متخصص پروتز دندان: تخصص پروستودنتيست در ترمیم دندان شکسته و افتاده

متخصص پروتز دندان به متخصصی گفته می‌شود که در زمینه نصب دندان مصنوعی و جایگزین کردن آن با دندانی که از بین رفته است تخصص دارد و مورد تایید انجمن دندان پزشکی است. متخصص پروتز دندان باید ۳ سال آموزش ببیند که شامل آموزش رسمی در دانشکده دندان پزشکی است. تحقیق و بررسی مناسب و تصمیم گیری صحیح به شما کمک می‌کند که به انتخاب بهترین پروستودنتیست بپردازید. متخصص پروتز دندان با سال‌ها آموزش تخصصی و کسب تجربه به خوبی با اهمیت و نقش لبخند زیبا، حفظ سلامت دهان و پر کردن جای خالی دندان از دست رفته آشنایی دارد و با شناخت این مسئله می‌تواند یک برنامه درمانی تخصصی را برای شما و متناسب با نیازهای که دارای طراحی کند.

[sv slug="alert"]

برخی از بیماران می‌خواهند که لبخندی جذاب تر و دندان‌های سفیدتر و مرتب تر داشته باشند. با توجه به پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه دندان پزشکی نوین می‌توان از روش‌های مختلفی برای خلق لبخندی زیبا و آنچه که شما انتظارش را دارید استفاده کرد. یک حوزه تخصصی در دندان پزشکی وجود دارد که به بهبود و حفظ عملکرد دهان و بهبود لبخند و ظاهر آن و زیبایی لبخند مربوط است. دکتر صالحیان می‌‌تواند با تکیه بر دانش نوین و استفاده از روش‌های جدید به شما کمک کند به خواسته‌های خود دست پیدا کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی انواع پروتزهای دندان و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحیان با شماره تلفن­‌های 0212262155302122639243  تماس حاصل فرمایید.

[sv slug="alert1"]

 متخصص پروتز دندان چه کاری انجام می‌دهد؟


متخصص پروتز دندان چه کاری انجام می‌دهد؟

پروستودنتیست یک متخصص با تجربه است که در زمینه روش‌ها و تکنیک‌های مربوط به طراحی و ساخت دندان و اصلاح شکل آنها تخصص دارد. برخی از کارهایی که متخصص پروتز دندان می‌تواند انجام دهد به شرح زیر می‌باشند:

 اصلاح شکستگی دندان با روکش دندان 

اصلاح شکستگی دندان با روکش دندان

روکش دندان می‌‌تواند دندان را پوشش دهد تا عملکرد طبیعی خود را به دست آورد و ظاهر آن بهبود پیدا کند. روکش دندان از جنس فلز یا سرامیک یا هر دو ساخته می‌شود. روکش دندان برای دندان‌هایی کاربرد دارد که دچار شکستگی شده اند، دچار بد شکلی هستند، رنگ آن‌ها تغییر کرده است و مشکلاتی از این قبیل دارند. روکش دندانی به سطح خارجی دندان متصل می‌شود و لایه خارجی دندان را به طور کامل پوشش می‌دهد. معمولا برای کاشت روکش دندان شما به ۲ تا ۳ جلسه درمان نیاز خواهید داشت که در جلسه اول تحت بی حسی موضعی دندان آماده می‌شود و قالب دندان یا دندان‌های مورد نظر تهیه خواهد شد. روکش موقت از جنس آکریلیک یا رزین است که از دندان محافظت می‌کند تا در جلسه بعدی دندان پزشک اقدامات بعدی را انجام دهد. در جلسه دوم اقدامات نهایی انجام می‌‌شود و روکش روی سطح دندان نصب خواهد شد. برای آن دسته از دندان‌هایی که در هنگام لبخند زدن دیده می‌شوند مراجعه به تکنسین لابراتوار دندان ضروری است تا به مطابقت رنگ دندان‌های شما بپردازد و ظاهری مناسب و بدون نقص را به وجود بیاورد.

 اگر شما مشکلات زیر را دارید می‌توانید برای نصب روکش دندان اقدام کنید:

 • در صورتی که دندان شما شکسته است یا آن که فیلینگ بسیار بزرگی دارد.
 • در صورتی که می‌خواهید به جایگزین کردن فیلینگ نقره با فیلینگ بهتری بپردازد که از لحاظ زیبایی برتری دارد.
 • در صورتی که درمان کانال ریشه روی دندان شما انجام شده است.
 • در صورتی که می‌خواهید به مطابقت یک دندان خود با دندان دیگر بپردازید.

 پر کردن جای خالی دندان با بریج دندانی 

پر کردن جای خالی دندان با بریج دندانی

بریج دندان در مواردی که یکی از دندان‌های شما از بین رفته است ظاهری طبیعی مانند دندان‌های واقعی را به وجود می‌‌آورد. برای پر کردن جای خالی دندانی که از بین رفته است و به منظور استفاده از بریج باید حداقل یک دندان در هر دو طرف برای کاشت روکش آماده شود. سپس یک دندان کاذب بین روکش‌ها قرار داده می‌شود و به تدریج به کمک سیمان مخصوص برای نصب آماده خواهد شد تا ظاهری مانند دندان‌های طبیعی را به وجود بیاورد. شما نمی‌توانید به خارج کردن بریج بپردازید اما می‌‌توانید از نخ دندان مخصوص برای تمیز کردن آن استفاده کنید. بریج یک روش عالی و بی نظیر برای خلق لبخندی زیبا است که این کار با پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته انجام می‌‌شود. معمولا برای نصب بریج دندان شما به جلسه درمان نیاز دارید که در جلسه اول قالب دهان و دندان شما تهیه می‌‌شود و بریج موقت روی دندان نصب می‌شود تا نوبت بعدی شما فرا برسد. در جلسه دوم دندان پزشک به آماده سازی دندان‌های مجاور فضای خالی دهان می‌‌پردازد و بریج موقت را نصب می‌‌کند قالب نهایی دندان شما را تهیه خواهد کرد. در جلسه سوم نیز بریج نهایی روی دندان قرار داده می‌شود از سیمان مخصوص استفاده خواهد شد. مراجعه به تکنسین لابراتوار دندان ضروری است تا به مطابقت رنگ دندان‌های شما بپردازد و ظاهری مناسب و بدون نقص را به وجود بیاورد.

 اگر شما مشکلات زیر را دارید می‌توانید برای نصب بریج دندان به دندان پزشک مراجعه کنید:

 • یک یا چند عدد از دندان‌های خود را از دست داده اید.
 • دندان‌های شما شکسته یا رنگ آنها تغییر کرده است.
 • نمی‌توانید متقاضی کاشت ایمپلنت باشید.

اینله و آنله یک جایگزین زیبا و ماندگار برای فیلینگ 

اینله و آنله گاهی اوقات به جای فیلینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و جایگزین بخش کوچکی از دندان می‌‌شوند که به علت پوسیدگی از بین رفته است. اینله و آنله به ترتیب درون و روی سطح باقیمانده دندان قرار می‌‌گیرند و معمولاً جنس آنها از طلا، سرامیک، پرسلین یا رزین کامپوزیت است. می‌توان فیلینگ قدیمی که آسیب دیده است را با این اجزا که شباهت زیادی به رنگ دندان دارند عوض کرد سپس آنها را به صورت میکرو مکانیکی به سطح دندان متصل نمود. این فرایند باندینگ معمولاً باعث بهبود قدرت دندان می‌شود و در مقایسه با فیلینگ بهتر به چسباندن اینله به دندان می‌پردازد. معمولاً شما به دو جلسه درمان نیاز خواهید داشت که در جلسه اول مراجعه به دندان پزشک، قسمت پوسیده و آسیب دیده دندان یا فیلینگ قدیمی خارج می‌شود سپس دندان پزشک قالب دندان شما را تهیه می‌‌کند و محافظ مصنوعی را روی دندان شما قرار می‌‌دهد تا برای جلسه بعدی که اقدامات نهایی انجام می‌‌شود از دندان شما محافظت نماید. در جلسه دوم نیز اینله و آنه نهایی روی دندان نصب می‌شود و با سیمان مخصوص دندان متصل می‌گردد.

 در صورتی که شما شرایط زیر را دارید می‌‌توانید متقاضی استفاده از اینله یا آنله باشید:

 • در صورتی که دندان شکسته دارید یا آن که فیلینگ شما بزرگ است.
 • در صورتی که قصد دارید فیلینگ نقره خود را با یک فیلینگ بهتر که از لحاظ زیبایی ظاهر بهتری دارد عوض کنید.

 ترمیم و بازسازی کامل دهان 

ترمیم و بازسازی کامل دهان

افرادی که دچار مشکلات شدید دندانی هستند از قبیل پوسیدگی دندان و دندان قروچه شدید می‌توانند متقاضی مناسبی برای ترمی‌م و بازسازی دندان باشند. دندان قروچه و رفلاکس اسید معده و سایر اختلالات پزشکی و برخی عادات باعث می‌شوند که دندان کوتاه شود. همان طور که از اسم این روش درمانی مشخص است همه دندان‌های بیمار به طور کامل بازسازی می‌شوند. در این روش با تکیه بر دانش دندان پزشکی ترمیمی ‌برای بهبود سلامت و عملکرد دندان و دندان پزشکی زیبایی برای خلق لبخندی زیبا به شما برای آنچه که انتظارش را دارید کمک می‌کند. در برخی از بیماران از خدمات ارتودنسی برای بهبود مطابقت دندان‌ها استفاده خواهد شد. روکش دندانی، بریج، ونیر یا ایمپلنت دندانی برای ترمیم کامل دهان و دندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ترمیم و بازسازی کامل دهان یک اقدام پیچیده است که پروستودنتیست می‌‌تواند به انجام آن بپردازد. متخصص پروتز دندان از فناوری‌ها و روش‌های ثابت شده استفاده می‌کند تا زمان لازم برای درمان کوتاه شود و شما زمان کمتری را در مطب دندان پزشکی سپری کنید. معمولاً بر اساس شرایط شما دندان پزشک حدود ۵ تا ۶ جلسه درمان را پیشنهاد خواهد کرد.

 چه موقع باید به بازسازی و ترمیم دندان پرداخت؟ 

اگر موارد زیر در خصوص شما صدق می‌کند می‌تواند متقاضی انجام این روش درمانی باشید:

 • در صورتی که متوجه شده اید که دندان‌های شما در حال کوتاه شدن یا شکستن است.
 • در صورتی که چند عدد از دندان‌های شما شکسته است، رنگ آن تغییر کرده یا از بین رفته است.
 • در صورتی که تحت درمان با سایر روش‌ها قرار گرفته اید اما مشکل شما به طور کامل برطرف نشده است.
 • در صورتی که به دنبال یک راه حل جامع و کامل هستید.

 ایمپلنت دندانی که ظاهری شبیه دندان واقعی دارد 

ایمپلنت دندانی که ظاهری شبیه دندان واقعی دارد

ایمپلنت دندان پیچ‌های تیتانیومی‌ هستند که درون فک بالا یا پایین قرار می‌گیرند تا به عنوان پایه برای دندان که از دست رفته است عمل کنند. ایمپلنت جایگزین ریشه دندان از بین رفته می‌شود و از روکش، چند عدد بریج و دندان مصنوعی کامل یا نیم ست محافظت می‌کند. فناوری جدید باعث شده است که ایمپلنت عملکرد و ظاهری شبیه دندان واقعی داشته باشد.

 • روکش ایمپلنت به خود ایمپلنت متصل می‌‌شود و این کار زمانی انجام می‌‌شود که ایمپلنت به طور کامل با استخوان فک پیوند خورده باشد. به طور کلی استخوان اطراف ایمپلنت حدود ۴ تا ۶ ماه قبل از ساخت و نصب روکش بهبود پیدا می‌کند. روکش ایمپلنت یا به کمک پیچ در جای خود نصب می‌شود یا آنکه از اباتمنت برای نصب آن استفاده خواهد شد و روکش ایمپلنت شبیه روکشی که به دندان متصل می‌شود روی آن قرار خواهد گرفت.
 • بریج ایمپلنت شبیه بریج قدیمی است زیرا به دو یا سه عدد ایمپلنت متصل می‌شود دقیقا به همان صورت که بریج قدیمی به دو عدد دندان متصل می‌شد. بریج نیز یا به کمک پیچ یا اباتمنت در جای خود قرار داده خواهد شد.

متخصصین پروتز دندان در هنگام ارزیابی شرایط شما و تصمیم گیری برای کاشت ایمپلنت به عنوان یک طراح و برنامه ریز عمل می‌کنند. دندان پزشک به ارزیابی فاصله موجود برای دندان‌های جدید می‌پردازد و سپس درخواست انجام اسکن استخوان فک را می‌دهد تا بتواند تراکم استخوان فک را بررسی نماید. در صورتی که تراکم استخوان فک کافی نباشد متخصص پروتز دندان اقدام به انجام مراحل کاشت ایمپلنت خواهد کرد. در صورتی که شما به انجام گرافت یا سایر اقدامات نیاز داشته باشید جراح دهان و دندان یا پریودنتیست به کاشت ایمپلنت خواهد پرداخت. در صورتی که شما به این مرحله نیاز نداشته باشید همان روز دندان ثابت و موقتی که از جنس آکریلیک است در محل مورد نظر نصب خواهد شد اما در صورتی که کیفیت استخوان پایین باشد دندان پزشک از یک عدد فیلیپر یا نگه دارنده برای بیمار استفاده خواهد کرد و چهار تا شش ماه پس از بهبودی و ثابت شدن ایمپلنت مرحله نهایی که نصب روکش است انجام خواهد شد. برای انجام این کار قالب دندان شما تهیه می‌شود و به لابراتوار دندان پزشکی ارسال خواهد شد تا روکش مورد نظر ساخته شود و پس از آماده شدن برای نصب روی ایمپلنت آماده گردد.

 اگر شما شرایط زیر را دارید می‌‌توانید متقاضی کاشت ایمپلنت باشید:

 • در صورتی که یک یا چند عدد از دندان‌های خود را از دست داده اید.
 • در صورتی که دندان شما قابل ترمیم نیست.
 • در صورتی که می‌خواهید دندانی شبیه دندان‌های طبیعی خود داشته باشید و بتوانید غذا بخورید، غذاها را به خوبی بجویید صحبت کنید و لبخند بزنید.
 • در صورتی که نمی‌خواهید از بریج دندانی استفاده کنید.
 • در صورتی که نمی‌خواهید از دندان مصنوعی نیم ست استفاده کنید.

 کاشت یک دندان مصنوعی ثابت در یک روز 

کاشت یک دندان مصنوعی ثابت در یک روز

می‌توان پروتزهای دندانی را روی انواع مختلف ایمپلنت دندانی نصب کرد. رایج ترین و ساده ترین نوع آن استفاده از یک ست کامل بالا و پایین است که روی ۴ عدد ایمپلنت نصب می‌شود. دندان‌ها از رزین، پلاستیک و نگهدارنده اکریلیک صورتی ساخته می‌شوند که دارای یک بافت نرم و محافظ لب هستند. پس از سپری شدن دوران بهبود دندان‌های مورد نظر درون دهان قرار داده می‌شوند و ثابت خواهند شد اما دندان پزشک می‌‌تواند اقدام به خارج کردن آنها نماید تا آنها را تمیز کند و ترمیم نماید. شما به چند جلسه مراجعه به دندان پزشک نیاز دارید تا دندان مصنوعی موقت شما ساخته شود. پس از آنکه پروتز شما ساخته شد و اندازه آن قالب دهان شما بود برای مرحله بعدی آماده خواهد شد. در این مرحله دندان مصنوعی برای نصب آماده می‌‌شود. شما تحت بی حسی موضعی قرار می‌‌گیرد یا در صورت نیاز به شما داروی مسکن داده می‌شود. جراح دهان و دندان و جراح فک و صورت به انجام فرآیند جراحی می‌پردازد و متخصص پروتز دندان به نصب دندان مصنوعی موقت روی فک شما خواهد پرداخت. نصب دندان مصنوعی با تغییرات بسیار مهم و کاربردی و قابل توجه در صورت همراه است و شما می‌توانید شاهد بهبود لبخند خود باشید. البته جالب است بدانید که شما به مدت ۴ ماه می‌توانید از این دندان مصنوعی استفاده کنید و دندان‌های نهایی شما که از جنس آکریلیک از و دارای یک قالب تیتانیومی‌ می‌باشد به ایمپلنت متصل خواهد شد.

 چه موقع باید به انجام این روش پرداخت؟ 

اگر شما شرایط زیر را دارید می‌توانید به انجام این روش بپردازد:

 • اگر از مشکلات دهان و دندان خود خسته شده اید و به دنبال یک راه حل دائمی برای رفع مشکل دهان و دندان خود هستید.
 • در صورتی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید قالب دهان شما نیست و به دنبال یک روش دائمی هستید.
 • در صورتی که دوست دارید از پروتز دندان استفاده کنید.

 طراحی دندان مصنوعی استاندارد و متحرک و مقرون به صرفه

طراحی دندان مصنوعی استاندارد و متحرک و مقرون به صرفه

انواع مختلف دندان مصنوعی که توسط متخصص پروتز دندان ساخته می‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

 • دندان مصنوعی کامل که پروتزهای متحرک هستند به عنوان جایگزین برای همه دندان‌هایی که از بین رفته اند کاربرد دارند. دندان مصنوعی می‌تواند ضمن حفظ حالت صحیح بایت و خلق لبخندی زیبا باعث بهبود ظاهر صورت و اعتماد به نفس شما شود. دندان مصنوعی همچنین می‌تواند به رفع مشکلات مربوط به حرف زدن ناشی از نداشتن دندان کمک کند و باعث بهبود کیفیت زندگی و جویدن بهتر مواد غذایی شود.
 • دندان مصنوعی فوری یک نوع دیگر از دندان مصنوعی است که می‌توان همان روز مراجعه به دندان پزشک آن را درون دهان قرار داد یعنی پس از کشیدن دندان می‌توان اقدام به نصب آن نمود. این نوع دندان مصنوعی به شما کمک می‌‌کند در دوران بهبود لثه از پروتز استفاده کنید تا بتوانید زندگی روزمره خود را از سر بگیرید. این راه حل موقت برای مواردی که توصیه می‌شود که شما هنوز به دندان مصنوعی ثابت خود عادت ندارید و به شما کمک می‌کند تا بتوانید از آن استفاده نمایید. به طور کلی دندان مصنوعی فوری پس از آن که لثه بهبود پیدا کرد روی لثه شما نصب می‌شود.
 • در برخی از بیمارانی که حداقل یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌ اند دندان پزشک استفاده از دندان مصنوعی نیم ست را پیشنهاد می‌دهد. این نوع دندان مصنوعی از دندان‌های مجاور استفاده می‌‌کند تا در جای خود بماند و پروتز متحرک را در جای خود حفظ کند. انواع مختلف دندان مصنوعی متحرک نیم ست وجود دارد و باید با شرایط دهان و دندان شما مطابقت داشته باشد. دندان مصنوعی متحرک نیم ست از یک پایه فلزی و آکریلیک صورتی ساخته شده است که جایگزین بافت نرم می‌شود و خود دندان مصنوعی که برای جویدن مواد غذایی کاربرد دارد. تعداد دندان‌های که از بین رفته و محل دقیق آنها بر روی راحتی و دوام دندان مصنوعی نیم ست تاثیر می‌گذارد. ایمپلنت دندان می‌تواند به دندان مصنوعی نیست کمک کند و به رفع مشکل لق بودن دندان مصنوعی کمک نماید.

 برای تهیه دندان مصنوعی چه باید کرد؟ 

برای تهیه دندان مصنوعی مناسب که مطابقت خوبی با دهان شما دارد باید قالب دندان شما تهیه شود. برای این کار باید قالب گونه و لثه نیز آماده شود تا پوشش دهی بیشتری داشته باشد. در جلسه دوم دندان پزشک اقدامات لازم و آمادگی‌های مورد نیاز برای نصب دندان مصنوعی را انجام می‌دهد و در این جلسه شما می‌توانید با کمک دندان پزشک به انتخاب شکل و رنگ دندان‌های جدید خود بپردازید. متخصصین پروتز دندان به ارزیابی لب، نکات مربوط به زیبایی، نحوه صحبت کردن و عملکرد دندان مصنوعی شما می‌پردازند. در جلسه بعدی دندان مصنوعی آماده شده برای بار آخر ارزیابی می‌شود و در صورتی که رنگ و شکل آن با آنچه که انتظارش را دارید مطابقت داشته باشد مرحله بعدی انجام خواهد شد و دندان مصنوعی نصب می‌شود. پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت‌ها باید مجددا به دندان پزشک مراجعه کنید تا به بررسی نقاط دردناک دهان ناشی از استفاده از دندان مصنوعی بپردازد. دقیقا همانند شرایطی که شما باید به کفش جدید خود عادت کنید دندان مصنوعی شما نیز باید با وضعیت دهان و لثه شما مطابقت پیدا کند به همین دلیل شما به یک تا دو جلسه دیگر نیاز دارید تا کاملاً دندان مصنوعی با دهان شما تناسب داشته باشد.

 اگر شما شرایط زیر را دارید می‌توانید از دندان مصنوعی استفاده کنید:

 • اگر به دنبال یک راه حل مناسب برای پر کردن جای خالی دندان‌های خود هستید و می‌خواهید که شب آن را از دهان خود خارج کنید و سپس تمیز کنید.
 • اگر از حالت افتاده و افسرده صورت خود ناشی از نداشتن دندان خسته شده اید.
 • در صورتی که نمی‌توانید از ایمپلنت دندانی استفاده کنید.

 دندان مصنوعی با کاشت ایمپلنت 

دندان مصنوعی با کاشت ایمپلنت

دندان مصنوعی با کاشت ایمپلنت به یک نوع دندان مصنوعی گفته می‌‌شود که دارای اتصالات خاصی است و دقیقاً شبیه دکمه روی لباس است که دندان مصنوعی روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. ایمپلنت درون فک قرار داده می‌‌شود و حدود ۴ تا ۶ ماه طول می‌‌کشد تا ترمیم شود. در این دوران شما همچنین می‌توانید از دندان مصنوعی قبلی خود استفاده کنید. پس از ترمیم و سپری شدن این دوران، دندان مصنوعی ساخته می‌‌شود و متخصص پروتز دندان نحوه قرار دادن آن درون دهان و خارج کردن آن برای تمیز کردن را به شما یاد می‌دهد. در جلسه اول دندان پزشک به ارزیابی استخوان و لثه‌ها می‌پردازد تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا قابلیت نصب ایمپلنت را دارد یا خیر و برای این کار درخواست انجام اسکن تراکم استخوان را خواهد داد. پس از تایید این مرحله جراحی ایمپلنت انجام می‌‌شود و از ۲ تا ۴ عدد ایمپلنت برای کاشت دندان مصنوعی استفاده می‌گردد. شما در طول دوران بهبود می‌توانید همچنان از دندان مصنوعی خود استفاده کنید. در دوران بهبود دندان مصنوعی و ایمپلنت جدید آماده خواهد شد و دندان پزشک اقدامات لازم را برای کاشت ایمپلنت و دندان مصنوعی انجام می‌‌دهد.

 اگر شما شرایط زیر را دارید می‌توانید از این نوع دندان مصنوعی استفاده کنید:

 • در صورتی که شما می‌خواهید یک دندان مصنوعی ثابت داشته باشید که با ایمپلنت در جای خود نگه داشته می‌شود.
 • در صورتی که نمی‌خواهید دیگر از دندان مصنوعی متحرک استفاده کنید.
 • در صورتی که دچار مشکل خشکی دهان هستید و نمی‌توانید  از دندان مصنوعی معمولی استفاده کنید.