تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

Search
Close this search box.
صفحه اصلی » اصلاح طرح لبخند و زیبایی » مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی: چگونه انتخاب و استفاده کنیم؟

مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی: چگونه انتخاب و استفاده کنیم؟

آنچه می خوانید...

مسواک و نخ دندان

بهترین راه برای تضمین یک لبخند تمیز و سالم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. باقیمانده غذا می‌تواند روی دندان‌ها و بریس‌ها انباشته شده و به مرور زمان تبدیل به پلاک شود. این باکتری‌هایی که بخاطر انباشتگی این مواد ایجاد می‌شوند می‌توانند منجر به بیماری لثه، پوسیدگی و حتی از دست دادن دندان‌ها شود. برای پیشگیری از این مشکلات در هنگام استفاده از درمان ارتودنسی، باید از بریس‌ها، دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت ویژه‌ای را به عمل بیاورید تا از رسیدن به بهترین نتیجه ممکن مطمئن شوید.

روش صحیح مسواک زدن حین درمان ارتودنسی چیست؟


درمان ارتودنسی

از مسواکی با پرزهای نرم استفاده کنید و تنها مقدار کمی خمیردندان روی آن بمالید. هنگامی که دندان‌های خود را مسواک می‌کنید، با حرکات دایره‌وار و کوچک روی دندان‌ها حرکت کنید تا مسواک بتواند تمام ذرات غذا را که ممکن است زیر خط لثه شما گیر کرده باشد، خارج کند. مسواک را با زاویه‌ای مناسب نگاه داشته و به آرامی و دقیق مسواک بزنید، تا تمام نواحی بین دندان‌ها، بریس‌ها و سطح هر دندان پوشش داده شود. مسواک زدن کامل دندان‌ها چندین دقیقه طول می‌کشد. دندان‌های ردیف پایین را به سمت بالا و دندان‌های ردیف بالا را به سمت پایین مسواک کنید، البته فراموش نکنید که سطح داخلی، خارجی و جویدنی دندان‌های جلویی و عقبی خود را نیز مسواک بزنید. پیش از آبکشی زبان و سقف دهان خود را نیز مسواک کنید.

می‌توان از تجهیزات اضافی، همچون مسواک بین دندانی  استفاده کرد تا باقیمانده غذا و جرم‌ها را از بین ببرد.  این تجهیزات و سایر تجهیزات مشابه را می‌توان در داروخانه محلی خود نیز بیابید.

بویژه در دوره درمان ارتودنسی باید دندان‌های خود را روزی چهار بار مسواک بزنید تا از جمع شدن ذرات غذا در دندان‌ها و بریس‌ها جلوگیری نمایید. این چهار نوبت عبارتند از:

  • در صبح بعد از صبحانه
  • بعد از ناهار یا بلافاصله پس از مدرسه
  • پس از شام
  • هنگام خواب

استفاده از مسواک برقی بجای مسواک دستی برای تمیز کردن دندانهای ارتودنسی شده


مسواک برقی

چندین پژوهش انجام گرفته نشان می‌دهد که مسواک‌های برقی پلاک‌های بیشتری را برطرف کرده و کار نظافت کلی دهان را بهتر از مسواک‌های دستی انجام می‌دهد. در حقیقت، بهترین مدل‌های موجود در بازار تا دو برابر بیشتر از مسواک‌های معمولی پلاک‌های دندانی را تمیز می‌کنند. چه مزیتی در این مسواک‌ها وجود دارد که به آنها برتری مضاعفی را نسبت به مسواک‌های معمولی برای استفاده کنندگان از ارتودنسی می‌دهد؟

مسواک‌های برقی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مایعات را بین دندان‌هایتان حرکت داده و بیشترین اثربخشی ممکن را در نظافت دندان‌ها فراهم کنند. براکت‌ها و سیم‌هایی که در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث ایجاد برآمدگی و حفره‌های بسیاری می‌شوند که به سختی می‌توان آنها را نظافت کرد و این مسواک‌ها غالباً می‌توانند این مکان‌ها را نظافت کنند. اکثر مدل‌های مسواک برقی، هزاران حرکت را در دقیقه ایجاد می‌کنند که رسیدن به این تعداد حرکت با مسواک‌های دستی غیرممکن است.

حالت‌های نظافت 

بسیاری از مسواک‌های برقی حالت‌های نظافت دلخواه دارند که بطور ویژه برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. در میان این حالت‌ها می‌توان به حالت حساس برای دندان‌های حساس، حالت سفید کننده و پولیش برای از  بین بردن لکه‌ها، حالت نظافت زبان و غیره اشاره کرد.

احتمال خطای کمتر 

اگر بدانید چه تعداد از مردم نمی‌توانند به درستی دندان‌ خود را مسواک کنند شگفت‌ زده خواهید شد، این درحالیست که غالباً از پوسیدگی‌ها و آسیب لثوی می‌توان با نظافت مناسب دندان‌ها جلوگیری کرد. سنسورها، تایمرها و حالت‌های مسواک‌های برقی کار را بسیار ساده کرده و اثربخشی هر نوبت مسواک زدن را به حداکثر خود می‌رساند.

انتخاب مسواک برقی

 همچون مسواک‌های معمولی، مسواک‌های برقی نیز در انواع مختلفی عرضه شده و ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. اگر در مورد نوع مناسب مسواک برقی برای خود مطمئن نیستید، باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید. مسواک‌های برقی معمولاً در دو نوع عرضه می‌شوند: مسواک‌های باتری خور و مسواک‌های شارژی. هر دو نوع مزایا و معایبی دارند که به بررسی کامل آن پیش از خرید می‌ارزد.

 مسواک‌های باتری خور 

این نوع مسواک‌ها دستی بوده و از نظر شیوه کارکرد بسیار شبیه مسواک‌های دستی کار می‌کنند. تفاوت آنها در سر مسواک است، پرز این مسواک‌ها حرکات چرخشی و تپنده دارد که نیروی بیشتری را در حین مسواک زدن اعمال می‌کند. ممکن است این مدل مسواک‌ها باز هم به حرکت دست نیاز داشته باشند، زیرا نیروی این مسواک‌ها تنها در افزایش توانایی آن برای نظافت دندان وجود دارد. بسیاری از مدل‌های این مسواک‌ها سری قابل تعویض دارند که شما می‌توانید وقتی سری مسواک فرسوده می‌شود آن را تعویض کنید، همچنین می‌توانید باتری آن را نیز تعویض نمایید. از این دو نوع مسواک، مسواک‌های باتری‌خور ارزان‌ترین گزینه است، البته باید به محض تمام شدن باتری آن، باتری مسواک را عوض کنید. اگر باتری تمام شده را در مسواک خود نگاه دارید، اسید باتری ممکن است نشت کرده و در مسواک شما جریان یابد.

مسواک‌های شارژی 

این نوع مسواک‌ها عمدتاً با برق شارژ می‌شوند که می‌توان آنها را در پایه‌ای قرار داد که به پریز برق متصل است، به همین خاطر دیگر نیازی به تعویض باتری نخواهد بود. مسواک‌های شارژی غالباً آپشن‌های بسیار پیشرفته‌ای دارد، برای مثال تایمر، سنسور فشار و یادآور تعویض. این مسواک‌ها آپشن‌های مسواک زنی متنوعی همچون لرزش یا ویبره دارد. نیروی برقی این مسواک‌ها تمام نیرویی را که برای مسواک زدن نیاز دارید به شما می‌دهد، به همین خاطر شما تنها باید مسواک را روی دندان‌های خود حرکت دهید. البته این آپشن‌ها قیمت خود را دارند و به همین خاطر، معمولاً قیمت این نوع مسواک‌های برقی به طرز قابل توجهی از مسواک‌های باتری خور و دستی بالاتر است.

ویژگی‌های مسواک برقی 

هر دو نوع مسواک‌های برقی ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. با سنجیدن گزینه‌های موجود و تصمیم گرفتن در مورد آنچه که در برنامه روزمره شما ضروری است، خواهید توانست بهترین مسواک را برای خود انتخاب کنید. برخی از ویژگی‌های متداول این مسواک‌ها که می‌توانید در هر مسواک برقی پیدا کنید، عبارتند از:

تایمر

برخی از مسواک‌ها دارای تایمر هستند که به شما اطلاع می‌دهند چه مدت در حال مسواک زدن بوده‌اید. این ویژگی به کسانی کمک می‌کند که نمی‌توانند حساب زمانی را که در حال مسواک زدن بوده‌اند نگاه دارند یا به اندازه کافی برای مسواک زدن زمان نمی‌گذارند. برخی تایمرهای پیچیده وجود دارند که حتی می‌توانند مدت زمانی که باید از مسواک در هر قسمت از دهانتان استفاده کنید را محاسبه کنند!

سنسورهای فشار 

برخی از مسواک‌های شارژی دارای سنسورهایی هستند که می‌توانند فشار شما به مسواک را محاسبه کرده و به شما اطلاع دهند که آیا فشار زیادی به دندان وارد می‌کنید یا خیر. این گزینه بسیار مفیدی است برای کسانی که از دندان‌های حساس یا مینای ضعیف رنج می‌برند.

سازگاری با چندین سر مسواک 

اکثر مسواک‌های برقی دارای سر قابل جدا شدن هستند. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا وقتی پرزهای مسواک ساییده شدند، بدون آن که مسواک را عوض کنید سر آن را تعویض نمایید. برخی از بدنه‌های مسواک‌های برقی تنها با سرهای خاصی تعویض می‌شوند ولی بعضی از مدل‌های مسواک برقی وجود دارند که تنوع بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد تا از میان آنها مطابق میل خود پرزهای نرم‌تر یا سفت‌ تری را انتخاب کند.

 تنظیمات مختلف مسواک 

بعضی از مسواک‌های برقی تنظیمات چندگانه‌ای را برای تنوع بیشتر ارائه می‌دهند. تنظیمات مختلفی همچون چرخش (سر مسواک تنها در یک جهت می‌چرخد)، چرخش چندگانه (سر مسواک در جهات مختلفی می‌چرخد)، چرخش – لرزش (پرزهای با طول بلندتر در جهات مختلفی می‌چرخند) و لرزش-تپش (علاوه بر حرکت لرزشی، یک حرکت اضافی تپش گونه در مسواک وجود دارد تا نظافت بیشتری را انجام دهد).

چگونه با دندانهای ارتودنسی شده از نخ دندان استفاده کنیم؟


برای فضای میان دندان‌ها که مسواک نمی‌تواند به آن ناحیه برسد، از نخ دندان استفاده کنید تا باقیمانده‌های غذا و پلاک از بین برود. هنگامی که ارتودنسی دارید، نخ دندان کشیدن زمان بیشتری طول می‌کشد ولی نخ دندان کشیدن  روزانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 از فلاس تریدرهای قابل استفاده مجدد که در مطب ما به شما ارائه می‌شود استفاده کنید تا بتوانید بصورت روزانه زیر آرک وایر خود را مسواک بزنید. طول کوتاهی از نخ را از داخل فلاس تریدر عبور دهید و آن را از پشت سیم ارتودنسی رد کنید.سپس نخ دندان را به راحتی بین دندان ها بالا و پایین ببرید و دندان ها را با حرکت C شکل تمیز کنید. می‌توانید تمیز شدن دندان‌های خود را حس کرد و صدای کشیده شدن نخ دندان روی دندان تمیز خود را بشنوید. در نزدیکی آرک وایر مراقب باشید و با فشار زیاد نخ دندان را اطراف آرک وایر نکشید تا فشار بیش از حد به آن وارد نشود. بعد از آن که بین آرک وایر و بریس‌های خود را نخ دندان کشیدید، بین دندان‌ها و لثه‌های خود را نیز نخ دندان بکشید. اگر بدون فلاس تریدر از نخ دندان استفاده می‌کنید، طول کوتاهی از نخ دندان را از محفظه آن خارج کنید. دو انتهای نخ دندان را دور انگشتان وسط خود بپیچید. نخ دندان را بین تمام دندان‌ها تا خط لثه خود بکشید تا تمام ذرات غذا و پلاک از آن خارج شود. نخ دندان تمیز را از دور انگشتان خود باز کرده تا بتوانید از تمام طول نخ دندان در هنگام نخ دندان کشیدن استفاده کنید. پشت دندان‌های خود را نیز مسواک کنید.

 نخ دندان کشیدن در شب باعث می‌شود از تمیز بودن دندان‌هایتان پیش از به خواب رفتن مطمئن شوید. وقتی برای اولین بار در اطراف بریس‌های خود نخ دندان می‌کشید، شاید لثه‌هایتان اندکی خونریزی کند. اگر پس از چند بار اول استفاده از نخ دندان خونریزی متوقف نشد، در نوبت مراجعه بعدی با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

قیمت مسواک ارتودنسی


هزینه خرید محصولات بهداشتی دهان و دندان مانند مسواک ارتودنسی بستگی زیادی به نوع محصول (مسواک معمولی، برقی یا بین دندانی) دارد. برای مثال بدون شک مسواک برقی قیمت بیشتری نسبت به مسواکهای معمولی دارد. همانطور که قبلاً اشاره شد بهتر است ابتدا با دندانپزشک خود در این باره مشورت نمایید و سپس برای خرید مسواک مناسب با قیمت متناسب اقدام کنید.

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس