تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » مقالات دندانپزشکی » متخصص جراحی فک و صورت: درمان بیماریهای دهان، فک و صورت

متخصص جراحی فک و صورت: درمان بیماریهای دهان، فک و صورت

آنچه می خوانید...

متخصص جراحی فک و صورت یک دندان پزشک متخصص می‌باشد که برای انجام انواع مختلفی از جراحی‌های دهان، دندان، فک و صورت، آموزش دیده و تخصص لازم را فرا گرفته است. در حالی که دندان‌پزشکان تنها قادر هستند عمل‌های جزئی و ساده دهانی را انجام دهند، اما آن‌ها نمی‌توانند عمل‌های پیچیده و با جزئیات مرتبط با دهان و فک و صورت را انجام دهند و برای این مشکلات شما حتماً باید به متخصص جراحی فک و صورت یا متخصص OMS مراجعه نمایید.

جراح فک و صورت چه کارهایی انجام می‌دهد؟


جراح فک و صورت چه کارهایی انجام می دهد

اولین باری که بسیاری از افراد به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه می‌کنند، زمانی است که می‌خواهند دندان عقل خود را جراحی کرده و بردارند، اما دامنه کاری که یک متخصص جراحی فک و صورت می‌تواند انجام می‌دهد بسیار گسترده‌تر از کشیدن دندان است. این متخصصین همچنین می‌توانند در موارد زیر به بیماران کمک کنند:

کاشت دندان 

کاشت دندان در حال تبدیل شدن به یک روش معمول برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا تأمین ثبات در یک پروتز جدید یا موجود است. ایمپلنت‌ها دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی در استخوان فک شما تعبیه شده‌اند. روش قرار دادن ایمپلنت دندان ممکن است بسته به تکنیک مورد استفاده جراح و نوع کاشت مورد استفاده، متفاوت باشد.

سرطان سر و گردن 

سرطان سر و گردن ، که شامل سرطان دهان است، هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی در پوشش گونه‌ها ، لثه‌ها ، سقف دهان ، زبان یا لب‌ها به طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند. اغلب اوقات ، سرطان دهان و دندان ، که بر روی کام نرم ، دیواره‌های جانبی و پشتی گلو ، قسمت یک سوم پشتی زبان و لوزه‌ها تأثیر می‌گذارد، به وسیله روش‌های درمانی این متخصصین نیز درمان می‌شود.

درمان معمول سرطان سر و گردن، جراحی است. متخصصین جراحی دهان و فک و صورت معمولاً این بیماری را درمان می‌کنند که ممکن است به عنوان درمان ترکیبی با پرتو درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

آسیب دیدگی و زخم‌های صورت 

این آسیب دیدگی‌ها شامل شکستگی های فک‌های فوقانی و تحتانی و استخوان‌های اطراف چشم و صورت است. دانشی که یک متخصص جراحی فک و صورت در مورد چگونگی قرارگیری استخوان‌های فک (اکلوژن دندان) دارد هنگام ترمیم شکستگی های پیچیده صورت بسیار مهم است.

TMJ و درد صورت 

TMJ به مشکلی در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) اشاره دارد که در جلوی گوش شما قرار دارد و فک شما را به جمجمه متصل می‌کند. اما اختلال TMJ اصطلاح دقیق تری برای هرگونه اختلال در عملکرد TMJ است که باعث درد صورت یا علائم دیگر می‌شود.

جراحی زیبایی صورت 

بر خلاف جراحی پلاستیک ، که در ترمیم نقایص برای بازسازی عملکرد و ظاهر طبیعی تمرکز دارد ، جراحی زیبایی بر تقویت ظاهر متمرکز است.

جراحان دهان و فک و صورت با داشتن زمینه علمی و تجربی لازم از جراحی و دندان، اغلب روش‌های زیبایی را انجام می‌دهند که شامل جنبه‌های عملکردی و زیبایی شناختی صورت ، دهان ، دندان‌ها و فک‌ها می‌باشد.

انسداد آپنیا خواب (Obstructive Sleep Apnea)

انسداد آپنیا خواب  نوعی اختلال مزمن تنفسی است که در آن تنفس فرد به صورت مکرر در طول شب دچار اختلال می‌شود. این بیماری غالباً در اثر انسداد جزئی یا کامل (یا کلاپس) مجاری هوایی فوقانی توسط بافت اضافی ، لوزه‌های بزرگ و  یا زبان بزرگ شده، ایجاد می‌شود.

کشیدن دندان 

کشیدن دندان

شناخته شده ترین شکل جراحی دهان ، کشیدن دندان است. دلایل کشیدن دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دندان‌های فشرده شده یا دندان عقلی که به صورت جزئی رشد کرده است
 • دندان‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را ترمیم کرد و در اثر پوسیدگی، شکستگی یا آسیب به ریشه یا حتی ضربه از بین رفته‌اند
 • دندان‌های شیری که نیافتاده باشند، و برای رشد دندان‌های دائمی ممانعت ایجاد می‌کنند
 • برنامه‌های درمانی ارتودنسی ، که ممکن است نیاز به کشیدن بعضی از دندان‌ها برای کاهش شلوغی و رسیدن به نتیجه مطلوب داشته باشد.

جراحی شکاف لب یا کام 

ترمیم جراحی لب و شکاف کام مزایای پزشکی فراتر از زیبایی دارد. ترمیم لب و کام باعث ایجاد بهبودی در نحوه غذا خوردن نوزادان شیرخوار و نوشیدن شیر از یک بطری می‌شود و در عین حال به تسهیل گفتار مطلوب آن‌ها نیز کمک می‌کند.

این عمل جراحی یک روش جراحی واحد نیست بلکه مجموعه‌ای از جراحی‌ها برای کمک به حداکثر رساندن منافع برای کودک و در عین حال به حداقل رساندن خطرات و عوارض جانبی است.

جراحی اصلاحی فک 

جراحی اصلاحی فک (عمل جراحی ارتوگناتیک) برای اصلاح طیف گسترده‌ای از ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی جزئی و عمده از جمله سوء عدم هماهنگی و تناسب بین فک و دندان انجام می‌شود. جراحی می‌تواند جویدن ، صحبت کردن و تنفس را بهبود بخشد. در حالی که ممکن است در نتیجه جراحی ظاهر بیمار به طرز چشمگیری بهبود یابد ، عمل جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح مشکلات عملکردی نیز انجام می‌شود.

جراحی ارتوگناتیک معمولاً برای معالجه انجام می‌شود:

 • TMJ و اختلال عملکرد ناشی از تروما یا تغییر شکل
 • تروما یا آسیب کلی یا جزئی به فک
 • مال اکلوژن یا نیش دندانی نادرست
 • به هم خوردن و صدا دادن دندان‌ها ، که باعث ساییدگی بیش از حد دندان‌ها می‌شود
 • مشکلات مرتبط با جویدن ، غذا خوردن ، باز و بسته کردن دهان یا صحبت کردن
 • وضعیت نادرست فک ، که می‌تواند به ایجاد صورت غیرمتناسب منجر شود

چگونه برای جراحی فک و صورت آماده شویم


اگر به عمل جراحی دهان نیاز دارید ، و می‌خواهید خود را آماده کنید تا بتوانید بدون عارضه تحت عمل جراحی قرار گرفته و در خانه بهبودی سریع داشته باشید، باید به نکات زیر توجه نمایید. جراحی دهان اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود و معمولاً در آن از بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

از دید بیمار ، جراحی‌های دهان و دندان را باید به همان روش و سایر جراحی‌ها انجام داد. برای جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت باید بسیاری از آماده سازی ها را از قبل انجام داده و دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید.

در اینجا شش نکته ساده وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند.

در مورد جزئیات جراحی خود با متخصص صحبت کنید 

جای تعجب است که چگونه افراد هنگام ملاقات با یک جراح دهان و دندان در مورد یک عمل دندانپزشکی ، صحبت می‌کنند. آن‌ها در مورد عمل جراحی ، بی‌هوشی و زمان بهبودی با متخصص صحیت کرده و با احتیاط گوش فرا می‌دهند اما از پرسیدن سؤالاتی که فکر می‌کنند احمقانه است یا احساس ناراحتی می‌کنند، خودداری می‌کنند.

چیزی را ناگفته نگذارید. اگر وضعیت سلامتی دارید یا در حال انجام یک درمان پزشکی هستید که هنوز در مورد آن بحث نکرده‌اید ، به جراح خود اطلاع دهید. این درمان‌ها شامل داروهای مصرفی ، تجویز یا موارد دیگر می‌باشد. هرچه دندانپزشک بیشتر وضعیت شما را بشناسد ، می‌توانید از عوارض و تداخل احتمالی دارو جلوگیری کنید.

اگر در مورد هر بخشی از عمل ، مانند نوع بی‌حسی مورد استفاده ، اضطراب دارید ، بپرسید که چقدر بی‌خطر است و آیا گزینه های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است همین کارایی را داشته باشد. مشکلی نیست که این موارد را نمی‌دانید، بلکه این حق شماست که آن‌ها را بدانید.

در آخر ، مطمئن شوید که بیمه عمل شما را به طور کامل پوشش می‌دهد و در صورت عدم پوشش به فکر هزینه‌های احتمالی عمل جراحی باشید.

نحوه رفتن به مطب و بازگشت به خانه و مراقبت‌های بعد از عمل را نیز برنامه ریزی کنید 

در حالی که ممکن است این نکته بسیار ساده به نظر برسد ، افراد اغلب تأثیر برخی از جراحی های دهان را دست کم می‌گیرند.

به طور کلی ، بهتر است یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به مطب برساند و پس از آن شما را به خانه ببرد. اگر این امر امکان پذیر نیست ، خود را گول نزنید تا فکر کنید می‌توانید رانندگی کنید. حتی بی‌حسی موضعی ممکن است رفلکس شما را مختل کند و خدایی نکرده اتفاق ناگواری در هنگام رانندگی برای شما پیش بیاید.

اگر تصمیم دارید تاکسی بگیرید، برای این کار عجله نکنید و تا زمانی که به شما گفته شود که می‌توانید مطب پزشک را ترک نمایید، درخواست تاکسی نکنید.

اگر شما تحت عمل جراحی پیچیده تری قرار گرفته اید و به تنهایی زندگی می‌کنید ، فردی را پیدا کنید که بتواند یک شب در کنار شما بماند (یا حداقل ، مرتباً شما را چک کند). در مورد بچه‌ها هم همین کار را انجام دهید. نیازهای احتمالی کودک خود را از قبل پیش بینی کنید و یا از قبل غذای آماده تهیه کنید ، بنابراین مجبور نیستید که  دیگر در خانه خود نگران آشپزی باشید.

اگر به شما بی‌هوشی عمومی داده شد ، به طور کلی توصیه می‌شود که 24 تا 48 ساعت بعد از عمل از رانندگی خودداری کنید.

قوانین خوردن ، نوشیدن و سیگار کشیدن را بدانید 

اگر جراح شما از داروی داخل وریدی (IV) یا بی‌هوشی عمومی استفاده می‌کند ، لازم است همان دستورالعمل های قبل از عمل را مانند هر کسی که تحت عمل جراحی قرار دارد ، دنبال کنید.

به طور کلی ، شما نباید 8 تا 12 ساعت قبل از عمل ، چیزی از جمله آب بخورید یا بنوشید. اگر جراحی نیاز به بی‌حسی موضعی دارد ، ممکن است شما یک یا دو ساعت قبل از غذا یک وعده غذایی سبک بخورید اما قبل از رسیدن حتماً مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

این واقعیت نیز مهم است که شما حداقل 12 ساعت قبل از عمل جراحی دهان و حداقل 24 ساعت بعد از آن نمی‌توانید سیگار بکشید.

لباس برای جراحی 

برای روز عمل خود یک لباس مناسب انتخاب کنید. لباس های آستین کوتاه ، راحت و گشاد بپوشید. این امر به ویژه در صورت برنامه ریزی برای داشتن داروهای IV ضروری است.اگرچه پزشک و پرستاران تمام تلاش خود را برای جلوگیری از لکه دار کردن لباس های شما انجام می‌دهند ، اما لباسی بپوشید که در هنگام عمل و حتی پس از آن راحت باشید. علاوه بر این:

 • جواهرات خود را نپوشید زیرا ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل آن‌ها را در بیاورید.
 • از پوشیدن لنزهای چشمی و طبی خودداری کنید زیرا در صورت استفاده از بی‌هوشی عمومی، چشم شما ممکن است برای مدت طولانی بسته بماند.• هیچ آرایش و رژ لب استفاده نکنید (بلکه می‌توانید مرطوب کننده های لب به همراه آورید زیرا ممکن است بعد از عمل لبهای شما خشک شود).
 • از استفاده بیش از حد از هرگونه عطر ، ادکلن یا اسپری بدن خودداری کنید.

ممکن است بخواهید موهای خود را به عقب ببندید و گره بزنید ، به خصوص اگر حجم موهای شما زیاد باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل خود را برنامه ریزی کنید 

رژیم غذایی بعد از عمل خود را برنامه ریزی کنید

از قبل یک منوی غذایی نرم که نیاز به جویدن کمی دارند، برنامه ریزی و آماده کنید. از خوردن غذاهای تند یا اسیدی که ممکن است لثه ها را تحریک کنند ، خودداری کنید. نوشیدنی‌های پروتئینی در دوران نقاهت اولیه منبع خوبی برای تغذیه شما هستند. بلغور جو دو سر و سایر غذاهای با طبخ سریع نیز عالی هستند.

اگرچه ممکن است انجام این کار عاقلانه به نظر برسد ، از استفاده از نی برای نوشیدن نوشیدنی ، به خصوص بعد از کشیدن دندان خودداری کنید. مکیدن روی نی می‌تواند یک وضعیت دردناک به نام سوکت خشک ایجاد کند که می‌تواند شما را برای معالجه بیشتر به دندان پزشک برگرداند.

بدانید که چه موقع باید لغو کنید 

بدانید که چه موقع باید لغو کنید

اگرچه سرماخوردگی خفیف به خودی خود برای جراحی اختلال ایجاد نمی‌کند، اما جراحی عطسه کردن و برای آبریزش بینی یک مشکل و دردسر بزرگ محسوب می‌شود. حتی اگر علائم آن خفیف باشد ، ممکن است بخواهید فقط برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران ، آن را لغو کنید. با دندان پزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید تا ببینید چه توصیه ای دارند.اگر هنوز قادر به نفس کشیدن هستید و در اواسط عمل نمی‌توانید عطسه کنید، ممکن است آلرژی نگران کننده ای نداشته باشید. اگر مستعد ابتلا به آلرژی هستید (به خصوص در فصل حساسیت) ، از قبل آنتی هیستامین خوراکی مصرف کنید و به جراح که این کار را انجام داده است توصیه کنید.

از طرف دیگر، در صورت بروز علائم آنفولانزا (از جمله گلو درد ، تب و درد عضلات یا بدن) ، بدون تردید عمل خود را لغو کنید. اگر قادر به تنفس مناسب نیستید یا در حال سرفه هستید ، انجام هر گونه عمل جراحی دهان دشوار خواهد بود.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس