تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » روش درمان » روش سفید کردن دندان » رفع فاصله بین دندان ها با روش های دندانپزشکی زیبایی

رفع فاصله بین دندان ها با روش های دندانپزشکی زیبایی

آنچه می خوانید...

رعایت عادات صحیح بهداشت دهان و دندان در خانه دارای مزایای متعددی می‌باشند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بطور منظم می‌توان بهداشت دهان و دندان را حفظ کرد و از برخی مشکلات زیبایی مانند لک شدن یا تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کرد. با این حال حتی با وجود رعایت دقیق و منظم بهداشت از برخی مشکلات نمی‌توان جلوگیری کرد. وجود فاصله بین دندان‌ها یکی از این شرایط است. خوشبختانه درمان‌های زیبایی دندان می‌توانند با برطرف کردن نقص‌هایی چون فاصله بین دندان‌ها که در خانه قابل درمان نیست، زیبایی لبخند را بازگردانند. چندین درمان برای رفع فاصله بین دندان ها وجود دارند که می‌توانند به بیماران برای بهبود ظاهر لبخند خود و داشتن دندان‌هایی صاف و یکنواخت کمک کنند.

وقتی از دندانپزشکی زیبایی جهت بهبود ظاهر کلی لبخند بحث می‌شود، رو‌ش‌های بسیاری برای رفع فاصله بین دندان‌ها ارائه می‌شوند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر صالحیان برخی از بهترین درمان‌های ممکن از جمله ونیرهای لمینت را جهت برطرف کردن فاصله بین دندان‌ها ارائه می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر درباره گزینه‌های درمانی موجود جهت رفع فاصله بین دندان‌ها می‌توانید از طریق شماره‌های 0212262155302122639243 تماس بگیرید. ما به شما برای دستیابی به لبخندی سالم و زیبا کمک می‌کنیم.

دلیل ایجاد فاصله بین دندان‌ها


چندین دلیل برای ایجاد فاصله بین دندان‌های افراد مختلف وجود دارد که می‌توانند شامل موارد زیر باشند.

عدم وجود دندان

در برخی افراد تمام دندان‌های دائمی آنها بیرون نمی‌آیند. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها پیش از تولد در حال شکل‌گیری هستند. در برخی موارد، می‌توان تا زمانی که دندان‌های شیری سالم باشند آنها را نگه داشت اما ممکن است کوچک‌تر باشند و در نتیجه در بین آنها فاصله ایجاد شود.

کوچک بودن دندان‌ها

اگر فک فضای بیشتری داشته باشد ممکن است دندان‌ها به اندازه کافی برای پر کردن آن بزرگ نباشند. در نتیجه دندان‌ها در طول فک گسترش پیدا کرده و موجب بروز فواصل بین آنها می‌شوند.

فرنوم لبی بزرگ

فرنوم یک فلپ کوچک است که لب بالا را به لثه‌ها متصل می‌کند. اگر این فرنوم بین دو دندان جلویی رشد کند ممکن است بین دندان‌ها فاصله ایجاد کند.

عادات دندانی

کودکانی که پس از ۴ سالگی از پستانک استفاده می‌کنند یا انگشتان خود را می‌مکند ممکن است در بین دندان‌هایشان فاصله ایجاد شود.

فشار زبان

اگر هنگام بلعیدن، زبان بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کند، این امر می‌تواند در طول زمان فواصلی را در بین دندان‌های جلویی بوجود بیاورد.

مشکلات مربوط به فاصله بین دندان‌ها


اگر در بین دندان‌هایتان فاصله وجود داشته باشد می‌تواند بسیار آشکار باشد و بلافاصله توجه دیگران را به خود جلب کند. گاهی اوقات این مشکل می‌تواند موجب کاهش اعتماد بنفس شود بویژه زمانی که این فاصله بین دندان‌ها جلویی موجود باشد. صرفنظر از دلایل زیبایی،‌ وجود یک یا چند مورد فاصله بین دندان‌ها ممکن است به معنی یک مشکل در ارتباط با ردیف بودن دندان‌ها باشد. این امر می‌تواند اغلب منجر به دندان‌درد در هنگام جویدن غذا شود.

علاوه بر این، این فواصل می‌توانند احتمال دندان قروچه را افزایش دهند. دندان قروچه زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های بالایی و پایینی در هنگام خواب روی هم فشرده شده و جابه‌جا می‌گردند و قادر به قرار گرفتن در یک وضعیت استراحت نخواهند بود.

گزینه‌های درمانی


ونیرهای پرسلین

fasele1

زمانی که فاصله قابل ملاحظه اما نه چندان ناخوشایند باشد، روش مناسب استفاده از ونیر پرسلین یا لمینت دندان است. لمینت‌ها پوسته‌های نازک و به رنگ دندانی هستند که در بخش جلویی دندان کار گذاشته می‌شوند. لمینت پس از انجام می‌تواند تا حدودی ساختار یک دندان طبیعی را ایجاد کند و برخی از نقص‌های زیبایی را بپوشاند. ونیرهای پرسلین علاوه بر رفع فواصل بین دندان‌ها برای درمان لکه‌ها، ترک‌ها، شکستگی‌ها و عدم تقارن‌های موجود در دندان‌ها نیز قابل استفاده می‌باشند. لمینت نسبت به باندینگ دندان هزینه بیشتری دارد و مستلزم ایجاد تغییرات جزئی در دندان‌های طبیعی است. با این حال مزایای درمان لمینت نتایج طولانی‌مدت و دگرگون کردن لبخند می‌باشد.

درمان لمینت معمولاً در دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول قالب دندان‌ها گرفته می‌شود، مقدار کمی از مینای دندان برداشته می‌شود تا دندان‌ها را برای اجرای لمینت آماده کنند، و طرح لمینت‌ها نیز تهیه می‌شود. ونیرهای پرسیلین بر اساس شکل، طول و رنگ بطور سفارشی ساخته می‌شوند تا مطابق با رنگ طبیعی دندان‌های بیمار باشند. پس از آن، در جلسه دوم لمینت‌ها به روی دندان‌ها متصل می‌شوند.

باندینگ دندان

fasele2

باندینگ دندان درمانی است که اغلب برای بیمارانی ارائه می‌شود که دارای فواصل بزرگ غیر طبیعی در بین دندان‌های خود هستند. این درمان برای این افراد بسیار مناسب است زیرا روشی ساده، موثر و مقرون به صرفه است. این درمان زیبایی معمولاً در کمتر از یک ساعت بطول می‌انجامد و نتایج فوری به همراه خواهد داشت. این روش شامل استفاده از رزین همرنگ دندان مستقیماً بر روی دندن‌ها می‌باشد. در اصل بهترین دندانپزشک زیبایی دندان‌ها را رنگ کرده و لایه‌هایی به سمت بیرون ایجاد می‌کند تا اندازه فاصله کاهش پیدا کند. باندینگ دندان همچنین برای پوسیدگی جزئی دندان، لک شدن دندان و شکستگی یا ترک‌های کوچک دندان نیز مناسب است.

تنها عیب درمان باندینگ دندان این است که نتایج آن برای همیشه ماندگار نمی‌باشد. بیماران باید با این درک تحت درمان قرار گیرند که نیاز به تکرار درمان خواهد بود. هر چند با مراقبت مناسب ممکن است نتایج تا حداقل ۵ سال دوام داشته باشند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان یک انتخاب عالی در شرایطی است که یک یا چند دندان افتاده باشد. این ایمپلنت‌ها در فضایی که دندان افتاده است جای می‌گیرند. ایمپلنت دندانی شبیه به دندان‌های طبیعی بوده و علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، راه حلی دائمی و راحت ارائه می‌کند.

ارتودنسی

برای فواصل بزرگ بین دندان‌ها که علاوه بر نقص‌های زیبایی منجر به مشکلات بهداشتی شده‌اند، بهترین گزینه درمان ارتودنسی است. درمان‌های ارتودنسی از جمله بریس و ارتودنسی نامرئی موقعیت دندان‌ها را تغییر داده و به مرور موجب اصلاح و کاهش اندازه‌ی فواصل میان دندان‌ها می‌گردند. ارتودنسی دندانهای فاصله دار همچنین این امکان را برای دندان‌های بالا و پایین فراهم می‌کند تا در موقعیت استراحت مناسب قرار گیرند و احتمال دندان قروچه کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از روش‌های رفع فاصله بین دندان‌ها فرنکتومی می‌باشد.

بهترین گزینه درمان

نیازهای هر بیمار متفاوت است به همین دلیل بهترین گزینه برای شما باید در طول جلسه مشاوره تعیین شود. هر چند بطور کلی فواصل قابل ملاحظه بین دندان‌ها در حالت مطلوب از طریق درمان ارتودنسی برطرف خواهند شد، در حالی که فواصل کوچک‌تر با استفاده از باندینگ و لمینت دندانی قابل رفع می‌باشند.

در حین مشاوره دندانپزشک تمام گزینه‌های موجود و هزینه را برای مشکل دندان‌های شما مورد بحث قرار داده و به شما کمک می‌کند تا انتخابی هوشمندانه را با توجه به وضعیت خود داشته باشید.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس