تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » ارتودنسی » انواع ارتودنسی ثابت و متحرک (ارتودنسی فلزی، پشت دندانی و نامرئی)
انواع ارتودنسی ثابت و متحرک (ارتودنسی فلزی، پشت دندانی و نامرئی)

انواع ارتودنسی ثابت و متحرک (ارتودنسی فلزی، پشت دندانی و نامرئی)

آنچه می خوانید...

دندان‌­های بهم ریخته و نامرتب، علاوه بر داشتن شکل ظاهری نامناسب، عملکرد سایر دندان­‌های شما را نیز تحت ثاثیر قرار می‌­دهد. ارتودنسی یکی از مناسب­‌ترین شیوه­­ای است که امروزه متخصصان ارتودنسی از آن برای رفع ناهنجاری­‌های فک و صورت، بهبود شکل ظاهری،حرکت داندن دندان­‌ها و برطرف کردن ناهماهنگی فک بالا و پایین مورد استفاده قرار می­گیرد. انواع مختلفی از براکت­‌های ارتودنسی وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایطی از جمله سن، میزان ناهنجاری فک و دندانی و شرایط  فیزیولوژیکی بیمار بکار برده می‌­شود. در این مقاله انواع، مزایا و مراقبت‌­ها و مدت زمان گذاشتن سیم‌­های ارتودنسی بطور کامل برایتان توضیح داده شده است.

تصمیم‌گیری درباره بهترین درمان ارتودنسی چیزی نیست که شما به تنهایی آن را انجام بدهید. ارتودنتیست‌ها متخصصان آموزش‌دیده دندانپزشکی هستند. تخصص آن‌ها در تشخیص و درمان بی‌نظمی‌های دندان و صورت برای کمک به صحیح تراز دندان‌ها، فک از جمله صاف کردن دندان‌ها است. این متخصصین با یک جلسه مشاوره می‌توانند شما را راهنمایی کنند که کدام گزینه‌های درمانی برای شما و سبک زندگی شما مناسب است.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحیان، متخصص ارتودنسی، ارزیابی لبخند شما در یک مشاوره رایگان انجام می‌شود و می‌توانند تمام اطلاعات مرتبط با درمان ارتودنسی شما از قبیل گزینه‌های درمانی مختلف، هزینه و برآورد مدت زمان درمان را به شما ارائه دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی انواع ارتودنسی و یا رزرو نوبت در مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر صالحیان با شماره تلفن­‌های 021226215530212639243 تماس حاصل فرمایید.

مقایسه درمان‌های ارتودنسی 


انواع بریس­‌های ارتودنسی در این قسمت توضیح داده شده است:

بریس‌های سنتی 

بریس‌های سنتی ارتودنسی

بریس‌های سنتی هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما اکنون به دو صورت فلزی و سرامیکی (بی‌رنگ) عرضه می‌شوند. بریس‌های فلزی از جنس استیل ضد زنگ با درجه بالا ساخته شده‌اند و در حال حاضر از لحاظ مشخصات نسبت به گذشته کوچکتر هستند. براکت‌ها با سیمان به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند تا محکم در سر جای خود نگه داشته شوند. براکت‌ها با استفاده از یک سیم قوس‌دار نازک به هم وصل می‌شوند. این امر باعث می‌شود به دندان‌ها فشار وارد شود تا وضعیت قرارگیری آن‌ها را به صورت دلخواه تغییر دهیم. بریس‌های سرامیکی دقیقاً مانند بریس‌های فلزی سنتی هستند، با این تفاوت که از مواد سرامیکی شفاف ساخته شده‌اند تا دید کم‌تری داشته باشند. این بریس‌ها یک انتخاب محبوب در بین افرادی است که نگران مشکل زیبایی شناسی بریس‌های فلزی هستند. تنها نکته منفی این براکت‌ها این است که “ماژول” روشن یا الاستیک که سیم را در جای خود نگه می‌دارد ممکن است هنگام خوردن برخی غذاها تغییر رنگ بدهد

بریس‌های زبانی 

بریس‌های زبانی ارتودنسی

بریس‌های زبانی شبیه به بریس‌های فلزی سنتی هستند اما به سطوح داخلی دندان‌های شما متصل شده و به هیچ وجه قابل مشاهده نیستن. در این بریس‌ها به طور خاص برای دندان‌های شما ساخته می‌شوند و با یک سری سیم بصورت سفارشی روی دندان‌های شما متصل می‌شوند. اگر این بریس‌ها روی دندان‌های کنار زبان شما قرار بکیرند، ممکن است حرف زدن شما را اندکی تحت تاثیر قرار دهند.

ارتودنسی نامرئی 

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا شفاف نوعی درمان ارتودنسی نسبتاً جدید است که به منظور انجام عملی مشابه با بریس‌ها و دستیابی به نتایج مشابه، اگر یکسان نباشد، طراحی شده است. در این روش درمانی از یک سری تری‌های شفاف استفاده می‌شود که بیمار باید روزانه 20+ ساعت آن‌ها را بپوشد و برای خوردن، آشامیدن و تمیز کردن بردارد. هر بار که تری خود را تغییر دهید (به طور متوسط هر 2 هفته)، با اعمال فشار آهسته، دندان‌های شما کمی بیشتر جابجا می‌شوند. ارتودنسی نامرئی در بین بزرگسالان بسیار محبوب است و برای نوجوانان نیز استفاده می‌شود.

درمان “فاز 1” و “فاز 2” چیست؟ 


فاز اول یا درمان رهگیری با هدف رهگیری یک مشکل ارتودنسی متوسط ​​یا شدید به منظور کاهش یا از بین بردن آن انجام می‌شود. فاز دوم هنگامی شروع می‌شود که تمام دندان‌های دائمی رشد کرده باشند و معمولاً به دلیل پیشرفت‌های اساسی که در فاز اول به وجود آمده است، کمتر از 18 ماه به طول می‌انجامد. فاز 1 از رشد جهش رشدی زودرس بهره می‌برد و یک مشکل ارتودنسی دشوار را به یک مشکل قابل کنترل‌تر تبدیل می‌کند این درمان اغلب می‌تواند نیاز به کشیدن دندان یا جراحی فک را کاهش دهد و به ما امکان می‌دهد نتایج طولانی مدت و گزینه‌های درمانی بهتری ارائه دهیم. این مرحله از درمان معمولاً زمانی که دندان‌های دائمی جلویی در حال رشد هستند شروع می‌شود (به طور معمول در حدود 8-9 سالگی). برای دستیابی به نتیجه ایده‌آل، بیشتر بیماران فاز I به درمان فاز II نیز نیاز دارند.

مدت زمان مورد نیاز برای درمان ارتودنسی چقدر است؟ 


طول مدت درمان ارتودنسی در بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. برخی موارد نسبت به سایرین زمان کمتری برای درمان نیاز دارند اما به طور کلی، میانگین مدت زمان درمان 18 تا 24 ماه است. مشکلات خفیف را می‌توان حداقل در شش ماه با موفقیت درمان کرد، در حالی که مشکلات پیچیده‌تر (بخصوص موارد مربوط به جراحی فک) می‌تواند سه سال یا بیشتر طول بکشد.

طول مدت درمان ارتودنسی به انطباق بیمار نیز بستگی دارد.

مزایای دیگر درمان ارتودنسی


درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی نیست. دندان‌های صاف‌تر تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامتی دهان را برای شما آسان‌تر می‌کنند. در صورتی که کجی دندان می‌تواند سایش را تسریع کرده و مانع از تمیز شدن دندان‌ها شود. همچنین مواقعی وجود دارد که قبل از انجام کارهای ترمیمی یا آرایشی دندانپزشکی، لازم است دندان‌ها را تراز کنید.

تقریباً مانند تمام معالجات پزشکی و دندانپزشکی، درمان ارتودنسی نیز خطرات بالقوه خود را به همراه دارد ، همانطور که در زیر توضیح داده شده است با همکاری، برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق می‌توان این موارد را به حداقل رساند.

مراقبت­ از انواع ارتودنسی 


هر بیمار ارتودنسی در ابتدای درمان خود یک دوره تنظیم را تجربه خواهد کرد. چند روز اول بعد از وصل کردن بریس به طور معمول بیشترین سختی را برای بیمار دارد و چالش برانگیز‌ترین مرحله است. در این مدت ممکن است احساس درد کلی در دهان داشته باشید و ممکن است به علت فشاری که به دندان‌هایتان وارد می‌شود تا چند روز نتوانید چیزی را گاز بزنید. بسته به نوع درمان ارتودنسی که برای شما در نظر گرفته شده است، ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا لب، گونه و زبان شما به این ابزار جدید عادت کنند. مهم است به خاطر داشته باشید که این احساسات از بین می‌روند. برای کمک به مقابله با این ناراحتی کوتاه مدت اولیه، متخصص ارتودنسی شما یک سری راه حل و نکات لازم را توصیه می‌کند. این تکنیک‌ها همچنین می‌توانند در طی هر جلسه که برای تنظیم براکت‌ها خواهید داشت، مورد استفاده قرار گیرند:

تغذیه بعد از ارتودنسی 

وقتی بریس‌ها را روی دندان‌های خود متصل کردید، باید در تمیز نگه داشتن دندان‌ها و وسایل ارتودنسی که روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند و همچنین به چیزی که می‌خورید دقت کنید. خوردن برخی غذاها (به خصوص غذاهای سفت، چسبناک، ترد یا سخت) و برخی از عادت‌های دهان و دندان (مانند جویدن یخ، گاز گرفتن مداد یا جویدن ناخن) می‌تواند برای بریس‌ها بسیار مضر باشد. رفتار خطرناک و شکستن مکرر بریس‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی درمان شما را طولانی کند و احتمالاً نتیجه را به خطر بیاندازد. درست است که باید در طول درمان از خوردن برخی غذاها پرهیز کنید، اما هنوز هم غذاهای خوشمزه بسیاری وجود دارد که می‌توانید از خوردن آن‌ها لذت ببرید. باید به خاطر داشته باشید که نکته مهم حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

مسواک و نخ دندان 

مراقبت­ از انواع ارتودنسی با مسواک و نخ دندان

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و کشیدن نخ دندان حداقل یکبار در روز بهترین راه برای اطمینان از سالم ماندن دندان‌ها و لثه در طول درمان است. همچنین توصیه می‌شود بعد از خوردن میان وعده‌ها نیز دندان‌های خود را مسواک بزنید. با این حال، اگر گاهی مسواک ندارید، می‌توانید دهان خود را با آب آبکشی کنید. ممکن است بهتر باشد وسایل مفید دیگری مانند عبور دهنده نخ دندان، یک مسواک کوچک بین دندانی، یا یک آبیاری خوراکی را برای کمک به نگهداری از دندان‌ها و بریس‌های خود در نظر بگیرید تا بتوانید تمام فضاهای کوچک اطراف براکت‌ها را تمیز کنید. حتماً برای مراقبت روزمره و تمیز کردن کامل دندان‌های خود، به طور مرتب به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنید.

سایر مراقبت‌­های بعد از بریس دندان 

گذشته از مراقبت از غذاهایی که می‌خورید و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می‌کنید، استفاده از ابزار و وسایل جانبی و یا سایر لوازم ارتودنسی نیز بسیار مهم است. استفاده مرتب از ابزارهای متحرک، الاینرها، سربند و یا الاستیک‌ها طبق دستورالعمل، باعث افزایش کارایی دندان و اصلاح آن‌ها می‌شود. همچنین اگر قطعه‌ای از ابزار ارتودنسی شما شکست یا اینکه سیم یا بخشی از بریس شما را اذیت می‌کند، باید با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

هزینه درمان چقدر است؟


هزینه درمان ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله شدت مشکل، پیچیدگی آن و طول مدت درمان.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس