باید هر روز بهتر شود. متخصص ارتودنسی به بیمار داروی می­دهد که به بهبود این وضعیت کمک می­کند و بیمار می­تواند آن را روی قسمت­های مختلف بریس قرار دهد که زبان را دچار التهاب میکنند.
  • ممکن است پس از قرار دادن بریس روی دندان بیمار نوک زبانی صحبت کند که این وضعیت باید فقط چند روز طول بکشد. متخصص ارتودنسی نکاتی را بیمار آموزش می­دهد که به رفع این مشکل کمک می­کند. بنابراین هرچه بیمار بیشتر صحبت کند، مشکل او سریع تر برطرف خواهد شد.

چگونه از بریس دندانی مراقبت کنیم؟


برای موفقیت درمان با بریس دندانی باید بیمار در حفظ بهداشت دهان و دندان خود بکوشد و از بریس­های خود مراقبت نماید. در بخش زیر چند نکته را در خصوص مراقبت از بریس دندانی بیان می­کنیم که رعایت آنها به موفقیت بودن درمان کمک می­کند:

  • بیمار باید از مصرف مواد غذایی که به دندان آسیب میرسانند خودداری کند – بیمارانی که از بریس استفاده می­کنند باید از مصرف برخی مواد غذایی خاص اجتناب کنند، زیرا این مواد غذایی باعث آسیب رساندن به ارتودنسی او می­شوند. مواد غذایی سفت ( زیرا می­توانند باعث شکسته شدن سیم و براکت­های بریس شوند ) و مواد غذایی چسبناک ( زیرا لابلای بریس گیر می­کنند و سیم و براکت را شل می­کند یا به طور کامل از دندان جدا می­کنند ) از جمله خوراکی­هایی هستند که بیمار باید از مصرف آنها اجتناب کند.
  • بیمار باید به طور مرتب به متخصص ارتودنسی و دندان پزشک خود مراجعه کند – بیمار باید در طول درمان ارتودنسی به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا اطمینان حاصل کند که پیشرفت دندان­ها طبق برنامه پیش می­رود. مراجعه منظم به دندان پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا دندان پزشک می­تواند دندان­های شما را به طور حرفه­ای تمیز کند، از سلامت دندان­ها اطمینان حاصل کند، و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی که در فرایند درمان ارتودنسی اختلال ایجاد نکند به رفع آن بپردازد.

آیا ارتودنسی پشت دندانی برای بزرگسالان مناسب است؟


ttt

همه بیماران می­توانند به جای استفاده از بریس دندان­های جلو از بریس­های مخفی استفاده کنند. بریس دندانی یک گزینه درمانی مطلوب است که برای اصلاح فاصه دندان­ها، بیرون زدگی دندان­های جلو و سایر نیازهای ارتودنسی بزرگسالان مورد استفاده قرار می­گیرد. این نوع بریس یک گزینه عالی برای بزرگسالانی است که به علت مشخص بودن بریس­های فلزی، تمایلی به استفاده از آنها ندارند.

آیا ارتودنسی مخفی بر محبت کردن تاثیر می­گذارد؟


ممکن است در مراحل اولیه درمان، برخی از بیماران تغییراتی را نحوه صحبت کردن خود احساس کنند که معمولا پس از چند روز به سرعت بهبود می­یابد. هنگامی که وسیله­ای بین دندان و زبان قرار بگیرد، بریس یا مرتب کننده­های پلاستیک روشن، باید زمان لازم برای رفع مشکل تکلم طی شود. پس از چند روز زبان به بریس عادت می­کند و بیمار می­تواند عادی حرف بزند.

چگونه می­توان با ارتودنسی مخفی بهداشت دهان را رعایت کرد؟


استفاده از بریس­های فلزی یا دندانی مستلزم تلاش و صرف زمان برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان است. استفاده از مسواک برقی و دستگاه مخصوص کشیدن نخ دندان میتواند کمک بزرگی به حفظ بهداشت دهان و دندان نماید. مسواک­هایی طراحی شده است که مخصوص قسمتهای داخلی دندان هستند و نخ دندان­هایی که برای این گروه از بیماران در بازار عرضه شده­اند.

آیا استفاده از بریس دندانی دشوار است؟


در ابتدا، بریس­های موجود در بازار باعث ایجاد درد و ناراحتی می­شوند. بریس­های دندانی با زبان اصطکاک دارند و منجر به درد و ناراحتی می­شود که به سرعت از بین می­رود – متخصص ارتودنسی به بیمار دارویی می­دهد که با قرار دادن آن روی نقاط حساس از میزان التهاب آنها کاسته می­شود. برخی از بیماران ادعا می­کنند که هر بار بریس تنظیم می­شود، دندان­های آنها کمی درد می­کند، که این مساله فقط به بریس­های دندانی محدود نیست و معمولا یک یا دو روز بعد بهبود می­یابد.

چه نوع بریس­هایی می­توانند جایگزین بریس دندانی شوند؟


مرتب کننده شفاف اینویزیلاین و بریس­های ثابت شفاف جایگزین مناسبی برای بریس دندانی هستند.