Edit Content

شماره های تماس

راه های ارتباط مجازی

آدرس کلینیک

لمینت(لامینت) ونیر دندان چیست: قیمت، مزایا و مراحل

لمینت(لامینت) ونیر دندان چیست: قیمت، مزایا و مراحل

لمینت یا ونیر دندان یکی از موثرترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که به منظور اصلاح طرح لبخند انجام می‌شود. البته در دندانپزشکی ترمیمی عمومی نیز از لمینت دندان برای ترمیم شکستگی یا پوشاندن نقص زیبایی دندان استفاده می‌شود.

ونیر لامینت ظاهری کاملاً واقعی و بسیار شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می‌کند. اگر چه لمینت دندان از ونیر کامپوزیتی گران‌تر است، اما پس از صیقل دادن پرسلین مقاومت آنها در برابر لک شدن و شکستگی بالاتر از کامپوزیت است. به علاوه لمینیت دندان سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تری است و اگر به خوبی از آن نگهداری شود، 15 سال یا بیشتر ماندگاری دارد.

باید بدانید که قرار دادن ونیر روی دندان به زمان و تخصص و مهارت بیشتری نیاز دارد، منابع مورد نیاز برای ساخت و چسباندن آن نیز بیشتر است و در نتیجه هزینه آن بالاتر است. اگر می‌خواهید در پایان درمان از طبیعی بودن نتیجه رضایت داشته باشید، حتماً به دندانپزشک زیبایی ماهری مراجعه کنید که با بهترین لابراتوارها همکاری داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مراحل کار لمینت دندان و هزینه‌های مربوطه می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 0212262155302122639243 تماس حاصل فرمایید.

لمینت یا ونیر پرسلینی چیست؟


laminet1

ونیر غالباً جایگزین روکش محسوب می‌شود. ونیرهای دندانی قطعات بسیار باریکی از پلاستیک یا پرسلین شکل داده شده است که بدون بی‌حسی یا با اعمال بی‌حسی جزئی روی دندان چسبانده می‌شود.

موارد کاربرد ونیر عبارت است از:

 • تغییر رنگ و زرد شدن شدید دندان‌ها
 • شکستگی و لب پر شدن دندان‌ها
 • وجود سوراخ‌ها یا حفره‌های کوچک روی دندان‌ها
 • بدشکل یا کج بودن دندان
 • فاصله زیاد بین دندان‌ها یا یکسان نبودن فاصله بین آنها

ونیر پرسلینی پرکاربردترین ماده‌ای است که برای ونیر مورد استفاده قرار می‌گیرد و اصطلاحاً لمینت نامیده می‌شود. دندانپزشکان زیبایی ترجیح می‌دهند که برای اصلاح مشکلات مربوط به شکل یا رنگ دندان از لمینت استفاده کنند. ماندگاری لمینت 10 تا 20 سال است.

photo_2017-03-04_11-53-43

مزایا


نتایج طبیعی

لمینت ظاهری کاملاً طبیعی دارد و ویژگی‌های بازتاب نور دندان طبیعی و خصوصیات مینای دندان را به بهترین وجه تقلید می‌کند. لامینت بسیار باریک و نیمه‌شفاف است.

مواد بادوام، راه حل ماندگار

اگر ونیر توسط دندانپزشک ماهر به خوبی روی دندان چسبانده شود و بیمار نیز در مراقبت از آن کوتاهی نکند، انتظار می‌رود ونیر لمینتی 10 تا 15 سال بدون مشکل در دهان باقی بماند. البته خطرها و عوارضی نیز وجود دارد، ونیر ممکن است بشکند، جدا شود یا آسیب ببیند و نیاز به ترمیم یا جایگزینی پیدا کند.

متناسب با بقیه دندان‌ها

دندانپزشک رنگ لمینت دندان را به گونه‌ای انتخاب می‌کند که با رنگ دندان‌های طبیعی همخوانی داشته باشد. در اکثر موارد لازم نیست که تمام دندان‌ها را ونیر کنید، مگر این که خودتان تمایل به این کار داشته باشید.

نتایج سریع و چشمگیر

ونیر چند دندان تغییر چشمگیر و تقریباً فوری در لبخند ایجاد می‌کند، عکس‌های قبل و بعد درمان به خوبی موید موثر بودن این درمان است. نکته مهم این است که از چگونگی انجام درمان و نحوه مراقبت از ونیر آگاهی داشته باشید.

اصلاح نقص‌های متعدد

ونیر لامینت شکل، رنگ و نامرتبی جزئی را به یکباره برطرف می‌کند. بنابراین اگر دندان نقص‌های زیبایی متعددی مانند فاصله‌دار بودن، زردی و بدرنگی، لکه، شکستگی یا لب‌پر شدن دارد، ونیر راه ‌حل مناسبی برای زیبا کردن دندان به شمار می‌آید. دندانپزشک در صورت لزوم و با توجه به موقعیت انجام درمان‌های دیگر را در کنار ونیر توصیه می‌کند. همچنین از لمینت سرامیکی دندان برای بستن فاصله بین دندانی و مشکلات مرتبط با بایت و روی هم قرار گرفتن دندان‌ها نیز استفاده می‌شود.

نگهدارنده

هنگام استفاده از این نوع ونیر، برخلاف روکش کمترین مقدار از ساختار دندان تراش داده می‌شود، به همین دلیل لمینت راهکاری نگهدارنده و محافظه‌کارانه محسوب می‌شود. از آنجایی که دندان کمتر تراش داده می‌شود، عصب داخل دندان کمتر آسیب می‌بیند. روکش سرامیکی یا پرسلینی در مقایسه با باندینگ یا ونیر کامپوزیتی بیشترین آسیب را به دندان طبیعی می‌زند.

تلفیق با دیگر درمان‌های زیبایی

از لمینت می‌توان در کنار درمان‌های دیگری مانند روکش، بریج (پل)، ایمپلنت، ارتودنسی، سفید کردن دندان و حتی باندینگ دندان به منظور اصلاح طرح لبخند و خلق لبخندی رویایی بهره گرفت. پرسلین ونیر کاملاً با پرسلین روکش، ایمپلنت و بریج تلفیق می‌شود، البته به شرطی که این ترمیم‌ها همزمان با یکدیگر و از مخلوط یکسانی از پرسلین ساخته شود. به این ترتیب رنگ دندان‌ها کاملاً یک‌دست می‌شود. البته با این فرض که دندان زیر ونیر تیره نباشد و روی رنگ ونیر سایه نیاندازد.

از ونیر برای اصلاح چند دندان، تمام دندان‌ها یا در تلفیق با درمان‌های دیگر برای دستیابی به لبخندی زیبا استفاده می‌شود. برای مثال ممکن است بیمار پس از سفید کردن دندان‌ها بخواهد فاصله بین دندان‌های جلو را ببندد، در این حالت فقط دو ونیر برای دستیابی به این هدف کافی است و لازم نیست هزینه و عوارض 6 یا 8 ونیر را تحمل کرد.

سریع

پس از موافقت بیمار با انجام درمان، با دو یا سه بار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی در فواصل چند هفته‌ای می‌توان به نتیجه دلخواه رسید. اگر دندانپزشک از تکنولوژی کد ـ کم استفاده کند، درمان در همان روز کامل می‌شود، هر چند نتایج کارهای انجام شده توسط متخصص مجرب معمولاً بهتر و طبیعی‌تر از درمان یک جلسه‌ای است.

دوران بهبود کوتاه

بیمار پس از چسباندن ونیر و از بین رفتن اثر بی‌حسی احتمالی می‌تواند کلینیک را ترک کند. ونیر محکم روی دندان چسبانده شده است، بنابراین دندان بلافاصله پس از درمان، عملکرد طبیعی خود را دارد. دندانپزشک دستورات مربوط به مراقبت از ونیر و احتیاط‌های لازم برای محافظت از دندان‌های جدید را به بیمار اطلاع می‌دهد.

مقاوم در برابر لکه شدن

لمینت در برابر لکه‌های متعارف ناشی از مصرف قهوه، چای، سیگار و انواع نوشیدنی‌ها بسیار مقاوم است و درخشندگی روز اول را سال‌های سال حفظ می‌کند. لثه‌ها نیز به لبه‌های پرسلینی واکنش مناسبی نشان می‌دهند و اگر لامینت به خوبی چسبانده شده باشد، مقاومت آن بالا است و به راحتی تمیز می‌شود.

تقویت دندان‌ها و بازیابی عملکرد

لامینت دندان‌های شکسته را تقویت می‌کند و عملکرد طبیعی را به آنها برمی‌گرداند. به خاطر داشته باشید که ونیر لمینتی استحکام دندان طبیعی را ندارد، پس با احتیاط با آن رفتار کنید و از آن مراقبت کنید. البته با توجه به پیشرفت مداوم تکنولوژی باندینگ انتظار می‌رود استحکام ونیر نیز در آینده بیشتر شود.

عدم نیاز به مراقبت اضافی

لمینیت به جز مسواک زدن و نخ کشیدن معمول روزانه به مراقبت دیگری نیاز ندارد.

قابلیت سفارشی شدن

شکل، رنگ و اندازه ونیر با توجه به بزرگی دهان انتخاب می‌شود تا لبخندی متناسب با صورت بیمار خلق شود و بیمار از نتیجه رضایت کامل داشته باشد.

مراحل درمان لامینت دندان


لامینت دندان

توصیه می‌کنیم در جلسه اول از دندانپزشک زیبایی بخواهید که ونیرها را ابتدا برای امتحان با سیمان موقتی، که همرنگ سیمان نهایی است، روی دندان‌ها بچسباند. در مرحله امتحان ونیر را زیر نور طبیعی و در نور مطب بررسی کنید. دندان‌ها اندکی تراشیده می‌شود تا پس از اضافه شدن ضخامت اندک ونیر از بقیه دندان‌ها جلو نزد. ونیر مانند لنز چشم باریک است و معمولاً فقط کافی است که نیم تا یک میلی‌متر از دندان تراش داده شود. اگر تغییر چشمگیری مد نظر باشد نیز بیش از یک تا دو میلی‌متر از دندان تراشیده نمی‌شود. ونیر موقتی روی دندان گذاشته می‌شود تا ونیرهای دائمی آماده شود. در مدت استفاده از ونیر موقتی از دندانپزشک زیبایی بخواهید تا دستکاری‌ها یا تغییرات لازم را در شکل یا اندازه لامینت ایجاد کند. این تغییرها بر روی ونیر دائمی نیز اعمال می‌شود. ارتباط مناسب بین بیمار و دندانپزشک برای موفقیت درمان ضروری است.

دندانپزشک ونیر را با آب یا گلیسرین روی دندان می‌گذارد تا از اندازه، رنگ و سایه رنگ آن مطمئن شود. دقت کنید که رنگ ونیر را پس از چسباندن روی دندان نمی‌توان تغییر داد. سپس دندان با مواد شیمیایی تمیز می‌شود تا پیوند محکمی بین دندان و لمینت برقرار شود. پس از چسباندن ونیر روی دندان، اتصال چسب یا سیمان با پرتو نور سفت و محکم می‌شود.

معایب


 photo_2017-03-04_11-56-33

از معایب لمینت می‌توان به موارد زیراشاره کرد:

 • رنگ یا شکل لمینت را پس از چسباندن با سیمان نمی‌توان تغییر داد.
 • لمینت برای بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند و فک‌ها را روی هم فشار می‌دهند یا دندان‌هایشان تا انتها ساییده شده است، مناسب نیست؛ چون فشار اضافی باعث شکستگی یا لب پر شدن آنها می‌شود. این بیماران باید برای محافظت از دندان‌ها از نایت گارد استفاده کنند.
 • هزینه ونیر از هزینه باندینگ رزین کامپوزیتی بسیار بیشتر است.
 • اگر ونیر بشکند، کل ونیر غالباً باید عوض شود.
 • ونیر بهترین نتیجه را روی دندان‌های نسبتاً سالم به دست می‌دهد و برای دندان‌های با پوسیدگی وسیع، پرکردگی متعدد، شکستگی بسیار بزرگ یا هر عارضه‌ای که در اثر آن مینای کافی برای باندینگ وجود نداشته باشد، توصیه نمی‌شود.
 • ونیر بهترین روش درمان برای نامرتبی یا کجی شدید دندان‌ها نیست.
 • حساسیت به گرما و سرما یکی از عوارض لامینت دندان است که در اثر برداشتن مینای دندان بروز می‌یابد، البته حساسیت معمولاً موقتی است.
Call Now Buttonمشاوره و تماس